mandara

ମନ୍ଦାର ଫୁଲର ସେବନ ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିବା ଫାଇଦା ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ।

HEALTH

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବସାଇଟରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ, ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ରୂପରେ ସୁନ୍ଦର, ଯେତିକି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ। ମନ୍ଦାର ଉଦ୍ଭିଦ ର ଇଂରାଜୀ ନାମ ହେଉଛି ହାଇବିସ୍କସ୍ ।ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଶରୀରକୁ ଫିଟ୍ ରଖିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଆସୁଛି। ଏହା ଅନେକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ରବ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ।ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାରିତା।

mandaraaa

ପୁଷ୍ଟିକର – ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ପୁଷ୍ଟିକର ଉପାଦାନରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି, ମିନେରାଲ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଫାଇବର ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଉପାଦାନ ଥାଏ। ଏହାକୁ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣରେ ସେବନ ମଧ୍ୟ କରାଯାଏ। ଲୌହ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ରେ ଭରପୂର – ହାଇବିସ୍କସ୍ ଫୁଲ କେଶ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ।ଏଥିରେ ଲୌହ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଭରପୂର ଅଟେ।ଏହା ରୂପି ସମସ୍ୟା କୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଏବଂ କେଶ କୁ ଗାଢ଼ କଳା ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିଥାଏ।

କେଶ ଝଡିବା ରୋକିବା – ମନ୍ଦାର ଫୁଲ କେଶକୁ କଳା, ମୋଟା ଏବଂ ଚକଚକ୍ କରିଥାଏ। ମନ୍ଦାର ଫୁଲ କିମ୍ବା ପତ୍ରକୁ ଆମଲା ସହିତ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରି ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ।ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ କେଶ ମୂଳରେ ଲଗାନ୍ତୁ।କେଶ ଝଡିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ। ତୁମର କେଶ କଳା, ମୋଟା ହୋଇଯିବ |ରକ୍ତଚାପରେ ୪ଟି ଉପକାରୀ – ରକ୍ତଚାପ, କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ, ଡାଇବେଟିସ ଏବଂ ଗଳା ସଂକ୍ରମଣକୁ ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ଦ୍ୱାରା ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଏ। ଚେହେରା ସୁନ୍ଦର କରିବା- ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ରବ୍ୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ।କେଶ ଝଡିବା ସହିତ ଚାପ କମାଇବାରେ ଏହା ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ।

mandaraaa2

ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତି ବଢାନ୍ତୁ – ମନ୍ଦାର ପତ୍ର ଏବଂ ଫୁଲକୁ ଶୁଖାନ୍ତୁ ଏବଂ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପାଉଡରରେ ଏକ ଚାମଚ ଡାଲଚିନି ଗୁଣ୍ଡ ମିଶାଇ ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ପିଇଲେ ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତି ବଢ଼ିଥାଏ। ମୁହଁରେ ପିମ୍ପଲ ବ୍ରଣ ପାଇଁ ରାମବାଣ – ମୁଖର ପିମ୍ପଲ୍ ହଟାଇବା ପାଇଁ, ନାଲି ରଙ୍ଗର ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ଏବଂ ପତ୍ରକୁ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରି ସେଥିରେ ମହୁ ମିଶାଇ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁରୁ ପିମ୍ପଲ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହେବ।

ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଓଡ଼ିଆ ଖବର,ଭାଇରଲ ନ୍ୟୁଜ, ଭଲ ଭଲ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ,ସମାଚାର, ରାଶିଫଳ, ଜରୁରୀ ସୂଚନା,ରାଜନୀତି,କ୍ରୀଡ଼ା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଆଣିଥାଉ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସେ ତେବେ ଆପଣ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ,ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *