thairoied

ଥାଇରାଇଡ଼ କୁ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ଶୀଘ୍ର କରନ୍ତୁ ଏହି ୪ଟି କାମ

HEALTH

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ,ଆଜି କାଲି ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଥାଇରଏଡ ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ।ଏହି ସମସ୍ୟା ହେତୁ ମାନବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡେ।ଆଜି, ଆମେ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବୁ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆପଣ ଥାଇରଏଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବେ ଏବଂ ରୋଗରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ। ଥାଇରଏଡକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

thairoied

୧) ଆୟୋଡିନ ଲୁଣ ନିଅନ୍ତୁ, ଆୟୋଡିନ୍ ଧାରଣ କରିଥିବା ଏକ ଡାଏଟ୍ ନିଅ, ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ଥାଇରଏଡ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ତୁମକୁ ଆୟୋଡିନ୍ ଥିବା ଏକ ଡାଏଟ୍ ନେବା ଉଚିତ୍ ।ମାନବ ଶରୀରରେ ଆୟୋଡିନ୍ ଅଭାବ ହେତୁ ଥାଇରଏଡ୍ ସମସ୍ୟା କାହିଁକି ହୁଏ। ଆୟୋଡାଇଜଡ୍ ଡାଏଟ୍ ଖାଇବା ଥାଇରଏଡ୍ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଥାଇରଏଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବ।ତେଣୁ ସମସ୍ତ ଲୋକ ଏହାର ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ୍ ଯେପରି ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ନହୁଏ।

୨) ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳ ଚାଲିବା, ସକାଳ ଚାଲିବା ଥାଇରଏଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଅଧିକ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ।କାହିଁକି ସକାଳେ ଚାଲିବା ଠିକ୍ ଉପାୟରେ ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନ ପ୍ରବାହ ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଥାଇରଏଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଥାଇରଏଡ୍ ସମସ୍ୟା ଥାଏ ତେବେ ଏହି ସମୟଗୁଡ଼ିକ ଧୀରେ ଧୀରେ କମିଯାଏ। ତେଣୁ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଚାଲିବା ଉଚିତ୍ ଯାହା ଦ୍ବାରା ସେମାନଙ୍କର ଶରୀର ଥାଇରଏଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିପାରିବ।

୩) ସବୁଜ ପତ୍ରଯୁକ୍ତ ପନିପରିବା ଖାଆନ୍ତୁ, ବାସ୍ତବରେ, ସବୁଜ ପତ୍ରଯୁକ୍ତ ପନିପରିବାରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସ ସହିତ ଫୋଲିକ୍ ଏସିଡ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣ ଅଛି। ଯାହା ଶରୀରର ଥାଇରଏଡକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଭଲ ଏବଂ ମାନବ ଶରୀର ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତ ରହିଥାଏ। ତେଣୁ, ଥାଇରଏଡକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ସବୁଜ ପତ୍ରଯୁକ୍ତ ପନିପରିବା ନିଅନ୍ତୁ।ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ହେବ।

thairoiedd

୪) ନିୟମିତ ଥାଇରଏଡ୍ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ଶରୀରର ଥାଇରଏଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ତୁମର ଥାଇରଏଡ୍ ଯାଞ୍ଚ କର।ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଦୟାକରି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ ।ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ସଠିକ୍ ଥାଇରଏଡ୍ ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଥାଇରଏଡ୍ ରୋଗର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ।ତେଣୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ବାରା ସେମାନଙ୍କର ଶରୀର ଥାଇରଏଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିପାରିବ।

ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଓଡ଼ିଆ ଖବର,ଭାଇରଲ ନ୍ୟୁଜ, ଭଲ ଭଲ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ,ସମାଚାର, ରାଶିଫଳ, ଜରୁରୀ ସୂଚନା,ରାଜନୀତି,କ୍ରୀଡ଼ା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଆଣିଥାଉ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସେ ତେବେ ଆପଣ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ,ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *