memory

ଅଧିକ ହସ୍ତ ମୈଥୁନ ଦ୍ୱାରା କମିଯାଏ ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି,ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ଭରଣ କରିବେ |

HEALTH

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବସାଇଟ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ ଅନେକ ପୁରୁଷ ମାନେ ଆତ୍ମ ନିର୍ଭର ଏବଂ ନିଜକୁ ଶାନ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ ନିୟମିତ ହସ୍ତ ମୈଥୁନ ଦ୍ୱାରା ସୁଖ ଲାଭ କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବନ୍ଧୁଗଣ କଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଏହି ହସ୍ତ ମୈଥୁନ ପାଇଁ ଆମ ଶରୀର ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ ? ବୀର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ଶରୀରର ପ୍ରହରୀ ବୀର୍ଯ୍ୟ ଯେତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ ଶରୀର ସେତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରହିବ। ଅତ୍ୟଧିକ ହସ୍ତ ମୈଥୁନ ଦ୍ୱାରା ଧାତୁ ପତଳା ହେବା ସହିତ ସ୍ମରଣସକ୍ତି ହ୍ରାସ ହୁଏ କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି କମିବା ସହିତ ଶରୀର ଦୁର୍ବଳ ହୁଏ। ପୂର୍ବରୁ କିଛି ଲୋକଙ୍କର ଭୁଲିଯିବାର ଏପରି ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଯାହା ରଖାଯାଏ ନା କାହିଁକି, ସେମାନେ ଏହାକୁ ମନେ ରଖନ୍ତି ନାହିଁ।ଏହି ଭୟଙ୍କର ଭୁଲିଯିବା ରୋଗ ପ୍ରାୟତ ଅତ୍ୟଧିକ ଲଜ୍ଜାଜନକ ହୋଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହୁଛୁ ସ୍ମୃତି କିପରି ବୃଦ୍ଧି କରିବେ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଘରୋଇ ଉପାୟ।

boy2

ଅଙ୍ଗୁର ହେଉଛି ଏକ ଫଳ ଯାହା ଆମ ସ୍ମୃତିକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବଢ଼ାଇଥାଏ।ଅନୁସନ୍ଧାନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରତିଦିନ ଅଙ୍ଗୁର ଖାଇବା ଅଲଜାଇମର ରୋଗରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଅଲଜାଇମର ମସ୍ତିଷ୍କ ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ଗୁରୁତର ରୋଗ, ଯେଉଁଥିରେ ସ୍ମୃତି ଏବଂ ଶିକ୍ଷଣ କ୍ଷମତା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ।ଲସ୍ ଆଞ୍ଜେଲ୍ସର କାଲିଫର୍ନିଆ ୟୁନିଭରସିଟିର ଅଧ୍ୟୟନର ମୂଖ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଡାନିଏଲ୍ ସିଲଭରମ୍ୟାନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଙ୍ଗୁରର ପ୍ରଭାବକୁ ପୃଥକ ଯୌଗିକ ଏବଂ ଦ୍ରାକ୍ଷାକ୍ଷେତ୍ରର ଦୈନନ୍ଦିନ ଗ୍ରହଣ ସହିତ ତୁଳନା କରାଯାଏ ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଛି। ଅଲଜାଇମର ରୋଗ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଗୁରୁତର ରୋଗ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ କ’ଣ? ଏକ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ- ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅଧ୍ୟୟନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣ ପ୍ରଦାନ କରେ ଯେ ମସ୍ତିଷ୍କ ଏବଂ ହୃଦୟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ଅଙ୍ଗୁର ଫଳ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ।ତଥାପି ଅଧ୍ୟୟନ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ଅଧ୍ୟୟନ ଆବଶ୍ୟକ।

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଜେରୋଣ୍ଟୋଲୋଜିରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଙ୍ଗୁର ମେଟାବୋଲିକ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ହ୍ରାସରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇଥାଏ।ମସ୍ତିଷ୍କର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅଂଶରେ ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବା ମେଟାବୋଲିକ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଅଲଜାଇମର ରୋଗର ଆରମ୍ଭକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପ୍ରତିଫଳିତ କରିଥାଏ ।ଆପଣ ନିଜ ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସକାଳେ କାବୁଲି ବାଦାମ ଗାଈ କ୍ଷୀରର ସେବନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ବ୍ରାହ୍ମୀ ପତ୍ର ରସ କିମ୍ବା ପତ୍ରର ସେବନ କରି ପାରନ୍ତି।

boyy

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣ ମାନଂକ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଭଲ ଭଲ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ,ସମାଚାର, ରାଶିଫଳ, ଜରୁରୀ ସୂଚନା,ରାଜନୀତି,କ୍ରୀଡ଼ା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଆଣିଥାଉ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସେ ତେବେ ଆପଣ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ,ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *