2min

ଘରେ ଝିଟିପିଟି,ଅସରପା,ମଶା,ମାଛି ସବୁ ଗାୟବ ହୋଇଯିବେ ଏହି ଗୋଟିଏ ଘରୋଇ ଉପାୟ କରନ୍ତୁ |

FACT

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ ଋତୁ ବଦଳିବା ସହିତ ଏହି ସମସ୍ତ ମଶା ,ମାଛି ,ମୁଷା ଏବଂ କୀଟପତଙ୍ଗଙ୍କ ଆତଙ୍କ ସବୁ ଘରେ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ, ଘରର ମହିଳାମାନେ ଅସରପା, ମୂଷା ଏବଂ କୀଟପତଙ୍ଗଙ୍କ ଆତଙ୍କରେ ବିବ୍ରତ ହୁଅନ୍ତି ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ଘରେ ରୋଗ ବିସ୍ତାର କରିଥାଏ। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଯେ ଘରେ ଆତଙ୍କ ବିସ୍ତାର କରୁଥିବା ମୂଷା, ମଶା, ଝିଟିପିଟି, ଅସରପା ଏବଂ ବୁଢିଆଣି ଭଳି କୀଟପତଙ୍ଗ ସହଜରେ କାହା ପାଖକୁ ଆସନ୍ତି ନାହିଁ। ଚାଲନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ କରିବା। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ମୂଷା ,ମଶା ,ଝିଟିପିଟି, ଅସରପାପାଇଁ ଘରୋଇ ଉପଚାର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ।

trat

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଅସରପା ଏବଂ କୀଟମାନଙ୍କ ପାଇଁ କିଏ ଘରୋଇ ଉପଚାର ହୋଇପାରିବ। ଆପଣ ସେଗୁଡିକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ନିଜ ଘରୁ ଦୂରେଇ ନେଇପାରିବେ। ଅସରପା :- ଅଧିକାଂଶ ଘରେ ଅସରପା ମିଳିଥାଏ। ଘରେ ଅସରପା ମାନେ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ବୁଲିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ କାକରର ଆତଙ୍କରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ସମାନ ପରିମାଣର ରସୁଣ, ପିଆଜ ଏବଂ ହଳଦୀ ମିଶାଇ ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଗଲେ, ଏଥିରେ ପାଣି ମିଶାଇ ଏହାର ସମାଧାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ, ତା’ପରେ ଏହାକୁ ଏକ ବୋତଲରେ ଢାଳନ୍ତୁ ଏବଂ ଯେଉଁଠାରେ ଅଧିକ ଅସରପା ଅଛି ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପ୍ରତିକାରକୁ କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ନିୟମିତ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତି ତେବେ ଅସରପା ସମସ୍ୟାରୁ ଶୀଘ୍ର ଆରାମ ପାଇବେ। ବିଦ୍ର; ଏହି ସବୁ ଉପାୟ ସମୟରେ ଚଷମା ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ଆଖି ପ୍ରତି ସଚେତନ ରହିବା ନିତ୍ୟାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ। ମଶା: -ଘରେ ରୋଗ ବିସ୍ତାର ହେଉଥିବା ମଶାମାନଙ୍କଠାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ରସୁଣ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉପାୟ। ଏଥିପାଇଁ କିଛି ରସୁଣ ପିପରର୍ମିଣ୍ଟ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ କରି ପାଣିରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ।

sa
ତା’ପରେ ଥଣ୍ଡା ହେଲେ ସେହି ପାଣିକୁ ଘର ଚାରିପାଖରେ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ। ଏହାର ଗନ୍ଧ ହେତୁ ସମସ୍ତ ମଶା ଘରୁ ପଳାଇଯିବେ ଏବଂ ଆପଣ ମଶାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ।ଏହି ଉପାୟରେ ଘର କାନ୍ଥରୁ ଝିଟିପିଟି ଏବଂ ବୁଢିଆଣି ଅନ୍ୟ ପୋକ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଯିବେ।  ମାଛି: – ମାଛି ପ୍ରାୟତ ମଇଳା ଉପରେ ବସିଥା’ନ୍ତି, ତା’ପରେ ସେମାନେ ଆମ ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ବସି କେବଳ ଏହାକୁ ପ୍ରଦୂଷିତ କରନ୍ତି ନାହିଁ ବରଂ ରୋଗକୁ ମଧ୍ୟ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ମାଛିଙ୍କ ଆତଙ୍କରେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଏକ ତୁଳା କୁ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପିପରର୍ମିଣ୍ଟ ଗନ୍ଧ ତେଲରେ ଭିଜାଇ କବାଟ ପାଖରେ ରଖନ୍ତୁ। ଏହି ତେଲର ଗନ୍ଧ ହେତୁ ମାଛିମାନେ ଘରୁ ପଳାଇଯିବେ। ମୂଷା: -ଯେଉଁ ଘରେ ମୂଷା ଅଛନ୍ତି, ସେମାନେ ପ୍ରାୟତ ଜିନିଷ ଗୁଡ଼ିକୁ କାଟି ଖାଇ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି। ଯଦି ମୂଷାମାନେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଲଙ୍କା ଗୁଣ୍ଡ ଅଟା ମିଶାଇ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେଉଁଠାରେ ମୂଷା ଅଧିକ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ପକାନ୍ତୁ, ସବୁ ମୁଷା ଘରୁ ଚାଲିଯିବେ।

ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଓଡ଼ିଆ ଖବର,ଭାଇରଲ ନ୍ୟୁଜ, ଭଲ ଭଲ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ,ସମାଚାର, ରାଶିଫଳ, ଜରୁରୀ ସୂଚନା,ରାଜନୀତି,କ୍ରୀଡ଼ା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଆଣିଥାଉ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସେ ତେବେ ଆପଣ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ,ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *