kakudi

କୁନ୍ଦୁରି ଖାଇବାର ଫାଇଦା ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ଆପଣ,ଏହି ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୁଏ |

HEALTH

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣମାନଙ୍କ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ତ ନିହାତି ଭାବରେ ଜାଣିଥିବେ କୁନ୍ଦୁରି ଗୋଟିଏ ପନିପରିବା। ଗାଁ ଗହଳିରେ ଏହାକୁ ବୋକା ଫଳ ବୋଲି କୁହାଯାଏ।ଏହାର ସ୍ୱାଦ ବହୁତ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ। ଏହାର ଭଜା ଏବଂ ତରକାରୀ ବହୁତ ସୁସ୍ୱାଦୁ ହୋଇଥାଏ।କଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି? କୁନ୍ଦୁରି ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବହୁତ ଉପକାରୀ ହୋଇଥାଏ।ଏହାର ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ରହିଛି।

kunduri
ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କୁନ୍ଦୁରି ପନିପରିବାର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, କୁନ୍ଦୁରି ଏକ ପରିବା ପରି, ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ, ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଏହା ଏକ ଔଷଧ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ଏହା ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରୁତୁରେ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଏଥିରେ ମିଶ୍ରିତ ହୁଏ, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଅଧିକ ପାଇଲି, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଏହାର ଲାଭ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା।

କୁଣ୍ଡ୍ରୁରେ ଭିଟାମିନ୍ ବି 2 ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ପରି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ, ଯାହା ଆମ ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ, ଭିଟାମିନ୍ ବି 2 ହେଉଛି ଏକ ଉପାଦାନ ଯାହାକୁ ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ରଖାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଶରୀର ପ୍ରତିଦିନ ଏହାକୁ ଆବଶ୍ୟକ କରେ, ଯାହା କୁନ୍ଦୁରି ମାଧ୍ୟମରେ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ।ସମାପ୍ତ ହୋଇପାରିବ।

kunduriii

କୁନ୍ଦୁରି ରେ ଥିମାଇନ୍, କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ଗ୍ଲୁକୋଜରେ ପରିଣତ କରିବାର କୋଣାର୍କ ଗୁଣ ଅଛି, ଯାହା ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ଏବଂ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ କୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ। ଚର୍ବି କମାଇବାରେ ସହାୟକ ହୁଏ: କୁନ୍ଦୁରି ଫାଇବରରେ ଭରପୂର, ତେଣୁ କୁନ୍ଦୁରି କୁ ନିୟମିତ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମୋଟାପଣ ଦୂର ହୁଏ। ଥକାପଣରୁ ମୁକ୍ତି ଦିଏ : ଶରୀରରେ ଲୌହର ଅଭାବ ହେତୁ ଶରୀର ଅତି ଶୀଘ୍ର କ୍ଳାନ୍ତ ହୋଇଯାଏ, କୁନ୍ଦୁରିରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ଲୁହା ଥାଏ, ଯାହା ଥକ୍କାପଣରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ। କିଡନୀ ପଥରକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ: କୁନ୍ଦୁରିରେ କ୍ୟାଲସିୟମ ଥାଏ, ଯାହା କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନକୁ ରୋକିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ, ତେଣୁ ଏହାକୁ କୌଣସି ଆଶଙ୍କା ନକରି କ୍ୟାଲସିୟମର ଉତ୍ସ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ।

ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଓଡ଼ିଆ ଖବର,ଭାଇରଲ ନ୍ୟୁଜ, ଭଲ ଭଲ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ,ସମାଚାର, ରାଶିଫଳ, ଜରୁରୀ ସୂଚନା,ରାଜନୀତି,କ୍ରୀଡ଼ା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଆଣିଥାଉ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସେ ତେବେ ଆପଣ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ,ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *