dakahara

ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ଏହି ଯୋଜନା ରେ ଅଳ୍ପଦିନ ରେ ଡବଲ ହୋଇଯିବ ଆପଣଙ୍କ ଟଙ୍କା |

NEWS

କରୋନା ଯୁଗ ଲୋକଙ୍କୁ ସଞ୍ଚୟ ଏବଂ ବିନିଯୋଗର ଗୁରୁତ୍ୱ ବିଷୟରେ କହିଛି। ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସଞ୍ଚିତ ଟଙ୍କାକୁ ଏପରି ସ୍ଥାନରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ଅଧିକ ସୁଧ ଏବଂ ଅଧିକ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ପାଆନ୍ତି।ଏହା ସହିତ ଏହା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଟଙ୍କା ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବା ଉଚିତ୍ ।ଏହିପରି ସ୍ଥିତିରେ ଏକ ଡାକଘରେ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନ ।

post

ଅନେକ ପୋଷ୍ଟ ସେଭିଂ ସ୍କିମ୍ ଡାକଘରେ ଚାଲିଥାଏ। ଫିକ୍ସ ଡିପୋଜିଟ ପରି ସ୍କିମରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ପରି ବିଭିନ୍ନ ଟର୍ମ ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଡାକଘରେ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଅଧିକ ସୁଧ ପାଇବା ଏହା ଏକ ବିଶେଷତା।ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ ଆପଣଙ୍କ ଟଙ୍କା ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବାର ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ଅଛି।ଡାକଘରର ସୁଧ ହାର ପ୍ରତି ତିନିମାସରେ ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଏ ଏବଂ ଏଥିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥାଏ।

ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଡାକଘର ଯୋଜନାରେ କେତେ ସୁଧ ଦିଆଯାଉଛି। ଡାକଘର ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନା ଉପରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ସୁଧ ହାର । ସଞ୍ଚୟ ଖାତା – ସଞ୍ଚୟ ଜମା ଉପରେ: 4%  (1 ରୁ 3 ବର୍ଷ ସମୟ) ଜମା ଉପରେ: 5.5 ପ୍ରତିଶତ |  ||   5 ବର୍ଷର ମାସିକ ଦରମା ଆକାଉଣ୍ଟରେ: 6.6 ପ୍ରତିଶତ 5 ବର୍ଷର ଜାତୀୟ ସଞ୍ଚୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ର: 6.8 ପ୍ରତିଶତ କିଷାନ ବିକାଶ ପତ୍ର ଉପରେ: 6.9 ପ୍ରତିଶତ  | ||ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ (5 ବର୍ଷର ରେକର୍ଡିଂ ଜମା ଉପରେ): 5.8% , 5 ବର୍ଷର ସମୟ ଜମା ଉପରେ: 6.7 ପ୍ରତିଶତ , ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ – 5 ବର୍ଷ ସଞ୍ଚୟ ଖାତା: 7.4%  | ପବ୍ଲିକ୍ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ୍ ପାଣ୍ଠିରେ: 7.1 ପ୍ରତିଶତ || ସୁକନ୍ୟା ସମ୍ରିଦ୍ଧି ଖାତା: 7.6% | ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ରେଟ୍ ଚାର୍ଟରେ ଆପଣ ଏହାକୁ ସହଜରେ ବୁଝିପାରିବେ:

ଯଦି ଆପଣ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଡାକଘର କିସାନ ବିକାଶ ପାଟ୍ରା (କେଭିପି) ଯୋଜନା ସର୍ବୋତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ ହୋଇପାରେ। ବିଶେଷକରି କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ତେଣୁ ଏହାର ନାମ କିସାନ ବିକାଶ ପତ୍ର ନାମରେ ନାମିତ ହେଲା। କିସାନ ବିକାଶ ପତ୍ର ହେଉଛି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଏକକାଳୀନ ନିବେଶ ଯୋଜନା, ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣଙ୍କ ଟଙ୍କା ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୁଏ।

କିସାନ ବିକାଶ ପାତ୍ର ଦେଶର ସମସ୍ତ ଡାକଘର ଏବଂ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟେ।କିଷାନ ବିକାଶ ପାଟ୍ରା ଉପରେ 6.9 ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ଦିଆଯାଉଛି।ଏହାର ପରିପକ୍ୱତା ଅବଧି ବର୍ତ୍ତମାନ 124 ମାସ ଅର୍ଥାତ୍ 10 ବର୍ଷ 4 ମାସ।ତାହା ହେଉଛି, ଯଦି ଏଥିରେ ବିନିଯୋଗ ହୁଏ, ଏହା 124 ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହେବ।

postt

ସର୍ବନିମ୍ନ 1000 ଟଙ୍କା ଏଥିରେ ବିନିଯୋଗ ହୋଇପାରିବ, ଯେତେବେଳେ କି ସର୍ବାଧିକ ସୀମା ନାହିଁ।ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ବିନିଯୋଗ ହୋଇଥିବା ଅର୍ଥ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହେଉ, କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ଅର୍ଥର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷା ହେବ ବୋଲି ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତି।ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏହା ଏକ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ଆଣିଥାଉ।ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା, ଦୟାକରି ତଳେ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହିଭଳି ଖବର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *