rasan

କଟିପାରେ ଆପଣଙ୍କ ରାସନ କାର୍ଡ କରୁଛନ୍ତି ଯଦି ଏହି ଭୂଲ, ହଇରାଣ ହେବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ |

NEWS

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ,କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ନୂଆ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଉଛନ୍ତି। ଏବେ ପୁଣି ଥରେ କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରେସନ କାର୍ଡ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ନୂତନ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଅଧୀନରେ, ଯଦି ଆପଣ 3 ମାସ ପାଇଁ ରାସନ କରନ୍ତି।

modd

କରୋନା ମହାମାରୀରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ନୂଆ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଉଛନ୍ତି। ଏବେ ପୁଣି ଥରେ କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରେସନ କାର୍ଡ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ନୂତନ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଅଧୀନରେ, ଯଦି ଆପଣ 3 ମାସ ପାଇଁ ରାସନ ଗ୍ରହଣ କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ରେସନ କାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ବାତିଲ ହୋଇପାରିବ। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ବିହାର ଭଳି ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାରୁ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଛି। ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରୁ ସୂଚନା ପାଇବା ମାତ୍ରେ ରାସନ କାର୍ଡ ବାତିଲ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ଯଦି ତିନିମାସ ପାଇଁ ରାସନ ଗ୍ରହଣ କରାନଯାଏ, ତେବେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଗତ ତିନିମାସ ଧରି ରାସନ ଗ୍ରହଣ କରିନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ତାଲିକା ମାଗିଛି। ବିଭାଗ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରବାସୀ କିମ୍ବା ଶ୍ରମିକମାନେ ବାହାରକୁ ଯିବା କାରଣରୁ ରାସନ ପାଇପାରିନଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ଏକ ନେସନ ୱାନ ରେସନ କାର୍ଡ ସ୍କିମ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ପରେ ସେମାନେ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ରାସନ ନେଇପାରିବେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ହିତାଧିକାରୀମାନେ ରାସନ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ସେମାନେ ନିଜ ପେଟ ପୂରଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଅନ୍ୟ ଅଭାବୀ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ରାସନ କାର୍ଡ ବାତିଲ କରି ବାତିଲ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ସେ ମଧ୍ୟ ଲାଭ ପାଇବେ।

rasann

31 ମାର୍ଚ୍ଚ 2021 ସୁଦ୍ଧା, 81 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ହିତାଧିକାରୀ ରାସନ କାର୍ଡ ସାହାଯ୍ୟରେ ଉପକୃତ ହେଉଛନ୍ତି। 31 ମାର୍ଚ୍ଚ 2021 ସୁଦ୍ଧା ଦେଶର ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟକୁ ୱାନ ନେସନ ୱାନ ରେସନ କାର୍ଡ ଯୋଜନା ସହିତ ଯୋଡିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ 81 କୋଟି ହିତାଧିକାରୀ ପୁନର୍ବାର ଏହାର ସୁବିଧା ସହଜରେ ପାଇପାରିବେ। ଦେଶର 28 ଟି ରାଜ୍ୟ ତଥା ୟୁନିଅନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜାତୀୟ ପୋର୍ଟେବିଲିଟି ସୁବିଧା ବର୍ତ୍ତମାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଓଡ଼ିଆ ଖବର,ଭାଇରଲ ନ୍ୟୁଜ, ଭଲ ଭଲ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ,ସମାଚାର, ରାଶିଫଳ, ଜରୁରୀ ସୂଚନା,ରାଜନୀତି,କ୍ରୀଡ଼ା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଆଣିଥାଉ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସେ ତେବେ ଆପଣ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ,ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *