ପଶୁଠାରୁ ବି ଭୟଙ୍କର ହୋଇଥାନ୍ତି ଏହି ଲୋକ ସାବଧାନ |

NEWS

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ, ଏମାନେ ପଶୁମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଭୟଭୀତ | ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ନୀତିରେ ତାଙ୍କର ଅନେକ ଅନୁଭୂତିରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ଜ୍ଞାନକୁ ଗଭୀର ଭାବରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି | ଚାଣକ୍ୟ ନିତୀରେ ସେ ଜୀବନର ସମସ୍ତ ଦିଗ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ କଥା କହିଛନ୍ତି ଯେପରିକି ପିତାମାତା, ବନ୍ଧୁ, ଘର ଜୀବନ, ​​ବ୍ୟବସାୟ, ଶିକ୍ଷା, ଧନ ଇତ୍ୟାଦି |

ଏହା ସହିତ, ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ଆମକୁ ଜୀବନର ପଥରେ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଭାବରେ ଆଗକୁ ବଢିବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଦିଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ଏପରି ପ୍ରବୃତ୍ତିର ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପଶୁମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ, ଯେଉଁମାନେ ଆପଣଙ୍କଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଭଲ | ତେଣୁ, ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବା ସେହି ଲୋକ କିଏ ,

chanaykya
ବେଶି ପ୍ରସଂସା କରୁଥିବା ଲୋକ :-
ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାନକିଆ ଏପରି ଲୋକମାନଙ୍କଠାରୁ ଦୂରତା ରଖିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ତୁମ ଚେହେରାରେ ଅଧିକ ପ୍ରଶଂସା କରନ୍ତି | ଏହି ଲୋକମାନେ ତୁମକୁ ଚାଟୁକାର କରି ତୁମର ଲାଭ ଉଠାନ୍ତି | ସେମାନେ ତୁମର ପିଠି ପଛରେ ମନ୍ଦ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି | ତେଣୁ, ଯେଉଁମାନେ ନରମ ଭାବରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି, ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କର ସାଇକୋଫାଣ୍ଟ ଲୋକ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ |

chanayaya
କ୍ରୋଧିତ କରୁଥିବା ଲୋକ :-
କ୍ରୋଧ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଭିତରେ ଥିବା ଭଲ ଗୁଣକୁ ଖାଲି କରିଦିଏ | କ୍ରୋଧିତ ଲୋକମାନେ ସେମାନେ କରୁଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ଭୁଲିଯାଆନ୍ତି ଯେ ସେ ଠିକ୍ କିମ୍ବା ଭୁଲ୍ | ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ଆପଣ କ୍ରୋଧିତ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ କିଛି ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ କାରଣ ଏହି ଲୋକମାନେ ଆପଣଙ୍କ କ୍ରୋଧରେ ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇ ପାରନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରନ୍ତି |

ସ୍ୱାର୍ଥପର ଲୋକ –
ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସ୍ୱାର୍ଥପର ଲୋକମାନେ କଦାପି କାହାର ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସେମାନେ କେବଳ ସେମାନଙ୍କର ଲାଭ ଦେଖନ୍ତି | ତେଣୁ, ଆପଣ ଏହି ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଏକ ଦୂରତା ରଖିବା ଉଚିତ୍ | ସ୍ୱାର୍ଥପର ଲୋକମାନେ କେବଳ ନିଜ ବିଷୟରେ ଭାବନ୍ତି, ସେମାନେ ନିଜ ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ବିପଦରେ ପଡ଼ିପାରନ୍ତି | ପ୍ରତାରଣା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ସ୍ୱାର୍ଥପର ଲୋକଙ୍କଠାରୁ କିଛି ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ | ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ |

ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *