5000 ru 1000 fine

ସାବଧାନ ଗାଡି ନମ୍ବର ପାଇଁ ନୂଆ ନିଅମ, ଦେବାକୁ ପଡି଼ବ 5000 ରୁ 1000 ଜୋରିମାନା |

NEWS

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଯାନବାହନ ଉପରେ ହାଇ ସିକ୍ୟୁରିଟି ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ପ୍ଲେଟକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି। ଯାନବାହାନରେ ହାଇ ସିକ୍ୟୁରିଟି ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ ପ୍ଲେଟ୍ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବା ପରେ ଗାଡି ମାଲିକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଅନଲାଇନ୍ ପ୍ରୟୋଗରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଏବଂ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍ ବଦଳରେ ମନଇଚ୍ଛା ମୂଲ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଥିଲା | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଉଚ୍ଚ ସୁରକ୍ଷା ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍ କ’ଣ ଏବଂ ପାଇଁ କିପରି ଆବେଦନ କରାଯିବ |

ବର୍ତମାନର ସମୟରେ ପୁରୁଣା ଆଉ ନୂଆ ଗାଡ଼ିରେ ହାଇ ସିକ୍ୟୁରିଟି ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ନମ୍ଵର ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି , ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଏହି ହାଇ ସିକ୍ୟୁରିଟି ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ନମ୍ଵର ନଥିବ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କଢା ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ , ହାଇ ସିକ୍ୟୁରିଟି ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍ କ’ଣ? ହାଇ ସିକ୍ୟୁରିଟି ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍ ହେଉଛି ଏକ ହୋଲଗ୍ରାମ ଷ୍ଟିକର୍, ଯାହା ଯାନର ଇଞ୍ଜିନ ଏବଂ ଖାସ୍ ନମ୍ବର ଧାରଣ କରିଥାଏ | ଯାନର ନିରାପତ୍ତା ଏବଂ ସୁବିଧାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ହାଇ ସିକ୍ୟୁରିଟି ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି |

ଏହି ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରେସର ମେସିନ୍ ଦ୍ୱାରା ଲେଖାଯାଇଛି | ପ୍ଲେଟରେ ଏକ ପ୍ରକାର ପିନ୍ ରହିବ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଗାଡି ସହିତ ସଂଯୋଗ ହେବ | ଥରେ ଏହି ପିନ୍ ଆପଣଙ୍କ ଗାଡିରୁ ପ୍ଲେଟ୍ ଧରିଲେ, ଏହା ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ଲକ୍ ହୋଇଯିବ ଏବଂ କାହାଠାରୁ ଖୋଲିବ ନାହିଁ |

କେଉଁ ଗାଡିରେ କେଉଁ ରଙ୍ଗର ଷ୍ଟିକର ଜାଣ | ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ସିଏନଜି ଯାନ ପାଇଁ ହାଲୁକା ନୀଳ ରଙ୍ଗର ଷ୍ଟିକର ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି | ଏଥି ସହିତ ଡିଜେଲ ଚାଳିତ ଯାନଗୁଡିକ ପାଇଁ କମଳା ରଙ୍ଗର ଷ୍ଟିକର ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି। ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଦୂରରୁ ଯାନଗୁଡିକର ପରିଚୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା | |

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପରେ ଯାନବାହାନରେ ଇନ୍ଧନ ଅନୁଯାୟୀ ହାଇ ସିକ୍ୟୁରିଟି ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ ଏବଂ ରଙ୍ଗୀନ ଷ୍ଟିକର ଲଗାଇବାକୁ ପରିବହନ ବିଭାଗ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରୁଛି। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ବହୁ ପରିଶ୍ରମ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହା କୈାଣସି ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଇଲା ନାହିଁ | ଏହା ପରେ ପରିବହନ ବିଭାଗ ଏଥିପ୍ରତି କଠୋର ହେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି, ଯାହାଫଳରେ ଡ୍ରାଇଭରମାନେ ନିୟମକୁ ଅଣଦେଖା କରିବେ ନାହିଁ। ଏହାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଅଭିଯାନ ଏଇ ମାସରୁ ଚାଲିଛି | ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, କେବଳ ଚାରି ଚକିଆ ଯାନ ଉପରେ କଠୋରତା କରାଯିବ |

ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଗାଡ଼ିର ନମ୍ୱର ୧ କିମ୍ବା ୨ ଥିଲେ ସେମାନେ ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ନମ୍ଵର ଚେଞ୍ଜ କରିଦିଅନ୍ତୁ , ଗାଡ଼ିର ଶେଷ ନମ୍ଵର ୩ କିମ୍ଵା ୪ ଥିଲେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ନୂଆ ନମ୍ଵର ଲଗାଇବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ , ଗାଡ଼ିର ଶେଷ ନମ୍ଵର ୫ କିମ୍ଵା ୬ ଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ ନମ୍ଵର ଲଗାଇବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନଚେତ ଫାଇନ ଦେବାକୁ ପଡିବ , ଗାଡ଼ିର ଶେଷ ନମ୍ଵର ୯ କିମ୍ଵା ୦ ଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ ନମ୍ଵର ଲଗାଇବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନଚେତ ଫାଇନ ଦେବାକୁ ପଡିବ , ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ॥.

ବନ୍ଧୁଗଣ, ଆପଣ ଏହି ସୂଚନାକୁ କିପରି ପସନ୍ଦ କଲେ, ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ଆମକୁ କହିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ପରିଚିତ ଅଛନ୍ତି, ଯାହାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇପାରେ, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ପହଞ୍ଚନ୍ତୁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *