throat

ଗଳା କର୍କଟ ହେଲେ ପ୍ରଥମେ ଶରୀର ଦେଇଥାଏ ଏହି ସବୁ ସଂକେତ,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଜରୁରୀ କଥା |

HEALTH

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ ,ଆପଣ ମାନେ ଜାଣିଥିବେ ଯେ କର୍କଟ ଏକ ସାଙ୍ଘାତିକ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ବର୍ବାଦ କରିଦିଏ। ତେବେ କର୍କଟ ଅନେକ ପ୍ରକାର ର ଅଟେ ଯେପରି, ମୁଖ କର୍କଟ,ଯକୃତ କର୍କଟ,ଗଳା କର୍କଟ,ରକ୍ତ କର୍କଟ,ମସ୍ତିଷ୍କ କର୍କଟ ଇତ୍ୟାଦି। ସାଧରଣତଃ ଟ୍ୟୁମର୍ ଅଧିକ ଦିନ ରହି ରହି କର୍କଟ ରେ ପରିଣତ ହୋଇଯାଏ।

throat

ଯେକୌଣସି କର୍କଟ, ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ କର୍କଟ ମଧ୍ୟ ସାଂଘାତିକ ହୋଇଯାଏ।ଗଳା କର୍କଟ ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ, ତେଣୁ ଅସ୍ୱାଭାବିକ କୋଷଗୁଡ଼ିକର ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିଯାଏ ଯାହା ଟ୍ୟୁମର୍ ସୃଷ୍ଟି କରେ।ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଗଳା କର୍କଟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ କ’ଣ? ଗଳା କର୍କଟ ହେଲେ ପ୍ରଥମରୁ ଆମ ଶରୀରରେ କେଉଁ ସବୁ ଲକ୍ଷଣ ସଂକେତ ସବୁ ଦେଖାଯାଏ। ସ୍ୱରରେ ସ୍ୱର କିମ୍ବା ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱର ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଖାଦ୍ୟ ଗିଳିବାରେ ଅସୁବିଧା ,  ଦ୍ରୁତ ଓଜନ ହ୍ରାସ ,  ଗଳା ଖରାପ,  ଚମକ ସହିତ ରକ୍ତସ୍ରାବ,  ବେକରେ ଫୁଲା ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣା , ଦୀର୍ଘ ସମୟର କାନ ଯନ୍ତ୍ରଣା |

throatee

ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଓଡ଼ିଆ ଖବର,ଭାଇରଲ ନ୍ୟୁଜ, ଭଲ ଭଲ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ,ସମାଚାର, ରାଶିଫଳ, ଜରୁରୀ ସୂଚନା,ରାଜନୀତି,କ୍ରୀଡ଼ା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଆଣିଥାଉ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସେ ତେବେ ଆପଣ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ,ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *