hart

ହାର୍ଟଅଟାକ ପୂର୍ବରୁ ଶରୀର ଦେଇଥାଏ ଏହି ୫ଟି ସଂକେତ,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଜରୁରୀ ସୂଚନା |

HEALTH

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଂକୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ ହାର୍ଟ ଅଟାକ ଏକ ଭୟଙ୍କର ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ।ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଜୀବନଶୈଳୀ ଯୋଗୁଁ ହୃଦଘାତ ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା ହୋଇଗଲାଣି।ପୂର୍ବରୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ଘଟୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସମସ୍ୟା ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି। ବାସ୍ତବରେ, ହୃଦଘାତର ଅନେକ କାରଣ ଅଛି। ଯେପରିକି ଟେନ୍ସନ୍ ଏବଂ ଖାଇବା ପିଇବାରେ ଅବହେଳା ।କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ହୃଦଘାତର ଏକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଆମ ଶରୀର ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରେ? ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ସବୁ ଜାଣିବା।

harttt

ପାଦର ଫୁଲା – ଯେତେବେଳେ ହୃଦଘାତ ହୁଏ, ହୃଦୟ ଶରୀରରେ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ରକ୍ତ ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ ନାହିଁ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପାଦର ଫୁଲା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ।ଏସବୁ କେବଳ ହୃଦଘାତର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ। ବଦହଜମି ଏବଂ ବାନ୍ତି – ବଦହଜମି ଏବଂ ହେକୁଟି ବାରମ୍ବାର ଆସିବା କିମ୍ବା ବାନ୍ତି ହେବାର ଅନୁଭବ।ଏସବୁ ହୃଦଘାତର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ । କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରିବା – ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଶରୀରରେ ସର୍ବଦା ଅତ୍ୟଧିକ ଦୁର୍ବଳତା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଛୋଟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସମୟରେ ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ଲାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ହୃଦଘାତ ହୋଇପାରେ ।

hart attack

ଛାତି କିମ୍ବା ପିଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା – ଯଦି ଆପଣ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଛାତି କିମ୍ବା ପିଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ଆଦୌ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ।ଏସବୁ ହୃଦଘାତର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ।  ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା – ଯଦି ଆପଣ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ବହୁତ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ହଠାତ୍ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ଶୀଘ୍ର ହୋଇଯାଏ। ଏସବୁ ହୃଦଘାତର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ। ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣ ମାନଂକ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଭଲ ଭଲ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ,ସମାଚାର, ରାଶିଫଳ, ଜରୁରୀ ସୂଚନା,ରାଜନୀତି,କ୍ରୀଡ଼ା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଆଣିଥାଉ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସେ ତେବେ ଆପଣ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ,ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *