ମାଁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏହି ପ୍ରକାରର ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ବାସ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଜାଣନ୍ତୁ |

NEWS

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ଏହି ପରି ପୁରୁଷ ପାଖରେ ରହିନଥାନ୍ତି ମାଁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ , ନଚେତ ହୋଇଯାଆନ୍ତି ଵର୍ଵାଦ , ସୁଖୀ ଏବଂ ଆନନ୍ଦଦାୟକ ଜୀବନ ପାଇଁ ଅନେକ ସମୟରେ ଟଙ୍କା ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ | ସେହି ସମୟରେ, ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ବହୁତ ରୋଜଗାର କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସଞ୍ଚୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ | ଏହି ବିଷୟରେ, ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ତାଙ୍କ ନୀତି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ପାଠ୍ୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ଅଟକି ଯାଆନ୍ତି ନାହିଁ | ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ‘ଚାନକିଆ ନୀତି’ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଟୁ ଶବ୍ଦ କହୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହିଁ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଯିଏ ସତ୍ୟ ଏବଂ ମଧୁର କଥା କୁହନ୍ତି, ସେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ | ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ‘ମଧୁର କଥା କୁହ, ମନ ହରାନ୍ତୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ମଧୁର କଥା କହିବା ଉଚିତ୍ |
ଚଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକ ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ | ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଅଧିକ ଭୋଜନ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ମାଁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେଣୁ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

laxmi
ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କପଡା ଅପରିଷ୍କାର ତେବେ ସେଠାରୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତି | ଅପରିଷ୍କାର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ଟଙ୍କା ବନ୍ଦ ହୁଏ ନାହିଁ | ଯଦିଓ ଜଣେ ଗରିବ ଲୋକ ସଫା ରହେ, ଲକ୍ଷ୍ମୀ ତାଙ୍କ ସହିତ ରହନ୍ତି |

laxmi1
ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶୋଇବା ପାଇଁ ରାତିର ସମୟ ସବୁଠାରୁ ଉପଯୁକ୍ତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିନ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଅର୍ଥାତ୍ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ମଧ୍ୟରେ ଶୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଖରେ ଧନ ନାହିଁ, ଲକ୍ଷ୍ମୀ ରହିବେ ନାହିଁ |

ଏଥିସହିତ, ଲକ୍ଷ୍ମୀ ରହିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚାଣକ୍ୟ ମଇଳା ଦାନ୍ତ ଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ | ଚାନକିଆଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଅପରିଷ୍କାର ଦାନ୍ତ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଟକି ଯାଆନ୍ତି ନାହିଁ। ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ |

ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *