jhadu

ଆପଣଙ୍କୁ କୋଟିପତି କରିବ ଝାଡୁ, କରନ୍ତୁ ଏହି ଛୋଟିଆ ଉପାୟ ବଦଳିଯିବ ଭାଗ୍ୟ |

FACT

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ, ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ ମାଆ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ବାସ ସ୍ଥାନ ବୋଲି ଝାଡୁ କୁ ଆଖ୍ୟା ଦିଆଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଝାଡୁ ରେ ମାଆ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ରୁହନ୍ତି। ତେଣୁ ଝାଡୁ କୁ କେବେ ମଧ୍ୟ ଅସମ୍ମାନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଝାଡୁ ଆମ ଘରର ଉନ୍ନତି ଏବଂ ଅବନତି ପାଇଁ ସମାନ ପରିମାଣର ଦାୟୀ ଅଟେ।ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଝାଡୁର ଅନେକ ମହତ୍ୱ ରହିଛି। ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଝାଡୁର ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟମ ରହିଛି ଯାହା କୁ ପାଳନ ନକରିବା ଦ୍ୱାରା ଗୃହରେ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ।

jhaduu

ଏପରିକି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ବ୍ୟବହୃତ ଝାଡୁ ଘରେ ଅନେକ ସ୍ଥାପତ୍ୟ ତ୍ରୁଟି ରହିଥାଏ। ଘରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଏକ ଝାଡୁ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ବଦଳାଇପାରେ। ଝାଡୁ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି ଏବଂ ଏହା ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ତୁମେ ଝାଡୁ କୁ ଅପମାନିତ କର, ତେବେ ଏହା ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଅପମାନିତ କରେ ଏବଂ ସେ ତୁମ ଘରକୁ ଆସେ ନାହିଁ। ଝାଡୁ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ପ୍ରାଚୀନ ବିଶ୍ୱାସ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଝାଡୁ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକରୁ କେବେବି ଦେଖାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କାରଣ ଏହା ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରେ ।ସେହି ସମୟରେ, ଯେତେବେଳେ ବି ବରଫର କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ ନଥାଏ, ଏହାକୁ ଏପରି ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ ଯେଉଁଠାରୁ ଏହା କାହାର ଆଖିରେ ଆସିପାରିବ ନାହିଁ, ତା’ପରେ ଏହାକୁ ସର୍ବଦା ଉତ୍ତର ଦିଗରେ ଲୁଚାଇ ରଖନ୍ତୁ।

ନିଜ ଦାଣ୍ଡ ଘରେ କେବେ ମଧ୍ୟ ଝାଡୁ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହା ଦ୍ୱାରା ସଭିଙ୍କ ନଜରରେ ଝାଡୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଯାହା କି ଅଶୁଭ ହୋଇଥାଏ। ଡାଇନିଂ ହଲରେ ଝାଡୁ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ। କାରଣ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଝାଡୁକୁ କେବେବି ଶୋଇବା ଘର କିମ୍ବା ଘରର ମନ୍ଦିରରେ ରଖିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ କାରଣ ଏହାକୁ ଶୋଇବା ଘରେ ରଖିବା ବୈବାହିକ ଜୀବନରେ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ଘରର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ବାହାରକୁ ଯିବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଝାଡୁ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କାରଣ ଏହା ବାହାରକୁ ଯାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ଝାଡୁ ସରିଗଲେ ତାହାକୁ ଏଣେ ତେଣେ ଫିଙ୍ଗି ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଝାଡୁ କୁ ଗଙ୍ଗା ଜଳରେ ପବିତ୍ର କରି ନିର୍ଜନ ସ୍ଥାନରେ ସମ୍ମାନ ସହ ରଖି ଦେଇ ଆସନ୍ତୁ।ଏହି ସବୁ ଉପାୟ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ଆର୍ଥିକ ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ।

jhagu

ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଓଡ଼ିଆ ଖବର,ଭାଇରଲ ନ୍ୟୁଜ, ଭଲ ଭଲ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ,ସମାଚାର, ରାଶିଫଳ, ଜରୁରୀ ସୂଚନା,ରାଜନୀତି,କ୍ରୀଡ଼ା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଆଣିଥାଉ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସେ ତେବେ ଆପଣ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ,ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *