bhojna

ଭୋଜନ କରିସାରିବା ପରେ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି କାମ ନଚେତ ହେବ ବଡ଼ ଅସୁବିଧା |

HEALTH

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ।ବନ୍ଧୁଗଣ, ପ୍ରାୟତଃ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାବେଳେ, ଆମେ ଅଜାଣତରେ ଏପରି ଅନେକ ଭୁଲ୍ କରିଥାଉ, ଯାହା ପରେ ଆମେ ଦେଖୁ। ହଁ, ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଆମକୁ କିଛି ଜିନିଷର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିବ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଶରୀର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପୁଷ୍ଟିକର ହେବ।ତେଣୁ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ ଯାହା ଖାଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ..

ପ୍ରାୟତଃ ଯଦି ଲୋକମାନେ ଖାଇବା କାରଣରୁ ଭୋକ ହରାନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ଲୋକମାନେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଫଳ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି।ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବି ଯେ ଖାଇବା ପରେ ଫଳ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅମ୍ଳତା ବଢ଼ିଥାଏ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ ।ଜଣେ ସର୍ବଦା ଖାଦ୍ୟର ଏକ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ କିମ୍ବା ଭୋଜନ ପରେ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ଛାଡି ଫଳ ଖାଇପାରନ୍ତି।

frro

ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ଚା ପିଇବା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ଅଭ୍ୟାସରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ଚା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଅମ୍ଳତା ବଢ଼ିଥାଏ ଏବଂ ଶରୀର ଖାଦ୍ୟରୁ ପାଇଥିବା ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ ନାହିଁ।ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଖାଇବା ପରେ ଅତି କମରେ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଆପଣ ଚା ପିଇପାରିବେ। 99% ଲୋକ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ପାଣି ପିଇବାର ଅଭ୍ୟାସ ରଖିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ପାଣି ପିଇବା ବିଷ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କାରଣ ଖାଦ୍ୟ ଏହା ଦ୍ୱାରା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହଜମ ହୋଇନଥାଏ। ଖାଦ୍ୟ ହଜମ ନହେବା ହେତୁ ଏହା ପେଟରେ କ୍ଷୟ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଗ୍ୟାସ୍ ଏବଂ ଏସିଡ୍ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଲାଗିଲା।

ଲୋକମାନେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ପ୍ରାୟତଃ ସ୍ନାନ କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାହା କର ନାହିଁ। ବାସ୍ତବରେ, ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ଚାରିପାଖରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ବଢ଼ିଥାଏ ଏବଂ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ମନ୍ଥର ହୋଇଯାଏ। ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଶୋଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।କାରଣ ଖାଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ, ଶୋଇବା ସଠିକ୍ ହଜମ ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ମୋଟାପଣ ବଢାଏ। ଯାହା ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ଆଣିଥାଉ।ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା, ଦୟାକରି ତଳେ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହିଭଳି ଖବର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *