thanda

ଶୀତଦିନେ ସକାଳୁ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ହେବନାହିଁ କଫ,ଥଣ୍ଡା,କାଶ ଏବଂ ଜ୍ୱର ସମସ୍ୟା |

HEALTH

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ୱାଗତ ବନ୍ଧୁଗଣ ଶୀତଦିନେ ପିଲାଠାରୁ ବୁଢା ଯାଏ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ସହଜରେ ରୋଗାକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଯାଆନ୍ତି। କାରଣ ଆମ ଦେଶ ଭାରତ ଏକ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରଧାନ ଦେଶ ହଠାତ ଶୀତ ଆସିବାରୁ ଗୋଡ଼ ହାତ ଚର୍ମ ଶୁଷ୍କ ହୋଇ ଫାଟିବା ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ଜ୍ୱର ସମସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ।ଶୀତ ଆସିବା ବେଳକୁ ଥଣ୍ଡା-ଥଣ୍ଡା ଲାଗେ।ସର୍ଦ୍ଦି ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ହେତୁ ଛାତି ଏବଂ ଗଳାର କଫ ଜମା ହୋଇଯାଏ, ଯାହା ଅନେକ ଅସୁବିଧାର କାରଣ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ଔଷଧ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପଚାର ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ, କିନ୍ତୁ କଫ ଶୀଘ୍ର ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଏ ନାହିଁ।ତେଣୁ, ଆଜି ଆମେ କିଛି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କହିବୁ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ କଫ ଥଣ୍ଡା କାଶ ଏସବୁ ସମସ୍ୟା ରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ।

pipper

ଯଦି ଆପଣ କାଶ, ଥଣ୍ଡା ସମସ୍ୟାରେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ବେସନ ଏବଂ ଅଦା ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ଉଚିତ୍। ବେସନ ଏବଂ ଅଦାକୁ ଏକାଠି ଖାଇବା ଦ୍ବାରା କଫ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହେବ। ଆପଣଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ଗୋଲମରିଚ ଗୁଣ୍ଡ ଥଣ୍ଡା କଫ ସମସ୍ୟାରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ। ୨ କପ୍‌ରେ କିଛି ଗୋଲମରିଚ ଗୁଣ୍ଡ କରନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ପାଣି ଅଧା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫୁଟାନ୍ତୁ।ଏହା ପରେ ଏହି ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ।ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଉଭୟ ସକାଳ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଗୋଲମରିଚ ଉଷୁମ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ।

କଫ ଥଣ୍ଡା ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ରସୁଣ ଖାଇପାରିବେ।କାରଣ ରସୁଣ ଗରମ ଅଟେ। ଏହା ଥଣ୍ଡାକୁ ଏଡାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।ଏହାବ୍ୟତୀତ, ଗୁଣ୍ଡ ଖାଇପାରିବେ ।ହଳଦୀ ସ୍ୱାଦ ଗରମ ଅଟେ। ହଳଦୀ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଛାତି ଏବଂ ଗଳାରେ ଗଚ୍ଛିତ କଫ କୁ ସଫା କରିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଏକ ଗିଲାସ ଉଷୁମ କ୍ଷୀର ରେ ହଳଦୀ ମିଶାଇ ସେବନ କରିବେ ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଥଣ୍ଡା ସହ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ପ୍ରଚୁର ଇମ୍ୟୁନିଟି ମିଳିବ।

watter

ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଓଡ଼ିଆ ଖବର,ଭାଇରଲ ନ୍ୟୁଜ, ଭଲ ଭଲ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ,ସମାଚାର, ରାଶିଫଳ, ଜରୁରୀ ସୂଚନା,ରାଜନୀତି,କ୍ରୀଡ଼ା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଆଣିଥାଉ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସେ ତେବେ ଆପଣ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ,ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *