2

ହନୁମାନଙ୍କ ଏହି ଗୋଟିଏ ମନ୍ତ୍ର ଆପଣଙ୍କୁ କରିବ ଧନଵାନ, ସଫଳତା ଆପଣଙ୍କ ପାଦ ଛୁଇଁବ |

NEWS

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ସକାଳୁ ଉଠିବା ଏବଂ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ହନୁମାନଙ୍କୁ ଏହିପରି ପ୍ରାର୍ଥନା କର, ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ତୁମେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଫଳତା ପାଇବ

ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଖରାପ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ତାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତି ମିଳୁ , ଯଦି ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥଗୁଡିକ ବିଶ୍ଵାସ କରାଯାଏ ତେବେ ହନୁମାନଙ୍କର 12 ଟି ନାମ ଅଛି ଯାହାର ଜପ କରିବା ଦ୍ଵାରା ଭାଗ୍ୟ ଉଦୟ ହୋଇଥାଏ |

ହନୁମାନଙ୍କର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ମନ୍ତ୍ର :-
ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ 33 ଟି ଶ୍ରେଣୀର ଦେବତା ଅଛନ୍ତି | ଭାରତରେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ଲୋକମାନେ ଅନେକ ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି, କାରଣ ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଖରାପ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ନିବୃତ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ। ସେମାନଙ୍କର ଖରାପ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ, ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଉପାସନା କରନ୍ତି, ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଆନ୍ତି, ଉପବାସ ରଖନ୍ତି ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ପାଣ୍ଡିତମାନଙ୍କଠାରୁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତି | ଶାସ୍ତ୍ରର ଅନ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ହନୁମାନଙ୍କୁ କଳିଯୁଗର ଦେବତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଯଦି କଳୀ ଯୁଗରେ କୈାଣସି ଭଗବାନ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ବଜରଙ୍ଗବାଲି, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କୁ ଖୁସି କରି ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୋଇପାରିବ | ଏଥି ସହିତ ଆନନ୍ଦାରାମାୟଣରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶଂସା ରେ ବଜରଙ୍ଗ ବାଲିର 12 ଟି ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି | ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥ ଅନୁଯାୟୀ, ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ଉଠିବା ପରେ ଏହି ନାମ ଜପ କରି ଆପଣଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ହୋଇଥାଏ |

hanuman

ଏହି ମନ୍ତ୍ର ସହିତ ହନୁମାନଙ୍କର ପ୍ରାର୍ଥନା :-
ହନୁମାନ ଆଞ୍ଜାନିସୋନୁରଭାୟୁପୁଟ୍ରୋ ​​ମହାବଲ :।
ରମେଶଟା – ଫାଲଗୁନ୍: ପିଙ୍ଗାକ୍ଷୋ ଅମିତଭିକ୍ରମ :।

ଉଦିକ୍ରମଣନାଚାୟା ସୀତାଶୋକା ଭିନାସାନ୍ :।
ଲକ୍ଷ୍ମଣ ପ୍ରଣଦତା ଚା ଦାଶ୍ରିଭାସ୍ୟା ଦାରପାଃ।

ତସ୍ୟା ସରବଭାୟମ୍ ନାସ୍ତି ରାନ୍ ଚା ବିଜୟୀ ଭବତ୍ |
ରାଜଦ୍ୱାର ଗହୱେର୍ ଚା ଭୟନ ନାସ୍ତି କାଦାଚାନ୍ |

ଗୋଟିଏ ପଟେ ରାବଣ ତାଙ୍କ ଭାଇ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଲଙ୍କାରୁ ବାହାର କରିଦେଇଥିବାବେଳେ ଯୁଦ୍ଧରେ ମେଘନାଦ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତୀର ଦ୍ୱାରା ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କୁ ଚେତାଶୂନ୍ୟ କରିଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ରାମ ଜୀ କାଜଫାଇ ବିଚଳିତ ହେଲେ, ଏହା ପରେ ହନୁମାନ ଜୀ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ଭାଇ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କ ପାଇଁ ହିମାଳୟରୁ ସଞ୍ଜୀବନୀ ବୁଟି ଆଣିଥିଲେ | ଏହି କାରଣରୁ ହନୁମାନ ଜୀଙ୍କୁ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ପ୍ରଣଦତା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏଥି ସହିତ, ହନୁମାନ ଜୀ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରିୟ ଭକ୍ତ ଥିଲେ, ତେଣୁ ସେ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କ ନାମ ସହିତ ଜଡିତ ହୋଇ ରାମଶଥା ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ରାମଚରିତ ମାନସଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଶ୍ରୀ ରାମ ହନୁମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରିୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରିଛନ୍ତି।

ହନୁମାନ, ଓମ୍ ଶ୍ରୀ ହନୁମନ୍ତେ ନାମା |
ଅର୍ଥ- ଭକ୍ତ ହନୁମାନ, ଯାହାର ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ିରେ ଫାଟ ଅଛି |
ଅଞ୍ଜାନି ସୂତ, ଓମ୍ ଅଞ୍ଜାନି ସୂତା ନାମା |
ଅର୍ଥ- ଦେବୀ ଅଞ୍ଜାନୀଙ୍କ ପୁତ୍ର |
ଭାୟୁଙ୍କ ପୁତ୍ର, ଓମ୍ ଭାୟୁପୁତ୍ର ନାମା |
ଅର୍ଥ- ପାୱାନଦେବଙ୍କ ପୁତ୍ର |
ମହାବଲ, ଓମ୍ ମହାବାଲା ନାମା |
ଯଥା – ଯିଏ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ |
ରମେଶଟା, ଓମ୍ ରମେଶାୟା ନାମା |
ଅର୍ଥ- ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କର ପ୍ରିୟ |
ଫାଲ୍ଗୁନ୍ ସାଖା, ଓମ୍ ଫାଲ୍ଗୁନ୍ ସାଖାଇ ନାମା |
ଅର୍ଥ- ଅର୍ଜୁନଙ୍କର ବନ୍ଧୁ |

ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ହନୁମାନ ଜିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ହେତୁ ସେ ଏହି ନାମ ପାଇଥିଲେ। ଯେହେତୁ ହନୁମାନ ଜୀ ଏପରି ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ଯାହା ଦେବତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସହଜ ନଥିଲା | ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଅମିତାଭିକ୍ରମ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥ ଅନୁଯାୟୀ, ହନୁମାନ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଥିଲେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ତାଙ୍କର ଶକ୍ତିର କୌଣସି ସୀମା ନାହିଁ | ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ମହାବଲ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ |

hanumann2

ପିଙ୍ଗାକ୍ଷ, ଓମ୍ ପିଙ୍ଗାକ୍ଷୟ ନାମା |
ଅର୍ଥ- ନାଲି କିମ୍ବା ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଆଖି |
ଅମିତ ବିକ୍ରମ, ଓମ୍ ଅମିତ ବିକ୍ରମାୟା ନାମା |
ଅର୍ଥ- ଯିଏ ଅମୂଲ୍ୟ ବା ଅସୀମ ବୀରତ୍ୱର ମାଲିକ |
ଉଦିକ୍ରମଣ, ଓମ୍ ଉଦିକ୍ରମଣାୟଣ ନାମ |
ଅର୍ଥ- ଯେଉଁମାନେ ଗୋଟିଏ ଡେଇଁ ସମୁଦ୍ର ଅତିକ୍ରମ କରନ୍ତି |
ସୀତା ଶୋକା ବିନାଶାନା, ଓମ୍ ସୀତାଶୋକଭିନଶନା ନାମା |
ଅର୍ଥ- ଯିଏ ମାତା ସୀତାଙ୍କ ଦୁଃଖ ଦୂର କରେ |
ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଜୀବନ ପ୍ରଦାନକାରୀ, ଓମ୍ ଲକ୍ଷ୍ମଣପ୍ରନାଦତ୍ତ ନାମା |
ଅର୍ଥ- ଯିଏ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଫେରାଇ ଆଣିଥାଏ |
ଦଶାଗ୍ରିଭା ଦର୍ପାହା, ଓମ୍ ଦଶାଗ୍ରିଭାସ୍ୟା ଦାରପାୟା ନାମ |
ଅର୍ଥ- ଦଶ ମୁଣ୍ଡିଆ ରାବଣର ଗର୍ବର ବିନାଶକାରୀ |
ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ହନୁମାନ ଜୀ ହେଉଛନ୍ତି ଏକମାତ୍ର ଦେବତା ଯିଏକି ପୃଥିବୀରେ ବିଦ୍ୟମାନ ଅଛନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ କାଲିୟୁଗାରେ ହନୁମାନ ଜୀଙ୍କୁ ସଙ୍କଟମୋଚାନ୍ କୁହାଯାଏ କାରଣ ସେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଙ୍କଟକୁ ଦୂର କରନ୍ତି | ତେଣୁ, ଯେତେବେଳେ ବି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ବଜରଙ୍ଗବାଲିଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ସ୍ମରଣ କରାଯାଏ | ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ |

ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *