mahu

ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ୭ଟି ଜିନିଷ ସହ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ମହୁ,ହୋଇଯାଏ ବିଷ, ଜାଣିରଖନ୍ତୁ |

HEALTH

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବ ପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ ମହୁ ଏକ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଔଷଧ ଭାବରେ ଗଣନା କରାଯାଏ। ଏହାର ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ରହିଛି।ମହୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ତଥାପି, ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଜିନିଷର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିବ। ଅନ୍ୟଥା ଏହା ଲାଭ ବଦଳରେ କ୍ଷତି ଘଟାଏ। ବେଳେବେଳେ ମହୁ ଖାଇବାରେ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଭୁଲଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସାଂଘାତିକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ସତର୍କତା ବିଷୟରେ କଣ ରହିଛି ଏଗୁଡିକ।

watter

ଯଦି ଆପଣ ମହୁ ଖାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ସୀମିତ ପରିମାଣରେ ଖାଆନ୍ତୁ।ଆବଶ୍ୟକଠାରୁ ଅଧିକ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ।ସାଧାରଣତ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ଏହାକୁ ଗରମ କରିବା ପରେ କିଛି ଲୋକ ଏହାକୁ ଖାଆନ୍ତି । ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଭୁଲ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।ମହୁ କୁ ଗରମ କରି ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ମହୁ କୁ ଗରମ ପାଣି ସହ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ପିଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । କିଛି ଲୋକ ଶୁଦ୍ଧ ମହୁ ଖାଇବା ସମୟରେ ସିଧାସଳଖ ମହୁରୁ ବାହାର କରାଯାଇଥିବା ମହୁ ଖାଅନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ମହୁରେ ସେହି ସମୟରେ ଅନେକ ଅଣୁଜୀବ ରହିଥାଏ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ।

ଏହା ସହିତ, କିଛି ଖଣି ସହିତ ମହୁ ଆଦୌ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।ନଚେତ୍ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବିଷ ହୋଇଯାଏ। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଚା, କଫି, ଗୁଆ, ଅଙ୍ଗୁର, ଖଟା ଫଳ, ଏବଂ ମାଂସ ଏବଂ ମାଛ ସହ ମହୁ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍।ଏଥି ସହିତ, ମହୁ ଖାଇବା ପରେ ଗରମ ପାଣି ପିଇବା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ। ତେବେ ଯେଉଁମାନେ ସକାଳେ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ମହୁ ଖାଆନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ରୋଗ ହୋଇ ନଥାଏ।

meeaat

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣ ମାନଂକ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଭଲ ଭଲ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ,ସମାଚାର, ରାଶିଫଳ, ଜରୁରୀ ସୂଚନା,ରାଜନୀତି,କ୍ରୀଡ଼ା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଆଣିଥାଉ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସେ ତେବେ ଆପଣ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ,ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *