9

ଭିଟାମିନ ଡି କ୍ୟାପସୁଲ ନେଉଥିଲେ ସାବଧାନ ଶରୀର ପ୍ରତି ହୋଇପାରେ କ୍ଷତି |

NEWS

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ଶରୀରରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସ ଯଥେଷ୍ଟ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ | ଶରୀରରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱର ଅଭାବ ଥିଲେ ବିଭିନ୍ନ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖା ଦେଇପାରେ | ଏହିପରି ଏକ ଜରୁରୀ ଭିଟାମିନ୍ ହେଉଛି ଭିଟାମିନ୍ ଡି | ରକ୍ତରେ କ୍ୟାଲସିୟମ ଅବଶୋଷଣ ପାଇଁ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ | ଏହି ଭିଟାମିନ୍ ଆପଣଙ୍କ ଦାନ୍ତ ଏବଂ ଗୋଡର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ଏବଂ ହାଡର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହି ଭିଟାମିନ୍ ର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଉତ୍ସ ହେଉଛି ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ | କେତେକ ଖାଦ୍ୟ ଯେପରିକି ଅଣ୍ଡା ଏବଂ କ୍ଷୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ଭାବିଛନ୍ତି କି ଯଦି ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ D ର ପରିମାଣ ଅଧିକ ହେଲୈ କେଉଁ ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ବାନ୍ତି ଏବଂ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ |

ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ D ର ପରିମାଣ ବଢିବା ସହିତ ଏହା ଆମ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ବାସ୍ତବରେ, ଭିଟାମିନ୍ D ର ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ରକ୍ତରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ସ୍ତର ବଢାଥାଏ | ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ୟାଲସିୟମ ହେତୁ ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଭୋକ ନ ଲାଇଇବା , ବାନ୍ତି, କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ କିମ୍ବା ଝାଡ଼ା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ | ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା କରିବାର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ | କିନ୍ତୁ ସର୍ବଦା ମନେରଖ, ଭିଟାମିନ୍ D କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ସହିତ ଅତି କମରେ ଥାଏ | ଏହାର ଅର୍ଥ ଯଦି ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ D ର ଅଭାବ ଥାଏ, ତେବେ ଏହା କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ |

ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ପରିଣାମ :-

ଯେତେବେଳେ ଭିଟାମିନ୍ D ର ପରିମାଣ ବଢେ, ଶରୀର ଅସ୍ଥିର ହୋଇଯାଏ | ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକର କାରଣ ବୁଝିବା ସହଜ ନୁହେଁ | କିନ୍ତୁ ସାଧାରଣତଃ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଏବଂ ଝାଡ଼ା ସାଧାରଣ ଅଟେ | ଏବଂ ତାହା ହିଁ ଆମ ଶରୀରକୁ ଅସହଜ କରିଥାଏ | ଏହା ଶରୀରରେ ଥକ୍କାପଣ ଆଣିଥାଏ | କାମ କରିବାର କୌଣସି ଦକ୍ଷତା କିମ୍ବା ଇଚ୍ଛା ରହେ ନାହିଁ | ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ D ର ସ୍ତର ବଢିବା ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଶରୀରରେ ଏହି ଭିଟାମିନ୍ ର ସ୍ତର ବଢିବା ସହିତ ମନୁଷ୍ୟର ମନରେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ତାହା ହେଉଛି, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସହଜରେ କୈାଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରିବ ନାହିଁ |

କ୍ୟାଲସିୟମ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ :-

ପୁଷ୍ଟିକର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଶରୀରରେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଭିଟାମିନ୍ ଡି ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ଶରୀରରେ ଏହି ଭିଟାମିନ୍ ର ସ୍ତର ବଢିବା ସହିତ ମନୁଷ୍ୟର ମନରେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ତାହା ହେଉଛି, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସହଜରେ କୈାଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରିବ ନାହିଁ | ଏହା ଶରୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମ ପରିମାଣର ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ ସର୍ବଦା ମନେରଖ, ଭିଟାମିନ୍ D କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ସହିତ ଅତି ନିକଟତର | ଏହାର ଅର୍ଥ ଯଦି ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ D ର ଅଭାବ ଥାଏ, ତେବେ ଏହା କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ |

ବନ୍ଧୁଗଣ, ଆପଣ ଏହି ସୂଚନାକୁ କିପରି ପସନ୍ଦ କଲେ, ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ଆମକୁ କହିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ପରିଚିତ ଅଛନ୍ତି, ଯାହାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇପାରେ, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ପହଞ୍ଚନ୍ତୁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *