jhia

ପୁରୁଣା ଫିଲ୍ମର ମା ନିରୂପା ରାୟ ଙ୍କ ଏହି କଥା ଜାଣିଲେ ନିଶ୍ଚୟଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଆପଣ |

Uncategorized

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ପୁରୁଣା ଫିଲ୍ମ ଅଭିନେତ୍ରୀ ନିରୂପା ରାୟ ଙ୍କୁ ତ ଆପଣ ନିହାତି ଜାଣିଥିବେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ନିରୁପା ରୟ ଏହି ଦୁନିଆରେ ନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ହେତୁ ଲୋକମାନେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କୁ ଭୁଲି ନାହାଁନ୍ତି।ନିରୁପା ତାଙ୍କର ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଚରିତ୍ର ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା।ସେ ସବୁବେଳେ ବଲିଉଡରେ ମାତା ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି। ନିରୁପା 4 ଜାନୁଆରୀ 1931 ରେ ଗୁଜୁରାଟର ବାଲସାଦରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ନାମ କଣ୍ଟା ଚୌହାନ ଥିଲା।ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ତାଙ୍କୁ ସ୍ନେହରେ ଚିବି ବୋଲି ଡାକନ୍ତି।ଯେତେବେଳେ ନିରୁପାଙ୍କୁ 14 ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା, ସେ ରେସନ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର କମଲ ବଲାରସାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ବିବାହ ପରେ କମଲ ଏବଂ ନିରୁପା ମୁମ୍ବାଇ ଯାଇଥିଲେ।

ହଁ, ପ୍ରକୃତରେ କମାଲ ହିରୋ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଏବଂ ଦିନେ ସେ ଖବରକାଗଜରେ ଗୁଜୁରାଟୀ ପ୍ରଡକ୍ସନ୍ ହାଉସର ବିଜ୍ଞାପନ ଦେଖିଲେ। ତାଙ୍କର ସାକ୍ଷାତକାର ଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ତାଙ୍କ ସହ ଯାଇଥିବା ନିରୁପାଙ୍କୁ ରଣକଦେବୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ମହିଳା ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ସଂରାଇଜର ପିକ୍ଚର୍ସର ମାଲିକ ନିରୁପାଙ୍କ ନାମ “କଣ୍ଟା” ଠାରୁ ନିରୁପା ରୟକୁ ବଦଳାଇଲେ।ଏହି ନାମ ଦେଖି ଏତେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହେଲା ଯେ ନିରୁପା ରୟଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଉପନାମକୁ ରୟରେ ବଦଳାଇଲେ।ନିରୁପା ରୟ ପ୍ରଥମେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ ଯାହା ହିନ୍ଦୁ ପୁରାଣ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଥିଲା।

ତାଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ହର ହର ମହାଦେବ, ନାଗପଞ୍ଚାମି, ଶିବକନିଆ, ଅମର ସିଂ ରାଠୋର, ରାନୀ ରୂପମତି ଏବଂ ରଜିଆ ସୁଲତାନ ରହିଥିଲେ। ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଗୁଡ଼ିକର ବନ୍ୟା ପରି ସେ ବାରବାଦ ଜମାନା, ଜମିନ୍, କଙ୍ଗନା ଭଳି ସାମାଜିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କରିଥିଲେ। ସେ ଏସବୁ ସହିତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହେଲେ, କିନ୍ତୁ ଅଭିନେତା ଏବଂ ଅଭିନେତ୍ରୀମାନଙ୍କର ମାତା ହେବାର ଅଭିନୟ ତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ଜନପ୍ରିୟତା ଦେଲା ଏବଂ ସେ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଲାଭ କଲା।” ଦିବାର” ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅମିତାଭ-ଶଶିଙ୍କ ମାଙ୍କର ଭୂମିକା ତାଙ୍କ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ତାରକାମାନଙ୍କ ସହିତ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପରେ ନିରୁପା ମାର୍ଦା, ସୁହାଗ, ଅମର ଆକବର ଆନ୍ଥୋନି, ମୁକାଦର କା ସିକନ୍ଦରଙ୍କରେ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କ ମାତା ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ।

କୁହାଯାଏ ଯେ ବାସ୍ତବରେ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ ମଧ୍ୟ ନିରୁପା ରୟଙ୍କୁ ଜଣେ ମା ପରି ସମ୍ମାନ କରୁଥିଲେ। 2004 ରେ ଯେତେବେଳେ ନିରୁପାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଲେଖିଥିଲେ ଯେ ଆଜି ମୁଁ ମୋର ମାଙ୍କୁ ହରାଇଛି। ସମ୍ପ୍ରତି ନିରୁପା ରୟ ଏହି ଦୁନିଆରେ ନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆଜି ବି ସେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ହୃଦୟରେ ବାସ କରୁଛନ୍ତି।

ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ଆଣିଥାଉ।ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା, ଦୟାକରି ତଳେ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହିଭଳି ଖବର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *