para

ଘରେ ଯଦି ପାରା ବସା ବାନ୍ଧେ ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ଶୁଭ ନା ଅଶୁଭ?

RASIPHALA

ପାରା ବିଷୟରେ ଅନେକ ବିଶ୍ୱାସ ଥିବାବେଳେ ଅନେକ ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ମନକୁ ଆସେ। ଐତିହାସିକ ଭାବରେ, ଗୋଟିଏ ପାରା ହେଉଛି ଏକ ପକ୍ଷୀ ଯାହା ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମଣିଷ ପରି ଦୁନିଆରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲା।ଲୋକମାନେ ପାରା କୁ ଖାଦ୍ୟ ଦେବାକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହାର ମଳତ୍ୟାଗ ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ ସମାନ ଭାବରେ ବିଚଳିତ ଅସୁବିଧା ହୁଅନ୍ତି।

ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କିଛି ଜିନିଷ ତୁମ ଘରେ ଥାଏ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହା ତୁମ ଘରେ ଟଙ୍କା ଆସିବାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରେ ଏବଂ ତୁମର ଖର୍ଚ୍ଚ ବଢାଏ। ତେଣୁ, ଯଦି ତୁମେ ଟଙ୍କା ତୁମ ପାଖକୁ ଆସିବ ବୋଲି ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ତୁମେ ତୁରନ୍ତ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ତୁମ ଘରୁ ବାହାର କରିବା ଉଚିତ୍। ସେଥିରେ ଆରାମ କରିବାକୁ ବଡ଼ କୋଠା ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ସ୍ଥାନ। ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ଗୋଟିଏ ପାରା ଶାନ୍ତ ଏବଂ ସିଧା ସ୍ୱଭାବର ପକ୍ଷୀ ଅଟେ।ହଁ, ଗୋଟିଏ ପାରାର କାମ କେବଳ ଆକାଶରେ ଉଡ଼ିବା, ଯଦିଓ ଏହା ଅଶାନ୍ତ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ଏହା କାହାରିକୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ ନାହିଁ।

ଲୋକଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ ଯେ ପାରା ମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ବହୁତ ଭଲ, କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକ ପାରାର ମଳତ୍ୟାଗ ହେତୁ ବହୁତ ବିବ୍ରତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ସେହି କାରଣରୁ ଏହାର ଶବ୍ଦ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରେ।ପାରାକୁ ଶାନ୍ତିର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବାବେଳେ, ପାରାକୁ ଅନେକ ସମୟରେ କୁହାଯାଏ ଯେ ସେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଜୀବନସାଥୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ସଚ୍ଚୋଟ ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସନୀୟ ଅଟନ୍ତି।

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଗୋଟିଏ ପାରାର ଘରକୁ ଆସିବା ଶୁଭ ଅଟେ, ଏବଂ ତା’ପରେ ଅପ୍ରାକୃତିକ, କାରଣ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, କପୋତ ବିଷୟରେ ଅନେକ ସରଳୀକୃତ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି, ଯାହା ମଧ୍ୟରୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ। ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବି ଯେ ଯଦି କପୋତ ଆପଣଙ୍କ ଘରର ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଏକ ବସା ନିର୍ମାଣ କରିପାରିବ, ତେବେ ବୁଝନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ସୁଖ ଆସିବ, ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ଅଗ୍ରଗତି କରିବାକୁ ଯାଉଛି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ଘରେ ଗୋଟିଏ ପାରାର ଆଗମନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, କୁହାଯାଏ ଯେ ଗୋଟିଏ ପାରାର ଆଗମନ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ସୂଚାଇଥାଏ। ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଆପଣ ଖୁବ୍ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବଡ଼ ସଫଳତା ପାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଯଦିଓ କିଛି ଲୋକ ଏହାକୁ ଖରାପ ଭାବନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ ଜଣାଇଦେବୁ ଯେ ଏହା ଏକ ଭଲ ସଙ୍କେତ ଅଟେ।

ତଥାପି, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିବୁ ଯେ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ଘରେ କିମ୍ବା ଚାରିପାଖରେ ଗୋଟିଏ ପାରା ର ବସା ନିର୍ମିତ ହୁଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ବିଳମ୍ବ ନକରି ଘରୁ ଦୂରରେ ରଖନ୍ତୁ କାରଣ ଏହା ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସହିତ ଘରେ ଅସ୍ଥିରତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ହେଉଛି। ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପାରା ମାନେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଭକ୍ତ ଅଟନ୍ତି। ଘରେ ପରା ର ବାସସ୍ଥାନ ହେତୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବାସ କରନ୍ତି ଏବଂ ଶାନ୍ତିରେ ସୁଖ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଥାଏ। ଯଦି କୌଣସି କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ବିଲେଇ ମାରିବା ଯୋଗୁଁ ହୁଏ କିମ୍ବା କାଉ ଆକ୍ରମଣ ରେ ପରା ଶିଶୁ ମରିଯାଏ ତେବେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଘର ଉପରେ ପଡିଥାଏ।

laxmi1

ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଓଡ଼ିଆ ଖବର,ଭାଇରଲ ନ୍ୟୁଜ, ଭଲ ଭଲ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ,ସମାଚାର, ରାଶିଫଳ, ଜରୁରୀ ସୂଚନା,ରାଜନୀତି,କ୍ରୀଡ଼ା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଆଣିଥାଉ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସେ ତେବେ ଆପଣ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ,ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *