toi

ପରିସ୍ରା କରିବା ସମୟରେ ଆଦୌ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି କାମ ନଚେତ ଭୋଗିବେ ଅସୁବିଧା |

HEALTH

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ,ଆମେ ଜାଣୁ ଯେ ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ଯେତିକି ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଜଳ ଆବଶ୍ୟକ, ଆବଶ୍ୟକ ବଳକା ଖାଦ୍ୟନ୍ସ-ପରିସ୍ରା ବାହାର କରିବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ। ଯେତେବେଳେ ଆମେ ସେଗୁଡିକୁ ବାହାରିବା, ଆମ ଶରୀରରୁ ଆବର୍ଜନା ପଦାର୍ଥ ବାହାରି ଆମ ଶରୀର ସଫା ହୋଇଯାଏ।

kiddnny

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ପରିସ୍ରା ଛାଡିବାବେଳେ, ଆମେ ଜାଣିଶୁଣି ଏବଂ ଅଜ୍ଞାତରେ ଅନେକ ଭୁଲ କରିଥାଉ ଯାହା ଆମ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ, ତେଣୁ ଆମେ ନିଜକୁ ଏହିପରି ଭୁଲରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ୍।ପରିସ୍ରା କରିବା ସମୟରେ କେଉଁ ଜିନିଷ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା। ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନ ପାଇଁ ଜଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ତେଣୁ ଆମକୁ ପ୍ରଚୁର ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍। ଜଣେ ସାଧାରଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଦିନସାରା ଅତି କମରେ 4-6 ଲିଟର ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍। କିନ୍ତୁ ବ୍ୟସ୍ତତା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାରଣରୁ କିଛି ଲୋକ ଦିନସାରା ବହୁତ କମ୍ ପାଣି ପିଅନ୍ତି, ଯାହା ଆଦୌ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ।ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ଓଜନ ହ୍ରାସ ହୁଏ, ଆପଣ ତୁରନ୍ତ ତୁମର ପରିସ୍ରା ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଜଳର ଅଭାବ ଥାଏ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପରିସ୍ରା ହଳଦିଆ ହେବାକୁ ଲାଗେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପରିସ୍ରା ଗନ୍ଧ ହେବାକୁ ଲାଗେ।

kiddddny

UTI (ମୂତ୍ରାଶୟ ସଂକ୍ରମଣ) ଏକ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ଯେଉଁଥିରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ମୂତ୍ରରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଗନ୍ଧ ଏବଂ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଯାଏ। UTI ହେଉଛି ଏକ ସଂକ୍ରମଣ ରୋଗ ଯାହା ଅଧିକାଂଶ ମହିଳାଙ୍କର ପରିସ୍ରା ବ୍ୟାଗରେ ଥାଏ।ଯଦି ଆପଣ ଏହି ରୋଗର କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ତୁରନ୍ତ ଜଣେ ଭଲ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍, ନଚେତ୍ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିପାରେ। ପରିସ୍ରା କୁ କେବେ ମଧ୍ୟ ଅଟକାଇ ରଖିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଏହା ମୂତ୍ରାଶୟ ଏବଂ ଟେଷ୍ଟିସ୍ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ।ପରିସ୍ରା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଯଥାସମ୍ଭବ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ। ଏଥିସହ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପରିସ୍ରା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ଅଛି ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ।

ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ଆଣିଥାଉ।ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା, ଦୟାକରି ତଳେ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହିଭଳି ଖବର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିଦିଅନ୍ତୁ।।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *