makara

ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ରେ ଦାନ କରନ୍ତୁ ଏହି ଜିନିଷ ତାପରେ ଦେଖନ୍ତୁ ଚମତ୍କାର କଣ ଘଟୁଛି ଜୀବନରେ |

RASIPHALA

ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିର ପର୍ବ ସାରା ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ, ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ଯେତେବେଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଡାକୁସିୟାନରୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଅଟେ। ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ, ଏହି ପର୍ବଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନ ମକର ରାଶିରୁ ମକର ରାଶି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସନ୍ତି ।ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ପବିତ୍ର ନଦୀ କିମ୍ବା ପାଣି ଟାଙ୍କିରେ ସ୍ନାନ, ଦାନ ଓ ଦାନ କରାଯାଏ। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଦିନ କିଛି ବିଶେଷ ଜିନିଷ ଦାନ କରି ଲୋକମାନେ ଫଳାଫଳକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରନ୍ତି।

laxmi1

ଘରେ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ଖିଚିଡ଼ି ଦାନ କରନ୍ତୁ: ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଖିଚିଡି ପର୍ବ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା। ଏହି ଦିନ, ପ୍ରସାଦ ଆକାରରେ ଖିଚିଡ଼ି ବିତରଣ କରିବାର ପରମ୍ପରା ଅଛି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ଖିଚି ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜୀବନରେ ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ଆସିଥାଏ। ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ଦାନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଖୁସି କରେ; ମାକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ର ଏହି ଦିନରେ କଦଳୀ ଏବଂ ତେଲ ଦାନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ମାକର ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତୀ ଦିନ କଦଳୀ ଏବଂ ତେଲ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ରାଶିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଶନିଙ୍କ ସ୍ଥିତି ଦୃଢ଼ ହୋଇଥାଏ। ସମାଜରେ ସମ୍ମାନ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ।

ଶନି ସାଢ଼େ ସାତି ପାଇଁ କଳା ତେଲ ମଞ୍ଜି ଦାନ କରନ୍ତୁ : ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଶନିଙ୍କର ଅର୍ଦ୍ଧେକର ପ୍ରଭାବ ଅଛି ।ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ, ସେମାନେ ଏକ ତମ୍ବା ପାତ୍ରରେ କଳା ତେଲ ଭରି ଏକ ଗରିବ ଲୋକକୁ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ୍। ଏହି ପ୍ରତିକାର କରି ଶନି ଆପଣଙ୍କ ରାଶିରେ ଅପସାରିତ ହେବ।କାର୍ଯ୍ୟ-ବ୍ୟବସାୟ ଅଗ୍ରଗତି କରିବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଅସୁବିଧା ସମାପ୍ତ ହେବ। ଯଦି ଖରାପ ସମୟ ଚାଲିଛି ତେବେ ଲୁଣ ଦାନ କରନ୍ତୁ : ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ଲୁଣ ଦାନ କରିବା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ଖରାପ ସମୟ କଟୁଛି, ତେବେ ସେ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ଲୁଣ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ୍।

ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ଘିଅକୁ ଦାନ କରନ୍ତୁ ; ମକର ଉପରେ ଘିଅ ଦାନ କରିବା ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ପ୍ରତିକାର ଆପଣଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ।ଏହି ପ୍ରତିକାର ସହିତ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ଜୀବନରେ ରହିଥାଏ | ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଦାନ କରନ୍ତୁ: ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ଗରିବ, ଅସହାୟ ଏବଂ ଅଭାବୀ ଲୋକ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ୍ ।ଏହି ପ୍ରତିକାର କରି ମାତା ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା ବିଶେଷ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଆନ୍ତି।ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଧନ ଏବଂ ଶସ୍ୟର ଭଣ୍ଡାର ସବୁବେଳେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ରହେ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ଆଣିଥାଉ।ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା, ଦୟାକରି ତଳେ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହିଭଳି ଖବର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *