ଅଣ୍ଡା ଶାକାହାରୀ ନା ମାଂସାହାରି ଜାଣନ୍ତୁ ସଂଫୁର୍ଣ ଖବର l

HEALTH

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲକୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ସମସ୍ତେ ନିଶ୍ଚୟ ଜାଣିଥିବେ ଅଣ୍ଡା ଶାକାହାରୀ କି ନୁହେଁ ଅନେକ ଲୋକ ପ୍ରାୟତଃ ଜାଣିଥିବେ, କିଛି ଲୋକମାନେ ‘ରବିବାର କିମ୍ବା ସୋମବାର ହେଉ, ପ୍ରତିଦିନ ଅଣ୍ଡା ଖାଇଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଶାକାହାରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ବହୁତ କଷ୍ଟକର lଆଜି ଆମେ ତୁମର ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱକୁ ସମାପ୍ତ କରିବୁ | ଅଣ୍ଡା ଶାକାହାରୀ କି ମାଂସାହାରି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଜି କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ କିଛି ଲୋକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ କୁକୁଡ଼ା ଅଣ୍ଡା ଦେଉଥିବାରୁ ଏହା ଶାକାହାରୀ ନୁହେଁ l

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ପାଇଛନ୍ତି l ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏକ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ବିଷୟରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ କଥା କହିଛନ୍ତି l ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଯୁକ୍ତି କରନ୍ତି ଯେ କ୍ଷୀର ମଧ୍ୟ ପଶୁମାନଙ୍କଠାରୁ ଆସିଥାଏ, ତେବେ ସେମାନେ କିପରି ଶାକାହାରୀ ହେଲେ ଯଦି ଏହି ତର୍କକୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ, ତେବେ ଅଣ୍ଡା ଶାକାହାରୀ l

eggs
ଗୋଟିଏ ଅଣ୍ଡାର ତିନୋଟି ସ୍ତର ଅଛି l ପ୍ରଥମ କୋଷ , ଦ୍ୱିତୀୟ ଧଳା ଏବଂ ତୃତୀୟ ଅଣ୍ଡାର ହଳଦିଆ l ହଳଦିଆ ଅର୍ଥ ହଳଦିଆ ଅଂଶ l ଅଣ୍ଡା ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହାର ଧଳା ରଙ୍ଗରେ କେବଳ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଥାଏ l ଅଣ୍ଡା ଧଳା ପରି, ଅଣ୍ଡାର କେଶରରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ପ୍ରୋଟିନ୍ ରହିବା ସହିତ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଏବଂ ଚର୍ବି ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ l

ସେଗୁଡ଼ିକରେ ଏକ କୋଷ ଥାଏ ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ କାର୍ନିଭୋରସ୍ କରିଥାଏ l କୁକୁଡ଼ା କିଛି ମାସ ପରେ ଅଣ୍ଡା ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରେ l ସେ ପ୍ରତିଦିନ ଅଣ୍ଡା ଦିଅନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଚାହେଁ ଅଣ୍ଡାଗୁଡ଼ିକୁ ଫର୍ଟିଲାଇଜଡ୍ ଅଣ୍ଡା କୁହାଯାଏ l ତେଣୁ, ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ଅଣ୍ଡା କେବଳ ଶାକାହାରୀ ହୋଇଥାଏ l ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଏହି ପୋଷ୍ଟଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ଧନ୍ୟବାଦ l

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *