8

ପିରି-ୟଡ କପ କଣ, ଏହାକୁ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ – କେବଳ ଝିଅ ପିଲାମାନେ ହିଁ ଦେଖନ୍ତୁ |

NEWS

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ଯେତେବେଳେ ଏହା ପିରିୟଡ଼ ବିଷୟରେ ଆସେ, ସାନିଟାରୀ ନାପକିନ୍ ଏବଂ ଟ୍ୟାମ୍ପନ୍ ମନକୁ ଆସେ | ଯଦି ଅଧିକ ପ୍ରବାହ ଅଛି, ତେବେ ପ୍ୟାଡ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ଟେନସନ ଆସେ | ଦାଗ ହେବାର ଚିନ୍ତା ଓ ତା ଉପରେ ପ୍ୟାଡ୍ ଶେଷ ହେବା ପରେ ବାରମ୍ବାର ବଜାରକୁ ଯିବା ଏହା ଏକ ଭିନ୍ନ ଟେନସନ | ପ୍ରତି ମାସରେ ଏହା ପାଇଁ ଏକ ଅଲଗା ବଜେଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବଜାରରେ ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବ ଆକାରରେ ଏହି ମାସିକ ଖର୍ଚ୍ଚକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ଉପାୟ ଅଛି | ଯାହାର ସୂଚନା ଅନେକ ମହିଳାଙ୍କ ତୁଳନାରେ କମ୍ ଅଟେ | ତେଣୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ପିରିୟଡ କପ ବିଷୟରେ କହିବୁ | ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଜାଣିପାରିବେ କିପରି ଆପଣଙ୍କର ପିରିୟଡ ଭଲ ଭାବରେ କଟିବ |

ପିରିୟଡ କପ କ’ଣ? କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ? – ପିରିୟଡ କପ ର ଲାଭ :-
ପିରିୟଡ କପ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି 10 ଟି ତଥ୍ୟ ଜାଣ |

ପିରିୟଡ କପ ହେଉଛି ଏକ ଛୋଟ, ନମନୀୟ, କୋଣ ଆକୃତିର କପ୍, ରବର, ସିଲିକନ୍ କିମ୍ବା ଲାଟେକ୍ସରେ ନିର୍ମିତ ଯାହା ମହିଳାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଯୋ-ନୀରେ ଭର୍ତ୍ତି କରନ୍ତି | ଏହି କାରଣରୁ, ସମସ୍ତ ରକ୍ତ କିମ୍ବା ଅବଧି କିମ୍ବା ଋତୁସ୍ରାବରେ ରକ୍ତସ୍ରାବ ସେଥିରେ ରହିଥାଏ | ପିରିୟଡ କପ ସାନିଟାରୀ ପ୍ୟାଡ୍ ଏବଂ ଟ୍ୟାମ୍ପନ୍ ପରି ଅନ୍ୟ ଋତୁସ୍ରାବ ପ୍ରଣାଳୀ ଅପେକ୍ଷା ଏହା ଅଧିକ ରକ୍ତ ଟାଣିଥାଏ, ଯାହା ଅନେକ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇଥାଏ |

କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ?
ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମାସିକ ପିରିୟଡ କପ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ ? ପ୍ରଥମେ ମାସିକ ପିରିୟଡ କପକୁ ଏକ C ଆକାରରେ ଫୋଡ କରନ୍ତୁ, ତାପରେ ଏହାକୁ ଯୋନୀ-ରେ ଭର୍ତ୍ତି କରନ୍ତୁ | ତୁମେ ଏହାକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ମାତ୍ରେ ଏହା ତୁମର ଯୋନିର ବାହ୍ୟ ସ୍ତରକୁ ଫିଟ୍ କରିଦେଵ | ଏହା ତୁମର ଯୋ-ନୀକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସିଲ୍ କରିବ | ଏହାକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ପରେ, ଏହାକୁ ନିଜ ହାତରେ ହାଲୁକା ଭାବରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ | ଯଦି ଏହା ଭଲ ଫିଟ୍ ହୋଇଛି, ଏହା ସହଜରେ ଗତି କରିବ | ଏହାକୁ ଥରେ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ପରେ, ରକ୍ତ କିପରି ପ୍ରବାହିତ ହେଉନା କାହିଁକି, ଏହାକୁ 12 ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ |

ପିରିୟଡ କପ ରକ୍ତ ବାହାରିବା ପୂର୍ବରୁ ଭିତରକୁ ନେଇଯାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ କୈାଣସି ପ୍ରକାରର ଗନ୍ଧ ବା ରକ୍ତ ବାହାରି ନଥାଏ |
ସାନିଟାରୀ ପ୍ୟାଡ ଏବଂ ଟାମ୍ପନରେ ଥିବା ରକ୍ତ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୋନୀ ଚାରିପାଖରେ ରହିଥାଏ | | ଏଥିରେ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ ଜାରି ରହେ |

ମାସିକ ପିରିୟଡ କପ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଜାଣିବା ପାଇଁ 10 ଟି ତଥ୍ୟ – ଋତୁସ୍ରାବ କପ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି 10 ଟି ତଥ୍ୟ ଜାଣ |

1- ଏହା ମେଡିକାଲ୍ ଗ୍ରେଡ୍ ସିଲିକନ୍, ରବର କିମ୍ବା ଲାଟେକ୍ସରେ ନିର୍ମିତ ଏବଂ କପ୍ ଶୋଷିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ କରିଥାଏ |

2- ମାସିକ ପିରିୟଡ କପ ଯୋ-ନୀ-ରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଏ | ଏହାକୁ ପ୍ରତି 4 ରୁ 12 ଘଣ୍ଟାରେ ଖାଲି କରିବାକୁ ପଡିବ |

3- ସାନିଟାରୀ ପ୍ୟାଡ୍ ଏବଂ ଟାମ୍ପନ୍ ଅପେକ୍ଷା ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହରେ କପ୍ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି |

4.ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ଜିନିଷ ଯେପରିକି ସାନିଟାରୀ ପ୍ୟାଡ୍ ଏବଂ ଟ୍ୟାମ୍ପନ୍ ପୃଥିବୀରେ ବହୁ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ବଢାଇଥାଏ | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେପିରିୟଡ କପ ଅତି କମରେ 3 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ | ତା’ପରେ ଏହାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି | ଯଦି ଏହାର ସଠିକ୍ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରାଯାଏ, ଏହା ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ରହିଥାଏ | ଏହି ସମୟ ଅବଧିରେ ଆପଣ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ଅଗଣିତ ଥର ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ | କେବଳ ସେମାନଙ୍କର ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତାର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିବ |

5- ମାସିକ ପିରିୟଡ କପ ‘ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ମାଗଣା’ ଆକାରରୁ ଆସେ ନାହିଁ | ଯେହେତୁ ସମସ୍ତ ମହିଳାଙ୍କ ଆକୃତି ବୟସ ଏବଂ ଶ୍ରେଣୀ ଅନୁଯାୟୀ ଭିନ୍ନ ଅଟେ | ଶ୍ରେଣୀ ଅନୁଯାୟୀ ଅର୍ଥାତ୍ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ନାହାଁନ୍ତି, ସେହି ଅନୁଯାୟୀ, ଉଭୟର ଶରୀର ଗଠନ ଅଲଗା ଅଟେ | ତେଣୁ ସେଥିରେ ଦୁଇଟି ଆକାର ଅଛି, ଗୋଟିଏ 30 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ, ଯେଉଁମାନେ କେବେ ଗର୍ଭବତୀ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି | ଦ୍ୱିତୀୟତ 30 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ, ଯେଉଁମାନେ ଗର୍ଭବତୀ ହୋଇଛନ୍ତି |

6- ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କିଛି ବ୍ୟବହାର କରିବାବେଳେ କିଛି ଅସୁବିଧା ରହିଥାଏ | ଆପଣ ଏହାକୁ କଷ୍ଟ ପ୍ରୟୋଗ ଭାଵୁଥିବେ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ସହଜ ସେଥିପାଇଁ କେବଳ ଟିକିଏ ଅଭ୍ୟାସ ଆବଶ୍ୟକ | ବାସ୍ତବରେ, ଏହାକୁ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ, ଏହା ତା ଉପରେ ଲେଖା ହୋଇଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଗୋଟିଏ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ଯାହାକୁ ଆପଣ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସମୟରେ ମନେ ରଖିବାକୁ ପଡିବ, ଏହାକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ସମୟରେ ଭୟଭୀତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ |

7- ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟବହାର ପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଭାବରେ ସଫା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଯଦି ଆପଣ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ସଠିକ୍ ପରିଷ୍କାର ନକରନ୍ତି, ତେବେ ଜୀବାଣୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଢିପାରନ୍ତି, ଯାହା ସଂକ୍ରମଣର କାରଣ ହୋଇପାରେ | ସେମାନଙ୍କୁ ସୁଗନ୍ଧିତ ସାବୁନ ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ସଫା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

8- ମାସିକ ପିରିୟଡ କପକୁ ଆପଣ 12 ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ଲିକେଜ୍ ବିନା ଏକାଠି ରଖିପାରିବେ |

9- ଯେଉଁମାନେ ଏହାକୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ଏହାକୁ ହଟାଇବା ସମୟରେ ସେମାନେ ବହୁତ ଭଲ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ | କାରଣ ବାହାରକୁ ଯିବାବେଳେ ଗୋଟିଏ କପ୍ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ରହିଥାଏ ଏହା ହାତରେ ରକ୍ତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | କିନ୍ତୁ ତୁମର କିଛି କରିବାର ନାହିଁ, କେବଳ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅ | ଏହାକୁ ପୁଣି ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ

10- ଏକ ପିରିୟଡ କପ ଏକ ସମୟରେ 30 ମିଲି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷମତା ଧାରଣ କରିଥାଏ | ଯେତେବେଳେ ହାରାହାରି, ଜଣେ ମହିଳା ସମଗ୍ର ଅବଧି ଚକ୍ରରେ ମାତ୍ର 30 ରୁ 40 ମିଲି ପ୍ରବାହ ପାଆନ୍ତି | ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ |

ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *