5

ଶନିବାର ଏହି ଉପାୟରୁ ଦୁଃଖ ହେବ ଦୂର ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ଭାଗ୍ୟ ହେବ ଉଜ୍ବଳ |

RASIPHALA

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ମେ ମାସର ଶନିବାର ଏବଂ ବୈଶାଖ ମାସର ଚତୁର୍ଥ ଶନିବାର | ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ଆଜି ଶାନି ଦେବଙ୍କ ଦିନ। ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟର ଦେବତା ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଶନିଙ୍କ କ୍ରୋଧ କୌଣସି ରାଜାକୁ ମଧ୍ୟ ଭିକାରୀ ଵନେଇ ଦିଏ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଶନି ଦେଵ ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି, ଶନି ଦେବ ତାଙ୍କ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆଶୀର୍ବାଦ କରନ୍ତି | ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବା ସହଜ ନୁହେଁ | କିନ୍ତୁ ଶାନି ଦେବ ଭକ୍ତଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ଭକ୍ତି ଏବଂ ନିର୍ମଳ ହୃଦୟରେ କରାଯାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି ,

ଶନି ଦେବଙ୍କ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଉପାସନା କରି ଉପବାସ କରିବା ଦ୍ଵାରା ଶାନି ଦେବ ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ସମସ୍ତ ଦୁଃଖଖ ଦୂର କରନ୍ତି | ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଯଦି ଶନି ଦେବ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଅସୁବିଧା ଆସେ | ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଅନେକ ଦୋଷ କରିଥାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଶନିବାର ଦିନ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କିଛି କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ | ଯଦି ତୁମ ସହିତ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟେ, ତେବେ ତୁମେ ଶନିଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ସହିତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୂଜା ପଦ୍ଧତି ସହିତ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ୍ |

sanii
ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ପ୍ରତିକାର ବିଷୟରେ କହୁଛୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିପାରିବେ | ଯଦି ଶନି ଦେବ ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ତୁମର ଜୀବନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦୁଃଖ ଶେଷ ହେବ |ବ୍ରହ୍ମା ମୁହୂର୍ତାର ଏକ ଓସ୍ତ ଗଛକୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କର ଏବଂ ‘ଓମ୍ ଶାନିଶଚାର୍ଯ୍ୟ ନମଃ’ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କର | ତା’ପରେ ଓସ୍ତକୁ ଛୁଇଁବା ଏବଂ ପ୍ରଣାମ କରିବା ପରେ ସାତ ଥର ପରିକ୍ରମା କରନ୍ତୁ | ଶନିବାର ଦିନ କେବଳ ଥରେ ଖାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ଶନି ମନ୍ତ୍ରକୁ 7 ଥର ପୁନରାବୃତ୍ତି କରନ୍ତୁ |

ଯଦି ଆପଣ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ପରେ ମଧ୍ୟ ସଫଳତା ହାସଲ କରୁନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ଏକ ଲେମ୍ବୁ ଏବଂ 4 ଟି ଲବଙ୍ଗ ରଖନ୍ତୁ | ଏହା ପରେ, ମନ୍ଦିରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଲେମ୍ବୁ ଉପରେ ସମସ୍ତ ଚାରିଟି ଲବଙ୍ଗ ଲଗାନ୍ତୁ | ତା’ପରେ ହନୁମାନ ଜିଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ବସି ହନୁମାନ ଚଲିସା ପଢନ୍ତୁ | ଏହା ପରେ, ସଫଳତା ପାଇବାକୁ ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ନେଇ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତୁ | ଏହା ଆପଣଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଫଳତାର ସମ୍ଭାବନା ବଢାଇବ |

ଶାନି ଦେବଙ୍କର ବୈଦିକ ମନ୍ତ୍ର – ଓମ୍ ଶନିଃ ଦେବୀରିବିଶାଦାପୋ ଭବନ୍ତପୁତ୍ର |

ଶନି ଦେବଙ୍କର ଏକମାତ୍ର-ଅକ୍ଷୟ ମନ୍ତ୍ର – ଓମ୍ ଶାନିଶଚାର୍ଯ୍ୟ ନମ୍ଃ |

ଶାନି ଦେବଙ୍କର ଗାୟତ୍ରୀ ମନ୍ତ୍ର – ଓମ୍ ଭାଗବଭାଇ ବିଦମହାଇ ଶ୍ରୀପ୍ରାୟା ଧିମାହି ଟାନୋ ଶାନି: ପ୍ରଖୋଦୟତ୍ |

ଶାନି ଦେବଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିକାର :-
ଶନିବାର ତେଲରେ ନିର୍ମିତ ଜିନିଷ ଭିକାରୀକୁ ଖାଇବାକୁ ଦେଲେ ଶନି ଦେବ ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି |

sanii

ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ତୁମ ଘରେ ଗୁଙ୍ଗୁଲର ଧୂପ ଜଳାନ୍ତୁ |

ଭିକାରୀମାନଙ୍କୁ କଳା ଉରାଦ ଦାନ କରନ୍ତୁ |

କଳା ଉରାଦକୁ ପାଣିରେ ପ୍ରବାହିତ କରନ୍ତୁ |

– ଶନିବାର ଦିନ ସୁନ୍ଦରକଣ୍ଡର ପାଠ ଭଲ ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାଏ |

ଶନିବାର ଦିନ ଉରାଡ, ତେଲ, ତେଲ, ଗୁଡ ଲଡୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ |

– ଶନିବାର ଦିନ, କଳା କୁକୁରକୁ ଖାଦ୍ୟ, କଳା ଗାଈକୁ ରୁଟି ଏବଂ କଳା ପକ୍ଷୀକୁ ଶସ୍ୟ ଦେଇ ଜୀବନର ବାଧା ଦୂର ଦିଅନ୍ତୁ ଏହା ଦ୍ଵାରା ସମସ୍ତ ଵାଧା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ |

ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *