ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମଣିଷ କରିବାକୁ ଚାହୁଁ ଥିଲେ ଏହି କଥା ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ।

NEWS

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ପିତାମାତାମାନେ ସର୍ବଦା ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଦକ୍ଷ ଏବଂ ଉନ୍ନତ ମଣିଷ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି | ଏଥିପାଇଁ ସେ ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ କରନ୍ତି | ଏକ ଶିଶୁକୁ ଜଣେ ଭଲ ମଣିଷ କରିବା ପାଇଁ, ଏକ ଉତ୍ତମ ଉପାୟରେ ସେମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପିତାମାତା କିଛି ଭଲ ଟିପ୍ସ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଏହି ଟିପ୍ସ ଗ୍ରହଣ କରି, କେବଳ ପିତାମାତାମାନେ ନିଜ ସନ୍ତାନର ଯତ୍ନ ନେଇପାରିବେ ନାହିଁ ବରଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ଭଲ ମଣିଷ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ | ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ଭଲ ପ୍ୟାରେଣ୍ଟିଂ ଟିପ୍ସ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ, ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କ ପିଲା ଜଣେ ଉତ୍ତମ ବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇପାରିବେ ଏବଂ ଏକ ଉନ୍ନତ ସମାଜ ଗଠନରେ ସହଯୋଗ କରିପାରିବେ |

ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଅ :-
ଏହା 100% ସତ୍ୟ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିତାମାତା ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଥର ପିତାମାତା ନିଜ ପ୍ରେମକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଦେଖାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି | ବିଶେଷକରି ବାପା ବେଳେବେଳେ ନିଜ ପିଲାଙ୍କ ପ୍ରତି ଥିବା ପ୍ରେମକୁ ନିଜ ହୃଦୟରେ ଲୁଚାନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଏହା ଜରୁରୀ ଯେ ଶବ୍ଦ, ଅଙ୍ଗଭଙ୍ଗୀ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଉପାୟରେ ତୁମେ ତୁମର ହୃଦୟକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବା ଜରୁରୀ | ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏକ ଭଲ ମଣିଷ କରିବା ପାଇଁ, ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ବହୁତ ପ୍ରେମ ସ୍ନାନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ |

childddd
ପିଲାମାନଙ୍କର ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ସକାରାତ୍ମକ କର :-
ଜୀବନରେ ସମସ୍ୟା ଆସେ, କିନ୍ତୁ ସେହି ଖରାପ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସାମ୍ନା କରିବା ପାଇଁ, ଏକ ସକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପିଲାଦିନରୁ ସକାରାତ୍ମକ ହେବାକୁ ଶିଖାନ୍ତୁ | ପିତାମାତା ହେବାରେ ନିଜକୁ ସକାରାତ୍ମକ ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏକ ସକାରାତ୍ମକ ଢଙ୍ଗରେ ଭାବିବା ଏବଂ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଶିଖାନ୍ତୁ | କୈାଣସି ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ କାନ୍ଦିବା ଏବଂ ଅଭିଶାପ ଦେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏହାକୁ ଏକ ସକାରାତ୍ମକ ଢଙ୍ଗରେ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଶିଖ | ଏହି ସକରାତ୍ମକତା ଆପଣଙ୍କ ପିଲାଙ୍କୁ ଜୀବନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆହ୍ଵାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ଶକ୍ତି ଦେବ |

ତୁମର ଉଦାହରଣ ହୁଅ :-
ପିଲାଙ୍କୁ କୈାଣସି ପ୍ରକାରର ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପୂର୍ବରୁ, ନିଜ ଭଳି ଆଚରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ | ପିଲାମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି | ଯଦି ତୁମର ଆଚରଣ ଭଲ, ତେବେ ପିଲାମାନେ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହଜ ହେବ |

ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କର ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ବୁଝାଅ ,
ପିଲାମାନଙ୍କୁ ନିଜ ପସନ୍ଦର ଖେଳନା ଦେବା ଅପେକ୍ଷା ଆପଣ ସେମାନଙ୍କ ଶବ୍ଦ, ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଭାବନାକୁ ବୁଝିବା ଜରୁରୀ | ସେମାନଙ୍କୁ ବୁଝିବା ପାଇଁ ତୁମେ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଷୟ ଉପରେ ସେମାନଙ୍କର ମତ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ସୁଯୋଗ ଦିଅ | ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ମାନବ କରିବା ପାଇଁ, ସେମାନଙ୍କର ଭାବନାକୁ ବଢାଇବା ଜରୁରୀ |

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଶିଖାନ୍ତୁ :-
ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କ ପିଲା ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝନ୍ତୁ | ଆପଣ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ୍ | ଏଥିସହ, ଆପଣଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ | ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଭଲ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ କେବଳ ସୁସ୍ଥ ରହିବେ ନାହିଁ, ବରଂ ଆପଣଙ୍କ ପିଲାଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚେତନତା ମଧ୍ୟ ରହିବ |

ପିଲାକୁ ପିଟନ୍ତୁ ନାହିଁ :-
ଜଣେ ଭାରତୀୟ ପିଲାଙ୍କୁ ପିଟିବା କିମ୍ବା ଦଣ୍ଡ ଦେବା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା | କିନ୍ତୁ, ଦଣ୍ଡ ଦେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ପିଲାଟି ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜର ଭୁଲ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହେବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସେ ଆଉ ତାହା କରିବେ ନାହିଁ। ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ପିଟିବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ସେମାନଙ୍କର ମାନସିକତା ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ |

ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *