dl

ବର୍ତ୍ତମାନ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଏହି କାମ |

NEWS

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁମାନେ,ବର୍ତ୍ତମାନ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇବାକୁ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଅଧିକ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ଓଡିଶା, ବିହାର, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଝାଡଖଣ୍ଡ ସମେତ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସହଜ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ଶିକ୍ଷଣ ଲାଇସେନ୍ସଗୁଡିକ ଖୁବ୍ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କରାଯାଇପାରିବ, ତେଣୁ ଅଧିକ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ।

ବିହାରରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଶିଖିବା ପାଇଁ ଆବେଦନଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ରେ ନିଆଯାଉଛି।ଅଫଲାଇନ୍ ସିଷ୍ଟମକୁ ସ୍କ୍ରାପ୍ କରାଯାଇଛି।ବିହାରରେ, ଶିକ୍ଷା ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଁ ସ୍ଲଟ୍ ବୁକ୍ ହେବା ମାତ୍ରେ ଆପଣଙ୍କୁ 740 ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ।ତୁମେ ସ୍ଲଟ୍ ବୁକ୍ କରିବା ମାତ୍ରେ ତୁମର ସୁବିଧା ଅନୁଯାୟୀ ଲର୍ଣ୍ଣିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଏକ ତାରିଖ ପାଇବ। ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅନଲାଇନ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ।ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ, 10 ଟି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ପଡିବ, ତେଣୁ ଆବେଦନକାରୀ 10 ମିନିଟ୍ ପାଇବେ।ଏହାକୁ ପାସ୍ କରିବାକୁ, 10 ଟି ଉତ୍ତର ମଧ୍ୟରୁ 6 ଟି ସଠିକ୍ ହେବା ଜରୁରୀ। ଏହି ପରୀକ୍ଷଣର ଫଳାଫଳ ମଧ୍ୟ ହାତକୁ ଯାଏ।ଶିକ୍ଷଣ ଲାଇସେନ୍ସ ପରୀକ୍ଷଣର ଫଳାଫଳ ପରେ, ଆପଣ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପ୍ରିଣ୍ଟ ନେଇପାରିବେ, ଅଫିସରେ ବସିବା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। କାରଣ ଏହି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଆପଣଙ୍କ ମେଲରେ ପହଞ୍ଚେ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ କେତେକ ରାଜ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଁ ଫି ସଂଗ୍ରହ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଲାଇସେନ୍ସ ଅନ୍ୟ ସହରରୁ ଆସିଛି, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବର୍ତ୍ତମାନର ସହରରେ ରହିବାକୁ ଏକ ଠିକଣା ପ୍ରମାଣ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇପାରିବେ।ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ବିହାର, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ,ଝାଡଖଣ୍ଡ ଏବଂ ଛତିଶଗଡ ଭଳି ରାଜ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲରନିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଏବଂ ଯାନ ପଞ୍ଜିକରଣ ଭଳି ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବେ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ଆଣିଥାଉ।ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା, ଦୟାକରି ତଳେ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହିଭଳି ଖବର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *