rog

ଯଦି ଦେଖାଯାଉଛି ଏହି ସଂକେତ, ଆପଣଙ୍କୁ ହୋଇଛି ଏହି ବଡ଼ ରୋଗ |

HEALTH

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ,ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ହେଉଛି ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରହିବାକୁ, ସଠିକ୍ ରୁଟିନ୍ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଯେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କର କୌଣସି ରୋଗ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତି ସେତେବେଳେ ନିଜ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି।କୌଣସି ରୋଗ ବିନା ଶରୀରର କିଛି ଲକ୍ଷଣ ଅଛି ଯାହା କହିଥାଏ ଯେ ଆପଣ ଭିତରେ ସୁସ୍ଥ ନୁହଁନ୍ତି।ଆସନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା।

ଖରାପ ଚର୍ମ – ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ବହୁତ କିଛି କହିଥାଏ। ବ୍ରଣର ସମସ୍ୟା ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ, ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ଶୋଇବା, ହଜମ ଏବଂ ଖାଇବା ସହିତ ଜଡିତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରି ତୁମର ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି କର। ଆଖି ସଫା ନଦିଶିବା – ଆଖିର ସଫା ନହେବା ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଜିନିଷକୁ ସୂଚିତ କରେ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଖିର ଟିସୁ ଧଳା ହେବା ସୁସ୍ଥ ଆଖିର ସଙ୍କେତ ଅଟେ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ହଳଦିଆ ଆଖି ଅଛି, ଏହା ବ୍ଲାଡର, ଯକୃତ କିମ୍ବା ଅଗ୍ନାଶୟ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ସହିତ ଜଡିତ ହୋଇପାରେ।ଏଥି ସହିତ, ଆଖିର ଲାଲତା ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଖରାପତାକୁ ସୂଚିତ କରେ ଯେପରିକି ନିଦ୍ରା ଅଭାବ କିମ୍ବା ଆଖି ଉପରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଚାପ।

kachu

ନଖର ରଙ୍ଗ ଏବଂ ଗଠନ – ନଖର ଆକୃତି, ଗଠନ ଏବଂ ରଙ୍ଗ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରେ।ନଖର ହଳଦିଆ ସୂଚାଇଥାଏ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ସଠିକ୍ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ନାହିଁ ଏବଂ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉନାହିଁ।ଅବଶ୍ୟ, କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଧୂମପାନ କିମ୍ବା ଖରାପ ନେଲପଲିସ୍ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ନଖ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବଢ଼ିନାହିଁ ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ପୁଷ୍ଟିକର ଅଭାବ ହୋଇପାରେ।

ଜୋରେ ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ମାରିବା – ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱରରେ ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ମାରିବା ମଧ୍ୟ ଏକ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ। ନିଦ୍ରା ରୋଗ, ମେଦବହୁଳତା, ହୃଦ୍ ରୋଗ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ଭଳି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏକ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ଭାବରେ ସ୍ନୋରିଙ୍ଗକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହା ଏକ ସଙ୍କେତ ଅଟେ ଯେ ଆପଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ନୁହଁନ୍ତି।ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ବାରମ୍ବାର ଖରାପ କରନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ।

ପେଟ ଗ୍ୟାସ୍ – ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ହାରାହାରି ଜଣେ ସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରତିଦିନ 10 ରୁ 20 ଥର ଗ୍ୟାସ୍ ପାସ୍ କରନ୍ତି।ଯଦି ଆପଣ ବାରମ୍ବାର ଏବଂ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଗ୍ୟାସ୍ ପାଆନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଏକ ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ ଯେ ଆପଣ ଭାବୁଥିବା ପରି ସୁସ୍ଥ ନୁହଁନ୍ତି।ଅବଶ୍ୟ, କିଛି ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟ ମଧ୍ୟ ଗ୍ୟାସ୍ ତିଆରି କରିବାରେ କାମ କରେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ ହୋଇପାରେ।ଲାକ୍ଟୋଜ୍ ତୀବ୍ରତା, ଖରାପ ହଜମ ଏବଂ ସିଲିଆକ୍ ରୋଗରେ ଶରୀରରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଗ୍ୟାସ୍ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ।

gasss

ପରିସ୍ରାର ରଙ୍ଗ – ତୁମର ପରିସ୍ରାର ରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଏ ଯେ ତୁମେ କେତେ ସୁସ୍ଥ ।ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ମୂତ୍ରର ରଙ୍ଗ ଏବଂ ଗନ୍ଧ ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ରୋଗ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରେ। ଯଦି ତୁମର ପରିସ୍ରା ବହୁତ ମୋଟା ରଙ୍ଗ ଏବଂ ଗନ୍ଧ ଥାଏ, ତେବେ ତୁମେ ତୁମର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍।

ସର୍ବଦା କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରିବା – ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିଦ ନହେବା କିମ୍ବା ଅଧିକ କାମ କରିବା ଦ୍ୱାରା କ୍ଳାନ୍ତ।ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍, ଲୌହ ଅଭାବ, ବ୍ୟାୟାମ ନକରିବା ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ମଧୁରତା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଥକ୍କା ମଧ୍ୟ ଆସିଥାଏ।ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରାୟତ ଥକି ଯାଉଛନ୍ତି ତେବେ ନିଜ ଶରୀରର ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବା ଉଚିତ୍।

ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ଆଣିଥାଉ।ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା, ଦୟାକରି ତଳେ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହିଭଳି ଖବର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *