eggg

ବହୁତ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ କଦଳୀ ଏବଂ ଅଣ୍ଡା କୁ ଏକାଠି ମାଟିରେ ପୋତିଲେ କଣ ହୁଏ?

FACT

ସମସ୍ତେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ନିଜ ଘରର ଚାରିପାଖରେ ଗଛ ଲଗାନ୍ତି।ଏହା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ଏବଂ ଘରର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଶୁଦ୍ଧ ପବନ ପାଆନ୍ତି,ସବୁଜିମା ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଚାହଁନ୍ତି। ଲୋକମାନେ ନିଜ ଘରର ଚାରିପାଖରେ ଗଛ ଲଗାଇବାବେଳେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରାସାୟନିକ ଏବଂ ଖତ ପକାଇ ଗଛ ଲଗାନ୍ତି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଉଦ୍ଭିଦର ବୃଦ୍ଧି ପରିବର୍ତ୍ତେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ଉଦ୍ଭିଦ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ ।ତେଣୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉପାୟ ବାହାର କରିଛୁ ଯେ ଗଛ ଲଗାଇବା ସମୟରେ ଏହାକୁ ଆଉ ସାର ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ।

bbb
କଦଳୀ ଏବଂ ଅଣ୍ଡାକୁ ଭୂମିରେ ପୋତି ଦିଅନ୍ତୁ ।ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ଗଛ ନିକଟରେ କିମ୍ବା କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଏକ ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ କରୁଛ, ସର୍ବପ୍ରଥମେ ରୋପଣ ପାଇଁ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଗାତ ଖୋଳ ଏବଂ ସେହି ଗର୍ତ୍ତର ତଳେ ଏକ କଦଳୀ ଏବଂ ଅଣ୍ଡା ଦବାନ୍ତୁ। ଏହା ଉପରେ ଏକ ଉଦ୍ଭିଦ ରଖନ୍ତୁ।ଏବଂ ଲଗାତାର ଉଦ୍ଭିଦକୁ ପାଣି ଦେବା।ଆପଣ ଲଗାଇଥିବା ଉଦ୍ଭିଦ ପାଇଁ ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ରାସାୟନିକ ଏବଂ ସାର ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ନାହିଁ।ଏବଂ ତୁମର ଉଦ୍ଭିଦ ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ବଢ଼ିବ।ଏବଂ ସବୁବେଳେ ସବୁଜ ରହିବ।

ଅଣ୍ଡା ଏବଂ ପାଚିଲା କଦଳୀ ପୋତିବାର ଉପକାର : ଚାରା ରୋପଣ ପୂର୍ବରୁ ଅଣ୍ଡା ଏବଂ ବନ୍ଧାକୋବି ପୋତିବା ଦ୍ୱାରା ଉଦ୍ଭିଦକୁ ଆବଶ୍ୟକ ପରିମାଣର ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇଥାଏ।ଯାହା ଉଦ୍ଭିଦକୁ ଶୀଘ୍ର ବଢାଇଥାଏ।ଯେପରି ଅଣ୍ଡା ଏବଂ କଦଳୀ ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ, ସେହିପରି ଅଣ୍ଡା ଏବଂ କଦଳୀ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଭିଦର ବୃଦ୍ଧିରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ।ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଉଦ୍ଭିଦ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ବଢ଼ିବ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସାର କି ଖତ ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ।

baaa

ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଓଡ଼ିଆ ଖବର,ଭାଇରଲ ନ୍ୟୁଜ, ଭଲ ଭଲ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ,ସମାଚାର, ରାଶିଫଳ, ଜରୁରୀ ସୂଚନା,ରାଜନୀତି,କ୍ରୀଡ଼ା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଆଣିଥାଉ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସେ ତେବେ ଆପଣ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ,ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *