bnmbvm

ପାକିସ୍ତାନ କଲା ବଡ଼ ଖୁଲାସା, ଏହି କାରଣରୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଙ୍କୁ ଫେରାଇବା ପାଇଁ ହୋଇଥିଲା ବାଧ୍ୟ

NEWS

ଗତ ବର୍ଷ ଫାଇଟର ପାଇଲଟ ଅଭିନନ୍ଦନ ଧରାପଡ଼ିବା ପରେ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଚରମ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ଭାରତର ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ଆକ୍ରମଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଇମ୍ରାନ ସାର୍କଙ୍କ ଅଭିଯୋଗକୁ ଛାଡିବା ପରେ ଏହି ମୁକାବିଲା କିଛି ମାତ୍ରାରେ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନ ସଂସଦରେ ବିରୋଧୀ ପାକିସ୍ତାନ ମୁସଲିମ ଲିଗ୍-ନୱାଜ (ପିଏମଏଲ-ଏନ) ର ନେତା ଆୟାଜ ସାଦକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଅବଦାନ୍ ଧରାପଡ଼ିବା ପରେ ଘଟିଥିବା କିଛି ବୈଠକ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନର ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସଂସଦୀୟ ନେତାଙ୍କ ସହ କଥା ହେବାକୁ ଆସିବା ପରେ ତାଙ୍କ ଗୋଡ ଥରି ଉଠୁଥିଲା। ସାଦିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମେହମୁଦ କୁରେଶୀ ଭାରତରୁ ଆକ୍ରମଣ ଭୟରେ ଅଛନ୍ତି।

ghgtg

ସାଦିକ୍ ବିରୋଧୀଦଳର ନେତାମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି, “ସେନାବାହିନୀର ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ ବାଜୱା ଯେତେବେଳେ ରିସେପ୍ସନରେ ଭାଷଣ ଦେବା ପାଇଁ ସଂସଦର ନେତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ତଶ୍ରିଫ ଆଣିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଗୋଡ଼ ଥରୁଥିଲା। କପାଳ ରୁ ଝାଳ ବହୁଥିଲା।ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମେହମୁଦ କୁରେଶି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖୁଦାଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଅଭିନନ୍ଦନ କୁ ଛାଡିବା, କାରଣ ରାତି 9 ଟା ସମୟରେ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି।

mnb

କାହିଁକି ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଥିଲା? ଏହା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ 27 ଫେବୃଆରୀରେ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା। ତେବେ ଭାରତୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଫେରି ଆସିବା ପରେ ସେ ପଳାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ, ମିଗ -21 ରୁ ପାକିସ୍ତାନର F-16 ଅନୁସରଣ କରୁଥିବା ଅଭିନନ୍ଦନ କରେଣ୍ଟ ବିମାନ ଶତ୍ରୁ ସୈନ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାଇଲଟ ପାକିସ୍ତାନୀ ସୈନିକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଧରାପଡିଥିଲେ।

vgbnvhb

ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଅଭିନନ୍ଦଙ୍କୁ ଧରି ରଖିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ନିଜେ ସଂସଦକୁ କହିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ସରକାର ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା କୁ ଫେରାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। 1 ମାର୍ଚ୍ଚ 2019 ରେ ଅଭିନନ୍ଦଙ୍କୁ ଅଟାରି-ୱାଗା ସୀମାରେ ଭାରତ ପଠାଯାଇଥିଲା। ପରେ, ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସରେ, ସାହସିକତା ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଗ୍ୟାଲେଣ୍ଟ୍ରି ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *