count

ଏହା ହେଉଛି ବିଚିତ୍ର ଦେଶ ଝିଅ କୁ ବିବାହ କରିଥାନ୍ତି ନିଜ ବାପା,ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ |

NEWS

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ।ବନ୍ଧୁଗଣ,ଏକ ଦେଶରେ ଏପରି ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ନିୟମ ଅଛି ଯାହାକୁ ନେଇ ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଆନ୍ତି।ଇରାନ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଦେଶ ଯାହା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନିୟମରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏଠାରେ ସମ୍ମାନଜନକ ହତ୍ୟା ଘଟଣା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସାଧାରଣ ଅଟେ।ଏହା ସହିତ, ଏହି ଦେଶରେ ଶରିୟା ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ସମ୍ମାନ ହତ୍ୟା ପାଇଁ କୌଣସି ବିଶେଷ ଦଣ୍ଡ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ କଥା ନୁହେଁ। ସବୁଠାରୁ ଭୟଙ୍କର ଆଇନ 2013 ରେ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ଅଧୀନରେ ପିତା ତାଙ୍କ ପୋଷ୍ୟ କନ୍ୟାକୁ ବିବାହ କରିପାରିବେ।

mrg

ସବୁଠାରୁ ବିଚିତ୍ର ଏବଂ ଭୟଙ୍କର ଆଇନ 2013 ରେ ଇରାନରେ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ଅଧୀନରେ ପିତା ତାଙ୍କ ପୋଷ୍ୟ କନ୍ୟାକୁ ବିବାହ କରିପାରିବେ। ଇସଲାମିକ୍ କନସୁଲ୍ ଆସେମ୍ବଲି ମଜଲିସ୍ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା।ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଏହି ନିୟମ ତିଆରି କଲା। ଏହି ନିୟମ ପଛରେ ସେମାନଙ୍କର ଯୁକ୍ତି ଥିଲା ଯେ ଏହା 13 ବର୍ଷର ଝିଅମାନଙ୍କୁ ପିତାଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ହିଜାବ ପିନ୍ଧିବା ପାଇଁ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦେବ। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଇରାନରେ 13 ବର୍ଷ କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ପୋଷ୍ୟ କନ୍ୟାକୁ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଆଗରେ ହିଜାବ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡିବ ।ଯେତେବେଳେ କି ମାତାଙ୍କୁ 15 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପୁଅ ସାମ୍ନାରେ ହିଜାବ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡିବ।ମଜଲିସଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଘରେ ହିଜାବରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ପିତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଅଜବ ନିୟମ କରାଯାଇଥିଲା।

ଏପରି ବିବାହ ପାଇଁ ପିତାଙ୍କ ଆଗରେ 2 ଟି ସର୍ତ୍ତ ଅଛି। ପ୍ରଥମ ସର୍ତ୍ତ ହେଉଛି ଝିଅଟି 13 ବର୍ଷ କିମ୍ବା ତାଠାରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ହେବା ଉଚିତ୍, ବାପା ଯୁକ୍ତି କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଯେ ସେ ଝିଅର ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ଏହି କାମ କରୁଛନ୍ତି।ଏହି ନିୟମକୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଏବଂ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାମାନେ ମଧ୍ୟ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ଇରାନରେ ଝିଅମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଭେଦଭାବ ନୂଆ ନୁହେଁ। ଏହି ଦେଶରେ ଇସଲାମିକ ବିପ୍ଳବ ପରେ ଏଠାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅନେକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଥିଲା। ଆପଣ ହୁଏତ ଜାଣି ନଥିବେ ଯେ ଏଠାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡକୁ ଯାଇ ଫୁଟବଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଦେଖିବାକୁ ଦିଆଯାଇନଥିଲା।ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଏଠାରେ ଇସଲାମୀୟ ଧାର୍ମିକ ଗୁରୁମାନେ ଯୁକ୍ତି କରିଥିଲେ ଯେ ମହିଳାମାନେ ପୁରୁଷ ଖେଳ ଦେଖିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍। କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ଫୁଟବଲ ପ୍ରେମୀ ସାହାର ଖୋଦାରିଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟାକୁ ଇରାନକୁ ପ୍ରଣାମ କରିବାକୁ ପଡିଲା।

mgg
ଏଠାରେ ଇସଲାମ ଧର୍ମ ନେତାମାନେ ଯୁକ୍ତି କରନ୍ତି ଯେ ପିତା, ସ୍ୱାମୀ କିମ୍ବା ଭାଇଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କେହି 12 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବାଳିକାମାନଙ୍କ ଚେହେରା କିମ୍ବା ଶରୀରର କୌଣସି ଅଙ୍ଗ ଦେଖି ପାରିବେ ନାହିଁ। ହିଜାବ ନ ପିନ୍ଧିଥିବାରୁ କଠୋର ଦଣ୍ଡର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଯଦିଓ ଏହି ନିଷେଧାଦେଶକୁ ବିରୋଧ କରାଯାଏ, ତଥାପି ଏଥିରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ଆଣିଥାଉ।ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା, ଦୟାକରି ତଳେ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହିଭଳି ଖବର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *