chanyaka

ଚାଣକ୍ୟ ଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏହି ୫ଟି ଗୁଣ ଥିବା ପୁଅ ଜୀବିତ ଥାଇ କୌଣସି ଲାଭ ନଥାଏ।

FACT

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବ ପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବୁ କେଉଁ ଗୁଣ ଥିବା ସନ୍ତାନ ଅଯୋଗ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ଶାସ୍ତ୍ରୀରେ ଜୀବନ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ଦିଗକୁ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି। ଚାଣକ୍ୟ ଅର୍ଥନୀତି, ପଦୋନ୍ନତି, ବ୍ୟବସାୟ, ଚାକିରି, ପରିବାର ଏବଂ ବିବାହ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିଗ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ୟାଗୁଡିକ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି।ଚାଣକ୍ୟ ଏକ ପଦ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ପୁତ୍ର ନୀତି ଦେଇଛନ୍ତି।ଏହି ପଦରେ ଭଲ ପୁଅର ଗୁଣ ବିଷୟରେ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି।

ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଗୁଣଗୁଡ଼ିକର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଉଛି ଶିକ୍ଷା।ଏହି ପଦରେ ସେ ସେହି ସମୟର ଶିକ୍ଷାର ମହତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ନୀତି ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଶହ ଶହ ନିର୍ବୁଦ୍ଧିଆ ପୁଅ ଥିବା ଅପେକ୍ଷା ଜଣେ ଯୋଗ୍ୟ ତଥା ବୁଦ୍ଧିମାନ ପିଲା ଭଲ। ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ପିଲାମାନେ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଖୁସି ଆଣିଥାନ୍ତି। ଏହିପରି ପୁଅମାନେ ପିତାମାତାଙ୍କ ଦୁଖକୁ ସେମାନଙ୍କର ଦୁଖ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି।

ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ପୁଅର ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି କିମ୍ବା ଅଜ୍ଞ, ତେବେ ଏପରି ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ଭଲ। ନୀତି ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପରି ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁରେ ପିତାମାତା କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଦୁଖିତ ହେବେ କିନ୍ତୁ ଯଦି ପୁଅ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ବଞ୍ଚିଥାଏ ତେବେ ସେ ସର୍ବଦା ଦୁଖ କରିବେ।ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ଗାଇ ଯାହା କ୍ଷୀର ଯୋଗାଏ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଗୋଟିଏ ବାଛୁରୀ ଜନ୍ମ କରିପାରିବ ନାହିଁ।ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେହିଭଳି ପୁଅ କିମ୍ବା ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ଲାଭ ନାହିଁ ଯିଏ ପଣ୍ଡିତ ନୁହଁନ୍ତି ଏବଂ ପିତାମାତାଙ୍କ ପ୍ରତି ତାର ମନରେ ଭକ୍ତି ନାହିଁ। ସେଭଳି ପୁତ୍ର ଥାଇ ଯାହା ନଥାଇ ତାହା।

chanayaya
ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିତାମାତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ମୂର୍ଖ ପିଲା ଶତ୍ରୁ ପରି।ଯଦି ପିଲାମାନେ ମୂର୍ଖ ତେବେ ଜୀବନ ପିତାମାତାଙ୍କ ପାଇଁ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ହୁଏ। ତେଣୁ ପୁଅ ପାଇଁ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଏବଂ ବୁଦ୍ଧିମାନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଯେଉଁ ପୁତ୍ର ମଦ ପାନ କରେ,କାମନା ବାସନା ପାଇଁ ବାହାରକୁ ଯାଏ ତଥା ପିତୃ ପୁରୁଷ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ କରେ ସେଭଳି ପୁତ୍ର ଜୀବିତ ଥିବାର କୌଣସି ମୂଲ୍ୟ ନଥାଏ।

ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ଆଣିଥାଉ।ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା, ଦୟାକରି ତଳେ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହିଭଳି ଖବର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *