budhi

ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟ କାହାରି ଆଗରେ କୁହନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ୪ଟି କଥା

FACT

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବସାଇଟରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ,ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ତାଙ୍କ ନିତୀ ଗ୍ରନ୍ଥରେ ଅର୍ଥାତ୍ ଚାଣକ୍ୟ ନିତୀରେ ମାନବ ଜୀବନକୁ ସରଳ ଏବଂ ସଫଳ କରିବା ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ବିଷୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ଚାନକିଆ ନୀତିର ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ଅଧ୍ୟାୟର ୧୭ ତମ ପଦରେ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜ୍ଞାନୀ ବ୍ୟକ୍ତି କାହାକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ସବୁ ବିଷୟରେ କହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।ସେହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ବାଣ୍ଟିବା ଦ୍ୱାରା ଅପମାନ ହୋଇପାରେ।ଏହା ସହିତ ସମାଜର ଲୋକମାନେ ଖରାପ ସମୟରେ ମିଳିତ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ।ଚାଣକ୍ୟ ଏକ ପଦ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି।

ଔଷଧ ବିଷୟରେ- ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ସେମାନଙ୍କର ଔଷଧ ବିଷୟରେ କାହାକୁ କହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ତୁମେ କେଉଁ ଅସୁସ୍ଥତା ଏବଂ କେଉଁ ଔଷଧ ସେବନ କରୁଛ ତାହା ତୁମକୁ କେହି କହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ତୁମର ଔଷଧ ବିଷୟରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ କହିବା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ।

ଘରର ଭେଦ – ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ନିଜ ଘରର ରହସ୍ୟକୁ କେହି କାହାରିକୁ କହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।ଆପଣ ଯେତେ ବିରକ୍ତ ହୁଅନ୍ତୁ ନା କାହିଁକି, ନିଜ ଘର ବିଷୟରେ କାହା ସାମ୍ନାରେ କୁହନ୍ତୁ ନାହିଁ ପରିବାର କୁ ଦୋଷ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ।ଶତ୍ରୁମାନେ ଘରର ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ କହି ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ପାରିବେ।ପରିବାରର ତିକ୍ତତା ତଥା ପରିବାର ପ୍ରତି କଦାପି ମନ୍ଦ କାମ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।ଯଦି କୌଣସି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ଅଭାବ ଥାଏ, ତେବେ ସେ କାହାକୁ ମଧ୍ୟ କହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ପାରିବାରିକ ଉପହାସ ହୁଏ ଯେତେବେଳେ ପରିବାର ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଅସମ୍ମାନ କରେ ଯାହା ସମ୍ମାନକୁ ଆଘାତ କରେ।

ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ କିମ୍ବା ସ୍ତ୍ରୀ ବିଷୟରେ – ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ସେମାନଙ୍କର ବୈବାହିକ ଜୀବନ କିମ୍ବା ସମ୍ପର୍କ ସହିତ କିଛି କହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।ଯଦି ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ତ୍ରୁଟି ଥାଏ, ତେବେ ସେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଟଙ୍କା ଏବଂ ରୋଜଗାର – ତୁମର ଧନ ବିଷୟରେ କାହାକୁ କୁହ ନାହିଁ। କେବେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ରୋଜଗାର ବିଷୟରେ କାହାକୁ କହିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏଥିସହ, ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମନ୍ଦ ଏବଂ ଅପବାଦକୁ ନିଜ ପାଖରେ ରଖିବା ଭଲ। ଏହା ସମାଜରେ ସମ୍ମାନ ସୃଷ୍ଟି କରେ।

copuleeee

ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଓଡ଼ିଆ ଖବର,ଭାଇରଲ ନ୍ୟୁଜ, ଭଲ ଭଲ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ,ସମାଚାର, ରାଶିଫଳ, ଜରୁରୀ ସୂଚନା,ରାଜନୀତି,କ୍ରୀଡ଼ା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଆଣିଥାଉ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସେ ତେବେ ଆପଣ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ,ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *