munda

ଚନ୍ଦା ମୁଣ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ କେଶ ଆସିବ କରନ୍ତୁ ଏହି ଗୋଟିଏ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଉପାୟ |

Uncategorized

ଦୁର୍ବଳ କେଶ ଆଜି ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ପାଲଟିଛି।ଆଜି କେଶ ଝଡିବା ଅତି ସାଧାରଣ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହା ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଘଟିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ତେବେ ଏହା ଆମ ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ କାରଣ ଏହା ମଳିନ ହୋଇପାରେ।କେଶ ନଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କେବେ ବି ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ, ତାଙ୍କ ଚେହେରା ଯେତେ ଭଲ ହେଉନା କାହିଁକି। ପ୍ରଥମେ କେଶକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ କ’ଣ ଜାଣିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଟକାଇ ପାରିବା ଏବଂ କେଶକୁ ଉଡ଼ିବାରେ ରୋକି ପାରିବା।

takk

ଦୁର୍ବଳ କେଶ ହେବାର କାରଣ: ମାନସିକ ଚାପ : ଅଧିକ ଚାପ ନେବା କେବଳ ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ଖରାପ ନୁହେଁ, ବରଂ ଅଧିକ ଚାପ ନେବା ଆମ ଶରୀରରେ ଉପାଦାନ ସୃଷ୍ଟି କରେ ଯାହା ଆମ କେଶକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଥାଏ, ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର କେଶ ସମସ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି ତେବେ ଚାପକୁ ଏଡାନ୍ତୁ।  ଅଧିକ ସାମ୍ପୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା; ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କେଶ ଧୋଇବା ପାଇଁ ଅଧିକ କିମ୍ବା ପ୍ରତିଦିନ ସାମ୍ପୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେବେ କେଶ ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ହେବାକୁ ଲାଗେ। ସେଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ଅତି ଅଳ୍ପ ପରିମାଣରେ ଏବଂ ସପ୍ତାହରେ ଥରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍।

ଜଳ ଗ୍ରହଣକୁ ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ; ଆମ ଶରୀର 70 ଭାଗ ଜଳକୁ ନେଇ ଗଠିତ, ତେଣୁ ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ଜଳ ଖାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ।ଶରୀରରେ ଚର୍ମ ଏବଂ କେଶ ପାଇଁ ଏବଂ କେଶ ଅଭାବ ହେତୁ କେଶ ଦୁର୍ବଳ ହେବା ଏବଂ ଜଳ ଦୁର୍ବଳ ହେବା ଏବଂ ଜଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଚାରି ରୁ ପାଞ୍ଚ ଲିଟର ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍। ବାଳ ଝଡ଼ିବାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଉପାୟ | ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ଦୁର୍ବଳ କେଶ ଦ୍ୱାରା ଅସୁବିଧାରେ ପଡିଛ ଏବଂ ଏହାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ଆମେ ତୁମ କେଶର ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଘରୋଇ ଉପଚାର ଆଣିଛୁ। ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର ବ୍ୟବହାର କରି ଏକ ସୁନ୍ଦର କେଶ ପାଇ ପାରନ୍ତି। ଏହା ପାଇଁ ନିମ୍ନଲିଖିତ ସାମଗ୍ରୀ ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ।

t2

ଗୋଲମରିଚ ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ଦ୍ୱାରା ଉପାୟ ; ଆମକୁ ଗୋଲମରିଚ ଗୁଣ୍ଡ କରି ଏକ ପାଉଡର ତିଆରି କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଏହି ପାଉଡରରେ ଲେମ୍ବୁ ରସ ମିଶାଇ ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପଡିବ। ରାତିରେ ଏହାକୁ ଆମ ମୁଣ୍ଡରେ ଲଗାଇ ରଖି ଭଲ ଶୋଇବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ପରଦିନ ସକାଳେ ଉଠିବା ସହ ମୁଣ୍ଡକୁ ପାଣିରେ ସଫା କରିବାକୁ ପଡିବ।ଆମକୁ କିଛି ଦିନ ପାଇଁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଏହା କରିବାକୁ ପଡିବ, ଏହା କରି କେଶ ପୁଣି ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିବ। ଯଦି ଜଣେ ପୁରୁଷ କିମ୍ବା ମହିଳା ଏହି ପ୍ରତିକାର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେବେ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ କେଶ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଯାଏ ଏବଂ କେଶ ଦୁର୍ବଳତା ଦୂର ହୋଇଯାଏ ଏବଂ କେଶ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୁଏ।

ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ଆଣିଥାଉ।ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା, ଦୟାକରି ତଳେ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହିଭଳି ଖବର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *