face

ମୁଖ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଦୂର କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟରେ।

FACT

ହାଲୋ ହାଏ ଆପଣମାନଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ଓଡ଼ିଆ ପୋର୍ଟାଲକୁ ସ୍ୱାଗତ ଜଣାଉଛୁ ପୁଣି ଏକ ନୂଆ ଟପିକ ସହିତ ଆଶା କରୁଛି ଆପଣମାନେ ସମସ୍ତେ ଭଲରେ ଥିବେ ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆଜିର ଏହି ଟପିକ। ବନ୍ଧୁଗଣ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମୁଖ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ କେମିତି ଦୂର କରିବା ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହିତ ଚର୍ମର ଯତ୍ନ ନେବା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଲୋକମାନେ ଘରେ ମଧ୍ୟ ମୁଖ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଦୂର କରିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ କେବଳ୨ଟି ଜିନିଷ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ। ଆଜି ଆମେ ସେଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ବାସ୍ତବରେ, ଆମେ ସମସ୍ତେ ସଚେତନ ଯେ ଘରେ ରହିବା ହେତୁ ସେମାନଙ୍କର ଚର୍ମ ପ୍ରବଳ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ, ପ୍ରଦୂଷଣ ଏବଂ ଝାଳର ଚଟାଣରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୁଏ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯାହାର ମୃତ ଚର୍ମ ବିକ୍ରୟ ହେତୁ ଚେହେରା ଚମକି ଉଠୁନାହିଁ ତେଣୁ, ସେ ମୁଖ ନ ଥିବାରୁ ଦୁଃଖରେ ବୁଡି ରହିଛନ୍ତି ବାସ୍ତବରେ, ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଘରେ ମଧ୍ୟ ସହଜ କରିପାରିବେ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଦେଖାଇବୁ ବାସ୍ତବରେ, ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଯାହା ଚେହେରା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବା ଉଚିତ୍ ହେଉଛି କୋକୋ ପାଉଡର ଏବଂ କଦଳୀ।

facee
ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁ ଯେ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଭିଟାମିନ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏହି ଫେସ୍ ମାସ୍କ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ ପୁଷ୍ଟିକର କରିବ, ଚର୍ମର ଶୁଷ୍କତାକୁ ଦୂର କରିବ ଏବଂ ଏଥିରେ ଥିବା ଏନଜାଇମ୍ ଚର୍ମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବ କୁହାଯାଏ ଦହି ଚର୍ମ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ନିର୍ବାହକାରୀ ଭାବରେ କାମ କରେ ଏଥିରେ ଲାକ୍ଟିକ୍ ଏସିଡ୍ ଅଛି ଯାହା ଶୁଷ୍କ ଚର୍ମକୁ ଏକ କୋମଳ ଏବଂ ଚମକପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପ ଦେଇଥାଏ ଏହା ବ୍ୟତୀତ କୋକୋ ବଟର ଚର୍ମର ଗଠନକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ। ଏହା ଚର୍ମକୁ କୋମଳ କରିଥାଏ ଏହା ସହିତ, କୋକୋ ବଟରର ଏକ ବିଶେଷତା ହେଉଛି ଏହା ସମସ୍ତ ଚର୍ମ ପ୍ରକାର ପାଇଁ ଭଲ ଏହି କାରଣରୁ ତେଲିଆ ଚର୍ମ, ଶୁଖିଲା ଚର୍ମ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଚର୍ମରେ କୋକୋ ପାଉଡର ମଧ୍ୟ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇପାରେ ଏଥିରେ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଥାଏ ଯାହା ଚର୍ମକୁ ମଶ୍ଚରାଇଜ୍ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ ସୁସ୍ଥ କରିଥାଏ ଏହି ଦୁଇଟି ସହିତ ତୁମେ ତୁମର ଚେହେରାକୁ ସହଜ କରିପାରିବ, କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ନାହିଁ। ଏହି ମାସ୍କ କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ଏଥିପାଇଁ ୨ ଚାମଚ କୋକୋ ପାଉଡରକୁ ଏକ ଷ୍ଟିଲ୍ ପାତ୍ର କିମ୍ବା ବାସନରେ ରଖନ୍ତୁ, ଏହାକୁ ଅତି କମ୍ ନିଆଁରେ ଗରମ କରନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ, ଯେତେବେଳେ ଏହା ତରଳିଯାଏ, ସେଥିରେ ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ଦହି ମିଶାନ୍ତୁ।

girll

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏକ କ୍ରିମ୍ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ପାତ୍ରରେ ଫ୍ଲିପ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ହେବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ମୁହଁକୁ ସାଧା ପାଣିରେ ସଫା କରି ଟାୱେଲରେ ସଫା କର ଏହା ପରେ, ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ହାଲୁକା ହାତରେ ମୁହଁକୁ ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ୨୦-୩୦ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ମୁହଁରେ ଛାଡି ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ମୁହଁକୁ ସଫା କରନ୍ତୁ ଆପଣ ଏଥିରୁ ଉପକୃତ ହେବେ।
ମୁ ଆଶା କରୁଛି ଆମର ଏହି ଖବରଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥିବ ଯଦି ଟିକିଏ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଆମକୁ କମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ତଳ ପେଜରେ ଲାଇକଟିଏ କରିଦିଅନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *