9

ୟୁନିକ୍ ଏସିଡ ଶରୀର ପ୍ରତି କରିପାରେ ବଡ଼ କ୍ଷତି |

HEALTH

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି, ତେବେ ଖାଦ୍ୟରେ ଅଦା ଏବଂ ରସୁଣ ଖାଆନ୍ତୁ |
ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ ଦ୍ଵାରା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ରୋଗ ମଧ୍ୟରୁ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଅନ୍ୟତମ | ସମସ୍ତଙ୍କ ଶରୀରରେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ତିଆରି ହୁଏ ଏବଂ କିଡନୀ ଏହାକୁ ଫିଲ୍ଟର୍ କରି ଶରୀରରୁ ବାହାର କରିଥାଏ | ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଯେତେବେଳେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଶରୀରରୁ ବାହାରି ନଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରରେ ଏହାର ସ୍ତର ବଢିଯାଏ ତେବେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ , ଚିକିତ୍ସା ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ବୃଦ୍ଧିକୁ ହାଇପର୍ୟୁରିସେମିଆ କୁହାଯାଏ |

ଶରୀରରେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ବୃଦ୍ଧି ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ | ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରଭାବ ପାଦରେ ଦେଖାଯାଏ | ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ବୃଦ୍ଧି ଦ୍ୱାରା ଆଣ୍ଠୁ ଏବଂ ଗଣ୍ଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ ଏବଂ ପାଦ ଫୁଲିଯାଏ |

pain 2

ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାରିତ ରୋଗରେ ପରିଣତ ହେଉଛି | ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଦୁନିଆର ପ୍ରତି ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଉଚ୍ଚ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି, ତେବେ ଖାଦ୍ୟରେ ଅଦା ଏବଂ ରସୁଣ ଖାଆନ୍ତୁ |ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ରସୁଣ ଏବଂ ଅଦା ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ | ଅଦା ଏବଂ ରସୁଣ କିପରି ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା |

ରସୁଣ ସହିତ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ:
ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ରସୁଣ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ | ଖାଲି ପେଟରେ ଦୈନିକ 3-4 ରସୁଣ ଲବଙ୍ଗ ନେଇ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ର ବର୍ଦ୍ଧିତ ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖାଯାଇପାରିବ | ରସୁଣ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନେକ ରୋଗ ଭଲ ହୋଇଯାଏ |

rasuna
ଅଦା ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ କୁ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ:
ଅଦା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରହିଥାଏ | ଅଦା ରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସର ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ | ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ | ଯଦି ତୁମେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ର ବୃଦ୍ଧି ସ୍ତର ଦ୍ୱାରା ଅସୁବିଧାରେ ପଡିଛ, ତେବେ ଅଦା ଖାଅ | ଆପଣ ଖାଦ୍ୟରେ ଅଦା ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ କିମ୍ବା ଏକ ସଜାଇବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ |

ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାର:
ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାର ମଧ୍ୟ ବହୁତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ | ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ, ଏକ ଚାମଚ ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାରକୁ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଆନ୍ତୁ | ଏହି କାରଣରୁ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ ଏବଂ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିବ | ତେବେ ଜାଣିଲେ ୟୁରିକ ଏସିଡ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର ଉପାୟ। ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ |

ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।ୟୁନିକ୍ ଏସିଡ ଶରୀର ପ୍ରତି କରିପାରେ ବଡ଼ କ୍ଷତି |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *