6

ଡାଇବେଟିସ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ରାମବାଣ ଅଟେ ଏହି ଫଳର ରସ – ଥରେ ପିଲେ ଅଧା ଭଲ ହେବ ।

HEALTH

ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାର: ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଟାଇପ୍-୨ ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାର ଉପକାରୀ ଅଟେ।ବଜାରରେ ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାର ମଧ୍ୟ ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ଏହାକୁ ଘରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ |

ମଧୁମେହକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଘରୋଇ ଉପଚାର: ଦେଶରେ ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ 77 ନିୟୁତ | ବିଭିନ୍ନ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶର ଜନସଂଖ୍ୟାର 7.8 ପ୍ରତିଶତ ମଧୁମେହ ରୋଗୀ। ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଔଷଧ ଖାଇବା ସହିତ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନଶୈଳୀ ଅନୁସରଣ କରିବା ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି | ଏଥିସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ କେତେକ ଘରୋଇ ଉପଚାରର ବ୍ୟବହାର ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ହେବ। ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାର ଅର୍ଥାତ୍ ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାରର ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି –

Apple Cider Vinegar

ଏହା ରୋଗୀଙ୍କୁ କିପରି ଉପକାର କରେ: ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଟାଇପ୍-୨ ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାର ଉପକାରୀ ଅଟେ। ସାଧାରଣତଃ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ଖାଇବା ପରେ ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିନି ସ୍ତର ଅଧିକ ହୋଇଯାଏ | ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଲ୍ ଭିନେଗାର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଲାଭଦାୟକ ହେବ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯଦି ଜଣେ ମଧୁମେହ ରୋଗୀ ଭୋଜନ ପରେ ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାର ଖାଏ, ତେବେ ଏହା ରକ୍ତରେ ଶର୍କରାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖେ |

କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ: ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଲ୍ ଭିନେଗାରର ବ୍ୟବହାର ଶରୀରରେ କ୍ଷାରୀୟ ପ୍ରକୃତିର ପ୍ରଭାବ ବଢାଇଥାଏ, ଯାହା ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରେ | ଏହା ଶରୀରରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ର ସ୍ତରକୁ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ | ଖାଲି ପେଟ ମଧ୍ୟ ସୁଗାର ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

Apple

କେଉଁ ସମୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିବେ: ରୋଗୀମାନେ ଖାଇବା ପରେ ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାର ବ୍ୟବହାର କରି ଉପକୃତ ହେବେ | ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣିରେ ଏକ ଚାମଚ ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାର ମିଶାନ୍ତୁ | ତଥାପି, ଏହାର ବ୍ୟବହାର ସୀମିତ ପରିମାଣରେ ସୁଗାର ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ମଧୁମେହ ରୋଗୀ ଯେଉଁମାନେ କୈଣସି ଔଷଧ ସେବନ କରୁଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ଘରେ ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାର୍ କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ: ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାର୍ ମଧ୍ୟ ବଜାରରେ ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ଏହାକୁ ଘରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ | ଚପଲକୁ ଛୋଟ ଖଣ୍ଡରେ କାଟି ଏହାକୁ ପାଣି-ଚିନି କିମ୍ବା ପାଣି-ମହୁ ମିଶ୍ରଣରେ ବୁଡ଼ାଇ ଏହାକୁ ଫରମେଣ୍ଟ ହେବାକୁ ଦିଅ | ଯେତେବେଳେ ଆପଲ୍ ସେହି ମିଶ୍ରଣରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବୁଡିଯାଏ, ଏହାକୁ ଘୋଡାଇ 2 ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାଡିଦିଅ | ଏବଂ ପରେ ଆପଣ ମାନଙ୍କ ଘରେ ତିଆରି ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାର 4 ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *