pakhala

ବୈଜ୍ଞାନିକ କଲେ ବଡ଼ ଖୁଲାସା, ବାସୀ ଭାତ ଖାଇବାର ଫାଇଦା ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଆପଣ |

ODISHA

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ କଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ବାସୀ ଭାତ ବା ପଖାଳ ଆମ ପାଇଁ କେତେ ଉପକାରୀ। ଆପଣ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏହି ବାସୀ ଭାତ ଆମ ଶରୀର କୁ ବହୁତ ଫାଇଦା ଯୋଗାଇ ଥାଏ।ସମସ୍ତେ କୁହନ୍ତି ଯେ ସର୍ବଦା ତାଜା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ବାସି ଚାଉଳ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ବହୁତ ଲାଭ ହୋଇଥାଏ।ରାତାରାତି ରନ୍ଧା ହୋଇଥିବା ଚାଉଳ ଛାଡିଦେଲେ ରାସାୟନିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ହୁଏ। ଯାହା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଆସ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବାସୀ ଚାଉଳର ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଉପକାର।

pakahala

ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ରୋଷେଇ ହେଉଥିବା ବଳକା ଭାତ କୁ ଆପଣ ପାଣି ଦେଇ ପଖାଳ ମଧ୍ୟ କରି ପାରିବେ ଏବଂ ତାପର ଦିନ ଏହାକୁ ଖାଇ ପାରିବେ । ପଖାଳ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ପେଟ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୁଏ। ଏହା ଥଣ୍ଡା ହୋଇଥିବାରୁ ପେଟ ଗରମ ରୁ ମୁକ୍ତି ଦିଏ। ଅଲସରକୁ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ, ବାସୀ ଚାଉଳ ବହୁତ ଭଲ। ସପ୍ତାହରେ 4 ଥର ବାସୀ ଚାଉଳ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅଲସର କ୍ଷତ ଶୀଘ୍ର ଭଲ ହୋଇପାରିବ।କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟରେ ଏହା ଏକ ଔଷଧ ଭଳି କାମ କରେ। ବାସୀ ଚାଉଳ ଫାଇବରର ଏକ ଉତ୍ତମ ଉତ୍ସ, ଏହାର ଗ୍ରହଣ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବ।ବାସୀ ଚାଉଳ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ ଥଣ୍ଡା ଅଟେ।ପ୍ରତିଦିନ ବାଲି ଚାଉଳ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥାଏ।ଏହାର ଗୁଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ, ବାସୀ ଚାଉଳ ଖାଇବା ଆପଣଙ୍କୁ ଦିନସାରା ସତେଜ ରଖିବ ଏବଂ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତି ପାଇବେ।

ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଚା ପିଉଛନ୍ତି ଏବଂ କୌଣସି କାରଣରୁ ଆପଣ ଚା ପିଇବା କୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଡାକ୍ତର ମନା କରନ୍ତି , ତେବେ ଚା ପିଇବା ନିଶାକୁ ଦୂର କରିବାରେ ବାସୀ ଚାଉଳ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।ପ୍ରତିଦିନ ଚା ସ୍ଥାନରେ ବାସୀ ଚାଉଳ ଖାଆନ୍ତୁ।ବାସୀ ଭାତ ବା ପଖାଳ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ନିଦ ଆସିଥାଏ ତେଣୁ ପଖାଳ ରେ କଞ୍ଚା ଲଙ୍କା ଅଦା ଏବଂ ରସୁଣ ଛେଚି ଏହି ବାସୀ ପଖାଳ କୁ ଗ୍ରହଣ କରି ପାରିବେ। ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଏତେ ନିଦ ଦେବ ନାହିଁ ଏହା ସହିତ ଏସିଡିଟି ଗ୍ୟାସ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୁରେଇ ଯିବ।

pakahalaaaa
ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ଆଣିଥାଉ।ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା, ଦୟାକରି ତଳେ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହିଭଳି ଖବର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *