danta

ଯଦି ଲଗାତାର ରହୁଛି ଦାନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ତେବେ ତୁରନ୍ତ କରନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର |

HEALTH

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବସାଇଟ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ ,ଆମର ଦାନ୍ତ ଆମ ଚେହେରାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ।ସୁନ୍ଦର ମୋତି ପରି ଦାନ୍ତ ଆମ ମୁହଁରେ ଖୁବ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଏ। ସମସ୍ତେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଦାନ୍ତକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ହଳଦିଆ ଦାନ୍ତ ଦ୍ୱାରା ଅସୁବିଧାରେ ପଡିଛ ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର କହିବୁ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆପଣ ସହଜରେ ଦାନ୍ତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ।

teeethhh

ଶୁଖିଲା ଲେମ୍ବୁ ଚୋପାକୁ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ କରି ପାଉଡର ତିଆରି କରନ୍ତୁ।ଏବେ ଏହାକୁ ପେଷ୍ଟ ପରି ଦିନକୁ ଥରେ ଦାନ୍ତ ଘଷିବାରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ବାରା, ଆପଣ ଦାନ୍ତ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ଗୁଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ। ଦାନ୍ତର ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଲେମ୍ବୁକୁ ଚାରି ଖଣ୍ଡରେ କାଟି ଦିଅନ୍ତୁ।ଏହା ପରେ ଲେମ୍ବୁ ଉପରେ ଲୁଣ ମିଶାଇ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଲୁଣ ଗରମ କରନ୍ତୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୋଟିଏ ଖଣ୍ଡକୁ ଦାନ୍ତରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଦବାନ୍ତୁ ଏବଂ ଚୋବାନ୍ତୁ।

ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ଲେମ୍ବୁ ରସ ନେଇ ସେଥିରେ ଅଧା ଚାମଚ ଲୁଣ ମିଶାନ୍ତୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ଦାନ୍ତରେ ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ।ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଦାନ୍ତର ଭିତର ଅଂଶରେ ଥିବା ମଇଳା ସଫା ହୋଇଯିବ ଏବଂ ଦାନ୍ତ ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ। ଯଦି ଦାନ୍ତ ମୂଳ ବିନ୍ଧୁଥାଏ ତେବେ କଣ କରିବେ? ଲବଙ୍ଗର ଅନେକ ଆୟୁର୍ବେଦ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ରହିଛି। ଯଦି ଆପଣ ନିଜର ଦାନ୍ତ ବିନ୍ଧିବା ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ, ତେବେ ଏହି ଘରୋଇ ଆୟୁର୍ବେଦ ଉପାୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଦାନ୍ତ ବିନ୍ଧା ରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇ ପାରିବ। ଆପଣଙ୍କ ବିନ୍ଧୁଥିବା ଦାନ୍ତ ମୂଳରେ ତୁଳା ଦ୍ୱାରା ଭିଜା ହୋଇଥିବା ଲବଙ୍ଗ ତେଲ ଦିଅନ୍ତୁ।ଦେଖିବେ ଆପଣଙ୍କ ଦାନ୍ତ ବିନ୍ଧା ସମସ୍ୟା ତୁରନ୍ତ ଦୂର ହୋଇଯିବ। ଏହା ଛଡ଼ା ଆପଣ ଯଦି ଖାଲି ଲବଙ୍ଗ ଚୋବାନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ମୁଖ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଦୂର ହୋଇଯିବ।

pain

ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଓଡ଼ିଆ ଖବର,ଭାଇରଲ ନ୍ୟୁଜ, ଭଲ ଭଲ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ,ସମାଚାର, ରାଶିଫଳ, ଜରୁରୀ ସୂଚନା,ରାଜନୀତି,କ୍ରୀଡ଼ା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଆଣିଥାଉ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସେ ତେବେ ଆପଣ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ,ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *