5

ନିଜ ଦେହରେ ଥିବା ରୋଗ ପତିରୋଧକ ଶକ୍ତି କୁ ବଢେଇବା ପାଇଁ ଏହି ଉପାୟ କରନ୍ତୁ ।

NEWS

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଶକ୍ତି ବଢାଇବାକୁ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ କେଉଁଠିକି ଯିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ,ଘର ଭିତରେ ରହି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇ ପାରିବେ | ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେ କିପରି ଘରେ ରହି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଦ୍ଵାରା ଆପଣ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇ ପାରିବେ ,

1. ସାଇଟ୍ରସ୍ ଫଳ ଖାଆନ୍ତୁ |
ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବା ପାଇଁ କିଛି ସାଇଟ୍ରସ୍ ଫଳ ଯେପରିକି ଲେମ୍ବୁ, କମଳା ଏବଂ ମୋସାମ୍ବି ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ଖାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ଗୋଲମରିଚ ଖାଆନ୍ତୁ | ବାସ୍ତବରେ, ସାଇଟ୍ରସ୍ ଫଳଗୁଡିକ ଭିଟାମିନ୍ ସି ର ଉତ୍ତମ ଉତ୍ସ, ଯାହା ମୁକ୍ତ ରେଡିକାଲ୍ର ପ୍ରଭାବକୁ ହ୍ରାସ କରି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ |

2. ପ୍ରଚୁର ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ |
ଜଳ ହେଉଛି ଜୀବନ, ​​ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ଏହା ଜାଣନ୍ତି | ତଥାପି, ପାନୀୟ ଜଳର ଲାଭ କ’ଣ , ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଏହା ଜାଣନ୍ତି | ବାସ୍ତବରେ, ଚେହେରାକୁ ଚମକାଇବା ସହିତ ଜଳ ମଧ୍ୟ ଆମର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ | ଭଲ ପରିମାଣର ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ବିଷାକ୍ତ ଉପାଦାନ ଆମ ଶରୀରରୁ ବାହାରିଥାଏ | ତଥାପି, ଥଣ୍ଡା ପାଣି ପିଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ | ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ | ତେଣୁ ସାଧାରଣ ତାପମାତ୍ରାରେ କିମ୍ବା ଉଷୁମ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ | ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ଜଳ ଶରୀରକୁ ଡିହାଇଡ୍ରେସନରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ | ତେଣୁ ପ୍ରତିଦିନ ଅତି କମରେ 8 ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣି ପିଇବା ଜରୁରୀ |

3. ଫାଇବର ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ :-
ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ପ୍ରତିଦିନ ଅଧିକ ଫାଇବରଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅଧିକ ଲାଭ ହୋଇଥାଏ | ଏହା କେବଳ ହୃଦୟକୁ ମଜବୁତ କରେ ନାହିଁ, ବରଂ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରୋକର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରେ | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯୁବକ ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ 15 ଗ୍ରାମ ଫାଇବର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଜରୁରୀ | ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ, ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଫଳ, ଓଟସ୍, ବ୍ରୋକୋଲି ଏବଂ ଡାଲି ମଧ୍ୟ ଫାଇବରରେ ଭରପୂର |

4. ଦୈନିକ ୱାର୍କଆଉଟ୍ |
କରୋନାଭାଇରସ୍ କିମ୍ବା କୈାଣସି ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀର ଏକ ବଡ଼ ଭୂମିକା ରହିଛି | ତେଣୁ, ଏହାକୁ ଵଢାଇବା ପାଇଁ, ପ୍ରତିଦିନ ହାଲୁକା ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଏବଂ ସକାଳେ ଚାଲିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ସକାଳେ 20 ରୁ 30 ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ପାଇପାରିବ |

ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ପାଇ ଘରୋଇ ଉପଚାର :-
ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ କିମ୍ବା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତିକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ, ଆପଣ ନିଜ ରୋଷେଇ ଘରେ ମଧ୍ୟ ଜିନିଷ ପାଇବେ, ଯାହାକୁ ଆପଣ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆପଣଙ୍କ ରୋଷେଇ ଘରେ ଏପରି ଜିନିଷଗୁଡିକ କ’ଣ ଅଛି, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଜବୁତ କରିବ ଏବଂ କୋଭିଡ -19 ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିବ-

1. ଅଦା ଖାଇବା:
ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ପ୍ରଦାହଜନକ ପରିମାଣ ଅଦା ରେ ମିଳିଥାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆଣ୍ଟିଭାଇରାଲରେ ଭରପୂର ଅଦା ଆପଣଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବାରେ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

2. ହଳଦୀ ଖାଇବା:
ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ପ୍ରଦାହଜନକ ପରିମାଣରେ ଭରପୂର ହଳଦୀ, ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଆଲର୍ଜି ସହିତ ଲଢିବାରେ ସକ୍ଷମ କରିଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହା ଆପଣଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଗରମ କ୍ଷୀରରେ ଏକ ଚାମଚ ହଳଦୀ ପାଉଡର ପିଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ |

3 ଅଲସୀ ର ସେଵନ :
ଅଲସୀ ର ଛୋଟ ମଞ୍ଜି ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟରୁ ମନକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ | ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟି-ଆଲର୍ଜି ସାଇସିଲିୟମ୍ ଏବଂ ଓମେଗା -3 ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଥାଏ | ଉଷୁମ କ୍ଷୀର ସହିତ ଏକ ଚାମଚ ଅଲସୀ ପିଇବା କିମ୍ବା ଏହାକୁ ସାଲାଡ କିମ୍ବା ଦହି ସହିତ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ |

4. ଦାଲଚିନର ସେବନ :
ଦାଲଚିନର ଆପଣଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଵଢାଇବାରେ ବହୁତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ | ବିଶେଷକରି ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ମୌସୁମୀ ଫ୍ଲୁରେ ଏହାର ଆଣ୍ଟି-ଭାଇରାଲ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଫଙ୍ଗଲ୍ ଗୁଣ ଯୋଗୁଁ ଏହା ଏକ ଔଷଧ ରୂପେ କାମ କରେ | ଦାଲଚିନର ପନିପରିବାରେ ମସଲା ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ, ଆପଣ ଦାଲଚିନର ଚା ମଧ୍ୟ ପିଇପାରିଵେ |

5. ତୁଳସୀ ର ସେବନ :
ତୁଳସୀ, ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର, ଅନେକ ରୋଗରେ ବହୁତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ | ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଆପଣଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ | ଏଥି ସହିତ, ଖାଲି ପେଟରେ ବେସନ ପତ୍ର ଖାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ପ୍ରତିଦିନ 5 ଚାମଚ ମହୁ ସହିତ 5 ଟି ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢିଥାଏ | ଏହା ସହିତ 2 ରୁ 3 କଳା ଲଙ୍କା ଗୁଣ୍ଡ ଚୋବାଇବା ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ତେବେ ଜାଣିଲେ ଏହି ଉପାୟ ବଢିଥାଏ ଆମର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ |

ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *