corana

ବଢୁଛି କରୋନା, ଆସୁଛି କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଏଥିରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଜରୁରୀ ଉପାୟ ଗୁଡ଼ିକ ଜାଣନ୍ତୁ |

NEWS

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବସାଇଟ ରେ ସ୍ୱାଗତ ବନ୍ଧୁଗଣ ଦିଲ୍ଲୀରେ କରୋନା ପୁଣି ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। କାରଣ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଆସିଯାଇଛି। ଓଡ଼ିଶାରେ ମଧ୍ୟ ବଢିବା ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ।କରୋନା ଭାଇରସ ରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ୧୫ଟି ଉପାୟ,ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ବଞ୍ଚିବେ ଭାଇରସ ଠାରୁ।ବନ୍ଧୁଗଣ ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରେ କରୋନା ମାମଲା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ।ବୋଧହୁଏ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଯେତେ ଲୋକ ଦାୟୀ ନଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଅନ୍ୟତମ କାରଣ ଅଟେ। ମାସ୍କ ନ ପିନ୍ଧିବା, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଗ୍ରହଣ ନକରିବା, ଲୋକମାନେ ଏହି ସମସ୍ତ ନିୟମକୁ ଅଣଦେଖା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଆମର କ୍ଷତି କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି।

୧) ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ ; ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ଟିକା ନ ଆସେ, ମାସ୍କ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ ଯାହାକି ଆପଣ ବଞ୍ଚିପାରିବେ.ତେଣୁ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଘରୁ କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧି ଛାଡି ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ମାସ୍କକୁ ବାରମ୍ବାର ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହି ଗୋଟିଏ ନିୟମ ସହିତ ଆପଣ ନିଜକୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ।

୨) ସାମାଜିକ ଦୂରତା ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ : କରୋନାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଦ୍ୱିତୀୟ ନିୟମ ହେଉଛି ସାମାଜିକ ଦୂରତା।ଆପଣ ଯେତେ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବେ, ଭାଇରସ୍ ଆପଣଙ୍କଠାରୁ ଅଧିକ ଦୂରରେ ରହିବ। ତେଣୁ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଅତି କମରେ ୬ ଫୁଟ ଦୂରତା କରନ୍ତୁ ।

୩) ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ ;- ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଥଣ୍ଡା, କାଶ, ଜ୍ୱର ଅଛି ଏବଂ ଆପଣ ଏଥିରୁ ସୁସ୍ଥ ହେଉ ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ବିଳମ୍ବ ନକରି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ନିଜକୁ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ।ଆପଣ ଜଣେ ନାଗରିକ ଭାବରେ ଏହାକୁ ଆପଣଙ୍କର ନୈତିକ ନିୟମ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରିବା ଉଚିତ୍ କାରଣ ଯଦି ଆପଣ ଅବହେଳା କରନ୍ତି, ଜୀବାଣୁ ସେତେ ବିସ୍ତାର କରିବ।

୪) ପ୍ରତିଦିନ ଯୋଗ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ : ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏହି ଭୂତାଣୁକୁ କେବଳ ଏଡ଼େଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ ଯାହାର ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୃଢ଼ହେବ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ନିଜ ପରିବାର ସହିତ ଉଠନ୍ତି ଏବଂ ଯୋଗ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏପରି ଯୋଗକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତି ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ।

୫) ଉଷୁମ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ: ଶରୀରକୁ ଭିତରୁ ଗରମ ରଖିବା ପାଇଁ ଦିନକୁ ୨-୩ ଥର ଉଷୁମ ପାଣି ନିଅନ୍ତୁ।ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ମଧ୍ୟ ଗରମ ରଖିବ ଏବଂ ଆପଣ କରୋନା ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ରହିବେ।

୬) ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସ୍ନାନ କରନ୍ତୁ : ଆଜିକାଲି ଏହି ଶୀତ ଋତୁ, ଲୋକମାନେ ୨-୩ ଦିନ ଗାଧୋଇବାକୁ ଏଡାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କରୋନା ଅବଧିରେ ତାହା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଆପଣ ଅଫିସରୁ ଆସୁଛନ୍ତି କିମ୍ୱା ଯଦି ଆପଣ ଏକ ଜନଗହଳିପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆସନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ସ୍ନାନ କରନ୍ତୁ, ତେବେ ଘରକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ସ୍ନାନ କରନ୍ତୁ। କେବଳ ସେତେବେଳେ ତୁମେ ଏହି ଜୀବାଣୁରୁ ବଞ୍ଚିବ।

covideee

୭) ସର୍ବଦା ତୁମ ସହିତ ସାନିଟାଇଜର ରଖ: କରୋନା ଆରମ୍ଭରେ, ଲୋକମାନେ ନିଜ ପକେଟରେ ଏବଂ ବ୍ୟାଗରେ ସାନିଟାଇଜର ରଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ ଏହି ଜୀବାଣୁକୁ ଅଣଦେଖା କରୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ପରିବାର ସହିତ ନିଜକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ତେବେ ପକେଟରେ ଏବଂ ବ୍ୟାଗରେ ସାନିଟାଇଜର ଏକ ଛୋଟ ବୋତଲ ରଖନ୍ତୁ।

୮) ଭଲ ଡାଏଟ୍ ନିଅନ୍ତୁ : ଗୋଟିଏ ପଟେ, ଏହି ଜୀବାଣୁକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ଆପଣ ନିଜ ଶରୀରର ବାହ୍ୟ ନିରାପତ୍ତାର ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ୍, ଅନ୍ୟ ପଟେ ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବା ପାଇଁ ଭଲ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ୧୫ ଦିନ ପାଇଁ ଆପଣ ବାହାରେ ଖାଇବା ଛାଡି ଦେବା ଉଚିତ୍।

୯) ୭-୮ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ; ଯଦି ଆପଣ ବାହାରୁ କୌଣସି ସାମଗ୍ରୀ ଆଣୁଛନ୍ତି, ପ୍ରଥମେ ଏହାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ସଫା କରନ୍ତୁ ।ଏହାକୁ ସାନିଟାଇଜ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଯଦି ସମ୍ଭବ ତେବେ ଏହାକୁ 8 ରୁ 9 ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖନ୍ତୁ।

୧୦) କୋରେଣ୍ଟଇନ୍ କୁ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତୁ : ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଭିତରେ କରୋନାର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖୁଛନ୍ତି, ତେବେ ନିଜ ଏବଂ ପରିବାରର ସତର୍କତାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ନିଜକୁ ୧୪ ଦିନ ପାଇଁ ଅଲଗା କରନ୍ତୁ ।କେହି ଜଣେ ଏହା କହିବା ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ନିଜେ ଏହା ବିଷୟରେ ସଚେତନ ହୁଅନ୍ତୁ।

୧୧) ହାତର ବ୍ୟବହାର ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ : ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ବାହାରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ନିଜ ହାତର ବ୍ୟବହାରକୁ ହ୍ରାସ କରିବେ। ଯଦି ଆପଣ ଲିଫ୍ଟ ଖୋଲୁଛନ୍ତି, ତେବେ କହୁଣୀ କିମ୍ବା ପଛ ହାତ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।କମ୍ ହାତ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ । ଟିସୁ ପେପର ଦେଇ ସୁଇଚ ଦାବନ୍ତୁ।

୧୪) କାମ ବିନା ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ : ଯଦି ଆଗାମୀ ୧୫ ଦିନ ପାଇଁ ସେପରି କୌଣସି ଜରୁରୀ କାର୍ଯ୍ୟ ନଥାଏ, ତେବେ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ । ତେବେ ଆପଣ କରୋନାର ଏହି ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗରୁ ବଞ୍ଚିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ।

୧୩) ହାତକୁ ଘୋଡାନ୍ତୁ : ଯଦି ଆପଣ ବାହାରକୁ ଯିବାବେଳେ ନିଜ ହାତକୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେବେ ହାତକୁ ଘୋଡାନ୍ତୁ। ଆପଣ ଜିନ୍ସରେ ହାତ ରଖନ୍ତି କିମ୍ବା ଗ୍ଲୋଭସ୍ ପିନ୍ଧନ୍ତି ତେବେ ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କା କମ ହେବ।

୧୪) ଦୀର୍ଘ ନିଶ୍ୱାସ ନିଅନ୍ତୁ : ନିଜକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଦିନକୁ ଅତି କମରେ 3 ଥର ଦୀର୍ଘ ନିଶ୍ୱାସ ନେବା . ଦୀର୍ଘ ଏବଂ ଗଭୀର ଭାବରେ 10 ରୁ 15 ଥର ନିଶ୍ୱାସ ନିଅନ୍ତୁ।

୧୫) ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ ;- ଯଦି କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଆସୁଛି, ତା’ହେଲେ ଏହାର କିଛି କାରଣ ଅଛି, ଲୋକଙ୍କ ଅଜ୍ଞତା ଏବଂ ମନରେ କରୋନା ଭୟ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି ।କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ପରିବାରକୁ ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଭୟ ରଖନ୍ତୁ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣ ମାନଂକ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଭଲ ଭଲ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ,ସମାଚାର, ରାଶିଫଳ, ଜରୁରୀ ସୂଚନା,ରାଜନୀତି,କ୍ରୀଡ଼ା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଆଣିଥାଉ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସେ ତେବେ ଆପଣ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ,ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *