narii

ବିବାହିତା ମହିଳା ମାନେ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ କାହାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ୫ଟି ଜିନିଷ |

FACT

ସିନ୍ଦୂର ଏବଂ କୁଙ୍କମ୍ – ହିନ୍ଦୁ ସଂସ୍କୃତିରେ ବିବାହିତା ମହିଳାମାନେ ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ଏହା ମହୁର ଚିହ୍ନ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା।ଉଭୟ ସିନ୍ଦୁର ଏବଂ କୁଂକୁମ ହେଉଛି ସୁହାଗର ଏକ ଚିହ୍ନ। ବିବାହିତ ମହିଳାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଦାବି ପୂରଣ କରନ୍ତି ।କୁହାଯାଏ ଯେ ଜଣେ ବିବାହିତ ମହିଳା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କ ସହ ନିଜର ସିନ୍ଦୁର ବାଣ୍ଟିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ କାହା ସହିତ ବାଣ୍ଟିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।ଏହା ଅପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ଯାହା ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ।

girl

ବିନ୍ଦି – ବିବାହିତା ମହିଳାଙ୍କ ଷୋହଳ ସିଙ୍ଗାର ମଧ୍ୟରେ ବିନ୍ଦିର ସ୍ଥାନ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ସର୍ବୋତ୍ତମ।ମେକଅପ୍ ରେ ଏକ ବିନ୍ଦୁର ଅନୁପସ୍ଥିତି ଏକ ଅପମାନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।ବିନ୍ଦି ଏକ ସୁନ୍ଦର ମହିଳାଙ୍କ ମେକ୍ଅପ୍ ରେ ଚାରୋଟି ଚନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟ ରଖିଥାଏ ।କପାଳର ବିନ୍ଦୁ କାଢ଼ି ଅନ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କୁ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଅନେକ ଥର ମହିଳାମାନେ ଅନ୍ୟ ମହିଳାମାନଙ୍କ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ବିନ୍ଦି ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତି, ଏହା କରିବା ଠିକ୍ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ ।ଏହା ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ବଢାଇପାରେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ତେଣୁ, ଆପଣଙ୍କର ବିନ୍ଦୁକୁ କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

କାଜଲ – ମହିଳା ମେକ୍ଅପ୍ ରେ କଜଲଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ଅଛି।ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟରେ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଯୋଡିବା ପାଇଁ ଆଖିରେ ମାସ୍କାରା ଲଗାନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, କାଜଲ ବିନା କୌଣସି ସୁହଗାନର ସଜାଇବା ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଅନେକ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ କାଜଲ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ।ତେଣୁ, ଆପଣଙ୍କର କଜଳକୁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ବାଣ୍ଟନ୍ତୁ ନାହିଁ ।ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ ଏହା କରନ୍ତି ସେମାନେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ପଡ଼ନ୍ତି। ତେଣୁ, କାଜଲ ଅଂଶୀଦାର ନକରିବା ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

girll

ଶଙ୍ଖା – ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ଚୁଡ଼ି ପିନ୍ଧିବାକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି।ଷୋହଳ ଶୃଙ୍ଗାର ରେ, ବଙ୍ଗଳା ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ଥିତିରେ ବାସ କରେ। ବଙ୍ଗଳା ବିନା ଷୋହଳ ଶୃଙ୍ଗାର ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ଧରାଯାଏ। ଚୁଡ଼ି ମଧ୍ୟ ସୁହାଗର ଏକ ଚିହ୍ନ। ଜାଣିଶୁଣି ଏବଂ ଅଜାଣତରେ, ଅନେକ ଥର ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ଶଙ୍ଖା ଏବଂ ଚୁଡ଼ି ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତି। ବିଶ୍ୱାସ ଆଧାରରେ,କୌଣସି ମହିଳା ନିଜ ହାତରେ ପିନ୍ଧିଥିବା ଚୁଡ଼ି ଅନ୍ୟ କାହା ସହିତ ବାଣ୍ଟିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ମଙ୍ଗଳସୁତ୍ର- ବିବାହିତା ମହିଳା ତାଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳାସୁତ୍ରକୁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କୁ ଦେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କିମ୍ବା ସେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କ ମଙ୍ଗଳସୁତ୍ର ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।ମଙ୍ଗଲସୁତ୍ର କେବଳ ଏକ ତୀବ୍ର ନୁହେଁ ବରଂ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ସମ୍ପର୍କର ଏକ ଦ୍ୱାର ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ବିତର୍କର ସମ୍ଭାବନା ବଢ଼ିପାରେ। ତେଣୁ, ବିବାହିତା ମହିଳାମାନେ ନିଜ ମଙ୍ଗଲସୁତ୍ରକୁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କ ସହ ବାଣ୍ଟିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

girl1

ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ଆଣିଥାଉ।ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା, ଦୟାକରି ତଳେ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହିଭଳି ଖବର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *