krumi

କୃମି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ କରନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପାୟ,ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ୧୦୦% ସମାଧାନ |

HEALTH

ସାଧାରଣତଃ ପିଲା ମାନଙ୍କ ଠାରେ କୃମି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ। ମିଠା ଜିନିଷ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆମ ପେଟ ରେ କୃମି ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଏ। କୃମି ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ହାନି କାରକ ଅଟେ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଆମ ସଭିଙ୍କ ପେଟରେ କୃମି ପରଜୀବୀ ଅଛନ୍ତି। କୃମି ସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେ ରହିଲେ ଶରୀରରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହୁଏ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିଗଲେ ଆମ ଶରୀର ଖରାପ ହୋଇଯାଏ ।

krumiii

ମଣିଷଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପଶୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତଙ୍କ ଶରୀରରେ ପରଜୀବୀମାନେ ବାସ କରନ୍ତି।ଯାହାକୁ ଆମେ ଆମ ଭାଷାରେ ପେଟ ପୋକ କହିଥାଉ।ପେଟରେ ପୋକ ଯୋଗୁଁ ଶରୀର ଉପରେ ବହୁତ ଖରାପ ଏବଂ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ।ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ, ବ୍ୟକ୍ତିର ଶରୀରର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଏହା ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ଏବଂ ତା’ପରେ ତୁମର ଖାଦ୍ୟ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ହଜମ ହୁଏ ନାହିଁ।

ଯେଉଁମାନେ ପେଟରେ ମିଳନ୍ତି, ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରୁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ବଞ୍ଚନ୍ତି।ତେଣୁ ଆପଣ ଯେତେ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ, ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ବଢେ ନାହିଁ।ଏବଂ ଓଜନ କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଏହିପରି ଅଧିକାଂଶ ଜୀବାଣୁ ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଆଜିର ଖାଦ୍ୟ ହେତୁ ଏହି ପରଜୀବୀମାନେ ବୟସ୍କମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ। ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ, ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ସୂଚାଇଥାଏ ଯେ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କ ପେଟରେ କୀଟ ଅଛି। ଯଦି ଆପଣ ସେହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଲକ୍ଷଣ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆପଣ ଜାଣିପାରିବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ କୀଟନାଶକ ଅଛି। ଲକ୍ଷଣ: ମାଂସପେଶୀ ଏବଂ ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା। ରାତିରେ ନିଦ୍ରାହୀନ। ଶରୀରରେ ନିରନ୍ତର ଥକାପଣ ଅନୁଭବ। ଖାଦ୍ୟ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ହଜମ ହୁଏ ନାହିଁ । ପତଳା ଶରୀର ଏବଂ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ ନାହିଁ ।

kkk

କୃମି ସଂଖ୍ୟା କମ୍ କରିବାର ଉପାୟ : ନିମ୍ବ ପତ୍ର,ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଏବଂ ଗଙ୍ଗଶିଉଳି ପତ୍ର ସମାନ ପରିମାଣର ଅଧକପ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ କରି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କୃମି ସଂଖ୍ୟା ରେ ହ୍ରାସ ଆସିଥାଏ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ଆଣିଥାଉ।ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା, ଦୟାକରି ତଳେ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହିଭଳି ଖବର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *