unnamed (51)

ରସୁଣ ଖାଉଥିଲେ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଏହି କଥା ନଚେତ ପରେ ହେବ ଅସୁବିଧା

NEWS

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ନିୟୁଜ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ସ୍ୱାଗତ।ରସୁଣ ଖାଉଥିଲେ ନିଶ୍ଚିତ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଏହି କଥା। ଫ୍ରେଣ୍ଡସ କଣ ଆପଣ ରସୁଣ ର ଏହି ଗୁଣ ବିଷୟରେ ଜାଣିଛନ୍ତି?ଆମ ଘରର ରୋଷେଇ ଘରେ ଏପରି ଅନେକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଜିନିଷ ଅଛି, ଯାହା ବିଷୟରେ ଆମେ ଅଧିକ ଜାଣିନାହୁଁ। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ରସୁଣ। ସାଧାରଣତଃ ରସୁଣ ଖାଦ୍ୟକୁ ସ୍ୱାଦଯୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ।ଯେହେତୁ ରସୁଣ ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦକୁ ବଢାଇଥାଏ, ସେହିପରି ଏହାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଲାଭ ମଧ୍ୟ ଚମକାଇଥାଏ। ରସୁଣ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ଅଟେ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ। ଅନେକ ଲୋକ ଏହାର ଗୁଣ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ନୁହଁନ୍ତି। ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ରସୁଣ ଖାଇବା ଆମ ଶରୀରକୁ ଅନେକ ଲାଭ ଦେଇଥାଏ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ରସୁଣକୁ ପାଣି ସହିତ ଗ୍ରହଣ କଲେ ସାମଗ୍ରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ରସୁଣ ଖାଇବାର ଲାଭ କ’ଣ?

ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣି ସହିତ ରସୁଣ ଗୁଣ୍ଡ ଖାଆନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ହଜମ ସର୍ବଦା ଭଲ। ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ଏଥିରୁ ଦୂରରେ ରହିଥାଏ। ଏହି ପଦ୍ଧତି ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ।ଯେଉଁମାନଙ୍କ ରକ୍ତ ମୋଟା, ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରସୁଣ ଖାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ରସୁଣ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାକୁ ରୋକିଥାଏ, ତେଣୁ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ରସୁଣର ଗୁଣ୍ଡ ଖାଇବା ଉଚିତ୍।ପାଣି ଏବଂ କଞ୍ଚା ରସୁଣ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର ହୋଇଥାଏ। ଶରୀରକୁ ଡିଟକ୍ସ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଭଲ ଉପାୟ। ଏହି ଉପାୟରେ ତୁମେ ମଧୁମେହ, ଉଦାସୀନତା ଡିପ୍ରେସନ ଏବଂ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କର୍କଟ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ।

ରସୁଣ ଏହାର ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣ ଯୋଗୁଁ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ନିୟମିତ ଭାବରେ ରସୁଣ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ ରକ୍ତ ଶର୍କରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିବ।ରସୁଣ ସହିତ ପାଣି ପିଇବା ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ଭଳି ସାଧାରଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ ନାହିଁ। ଏହି ସମସ୍ୟାର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ରସୁଣ ହେଉଛି ସାଧାରଣ ରେସିପି।ରସୁଣ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ, ତେଣୁ ନିୟମିତ ବ୍ୟବହାର ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ଲାଭ ଦେଇପାରେ, ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ରସୁଣ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣ ମାନଂକ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଭଲ ଭଲ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ,ସମାଚାର, ରାଶିଫଳ, ଜରୁରୀ ସୂଚନା,ରାଜନୀତି,କ୍ରୀଡ଼ା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଆଣିଥାଉ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସେ ତେବେ ଆପଣ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ,ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *