ଜ୍ୟେଷ୍ଠା ମାସର ଏହି କାମ ଆପଣଙ୍କୁ କରିବ କୋଟିପତି |

NEWS

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ଚନ୍ଦ୍ର ମାସର ତୃତୀୟ ମାସ ହେଉଛି ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ମାସ , ଯାହାକି ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ନକ୍ଷତ୍ର ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା | ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଚନ୍ଦ୍ର ମାସର ସମସ୍ତ ମାସ ନକ୍ଷତ୍ର ନାମରେ ନିଆଯାଏ ଏବଂ ଜ୍ୟେଷ୍ଠର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ବଡ଼ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଏକାଦାଶି ଜଳ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ | କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହାର ଫଳ ଏକାଦଶ ଉପବାସ ପରେ ଏକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ବିଶେଷ ପର୍ବ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ, ଅମାବାସ୍ୟା, ସାବିତ୍ରୀ ଜୟନ୍ତୀ, ଗଙ୍ଗା ଦୁଷେରା, ପ୍ରଡୋଶ, ଗାୟତ୍ରୀ ଜୟନ୍ତୀ ଇତ୍ୟାଦି ପଡିବାକୁ ଯାଉଛି | ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଏହି ଗୋଟିଏ ମାସରେ ଏପରି ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ଯଦି କରାଗଲେ ଜୀବନ ସଫଳ ହୁଏ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଜୀବନରେ କେଉଁ ସୁଖ, ସମୃଦ୍ଧତା ଏବଂ ଧନ ଆସେ |

* କୁହାଯାଏ ଯେ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ମାସର ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣଙ୍କୁ ଉଠିବା ସମୟରେ ଜଳ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ କିଛି ଗଙ୍ଗା ଜଳକୁ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ଏହାକୁ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ | ଏକ ସମୟରେ, ଓମ୍ ଭାସ୍କରାୟ ନାମ ଜପ କରୁଥିବାବେଳେ ଜୀବନ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ହେବାକୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତୁ |

laxmi
* ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ମାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗରମ ମାସ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ମାସରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଜଳ ଦାନ କରି କୃପା ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଏହା କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଜଗତ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଜଗତର ଦ୍ୱାରଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଖଦ ହୋଇଯାଏ |

* ଏହି ମାସରେ ଘରକୁ ଆସୁଥିବା ଅତିଥିମାନଙ୍କୁ ମିଠା ପାଣି ଦେଇ, ଜଣେ ଅପାରଗତା ପାଇଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବ୍ୟବସାୟରେ କୌଣସି ବାଧା ଆସେ ନାହିଁ |

* ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ମାସରେ ମାଟି ପାତ୍ରରେ ପାଣି ପିଇଵା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭଲ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଶୁକ୍ର ମଧ୍ୟ ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଟଙ୍କା ପ୍ରବାହ ଘରେ ସ୍ଥିର ରହିଥାଏ |
ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ମାସରେ ଆମ୍ବ ଦାନ କରିବା କିମ୍ବା ରସୁଣ ଫଳ ଦାନ କରିବା ଦ୍ଵାରା ଋଣରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ | ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ |

ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *