kiddny

ଯଦି ଆପଣ ନିଜ କିଡିନି କୁ ସଫା କରିବାକୁ ଚାହଁନ୍ତି ତେବେ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ୫ଟି ଜିନିଷ |

HEALTH

ହେଲୋ ହାଏ, ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ, ଏହା ଆମକୁ ଜଣା ଯେ କିଡନୀ ଆମ ଶରୀରରେ ଅଧିକାଂଶ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁକୁ ରକ୍ତ ସ୍ରୋତରୁ ନିଷ୍କାସନ କରିଥାଏ। ମଧୁମେହ, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ କଠିନ ଧମନୀ ହେଉଛି କିଡନୀ ସମସ୍ୟାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ, ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ କିଡନୀ ର ଶକ୍ତି ଦିନକୁ ଦିନ କମିଯାଏ।ଯେହେତୁ କିଡନୀ ରୋଗ ସାଂଘାତିକ, ଆପଣଙ୍କୁ କିଡନୀ ର ପ୍ରାକୃତିକ ସନ୍ତୁଳନ ବଜାୟ ରଖିବା ଉଚିତ। ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ଭିତର ଅଂଶକୁ ଘଷି ସଫା କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ନିମ୍ନଲିଖିତ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଦ୍ୱାରା କିଡ୍ନୀ ସଫା କରିବା ସମ୍ଭବ ଅଟେ।

kiddddny

ମଦରଙ୍ଗା ଶାଗ : ସାଧାରଣତ ଆମ ଦୈନିକ ଖାଦ୍ୟରେ ଶାଗ ଥାଏ ; ଏହା ଆମ କିଡନୀ ପାଇଁ କେତେ ଲାଭଦାୟକ ତାହା ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି! ମଦରଙ୍ଗା ଶାଗ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ଡ଼ି ରେ ଭରପୂର, ଏବଂ ଏଥିରେ ଫୋଲିକ୍ ଏସିଡ୍ ଏବଂ ଡାଏଟାରୀ ଫାଇବର ମଧ୍ୟ ଥାଏ। ରକ୍ତଚାପ ହ୍ରାସ କରିବା, ଚିନି ସ୍ତରକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରିବା ଏବଂ କିଡନୀ ଉପରେ ଚାପ ହ୍ରାସ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ।

ଜାମୁକୋଳି ରସ : ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା ଯେ ଜାମୁକୋଳି ରସ UTI (ମୂତ୍ରନଳୀ ସଂକ୍ରମଣ) ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଶୁଣିଛନ୍ତି କି ଏହା ଆପଣଙ୍କ କିଡନୀକୁ ଭଲ କାମ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ?କ୍ୟାଲସିୟମ ଅକ୍ସାଲେଟରୁ ନିର୍ମିତ କିଡନୀ ପଥର ମୁଖ୍ୟ ସାଂଘାତିକ କାରଣ, ଏହାକୁ ଜାମୁକୋଳି ରସ ନିୟମିତ ଗ୍ରହଣ କରି ବାହାର କରାଯାଇପାରିବ।ଏଥିପାଇଁ ରାସାୟନିକ ମୁକ୍ତ ଜାମୁକୋଳି ରସ ଏକ ଜରୁରୀ ଔଷଧ। ଉତ୍ତମ ଫଳାଫଳ ପାଇଁ, ଏହା ଶୁଦ୍ଧ ହେବା ଉଚିତ୍। ଏହାର ରସ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ!

ହଳଦୀ : ହଳଦୀ ପ୍ରାକୃତିକ ଆଣ୍ଟି-ବାୟୋଟିକ୍ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ, ଏହାକୁ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଭାବରେ ସୁପାରିଶ କରାଯାଏ।ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ଚର୍ବି ଦିନକୁ ଦିନ ଅଧିକ ଜଟିଳତା ସୃଷ୍ଟି କରେ, କିଡନୀ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୁଏ ।ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କିଡନୀ ପାଇଁ, ହଳଦୀ ଖଣ୍ଡ ରସ ସହିତ ସଫା ରଖନ୍ତୁ।କିଡନୀ ସମସ୍ୟା ଏବଂ କିଡନୀ ପଥର ପାଇଁ, କଦଳୀ ର ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଉପାଦାନ ହେଉଛି ଔଷଧି।

ସେଓ ; ଶୁଣିବାକୁ ମିଳେ ଯେ “ଦିନକୁ ଗୋଟିଏ ଆପଲ୍ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ନିଜ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରଖେ”,ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତ ଅଟେ। ଆପଲରେ ଡାଏଟାରୀ ଫାଇବର ରହିଥାଏ ଯାହା ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥକୁ ବାନ୍ଧିଥାଏ ଏବଂ ଶେଷରେ ସେଗୁଡିକ ଶରୀରରୁ ବାହାର କରିଥାଏ, ଏବଂ କିଡନୀ ସଫା ପାଇଁ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ବାହାର କରିବା ସହଜ କରିଥାଏ।ଶରୀରର ପ୍ରଦାହକୁ ଶାନ୍ତ କରିବା ଏବଂ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଠିକ୍ ରଖିବା ପାଇଁ ସେଓ ସର୍ବୋତ୍ତମ! ଶୀଘ୍ର ସେଓ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ।

kiddnny

ରସୁଣ:ତୁମର ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ପାଇଁ, ତୁମର କିଡନୀ ବିଷାକ୍ତ ଏବଂ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରେ।ସୁସ୍ଥ କିଡନୀ ପାଇଁ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ? ଯଦି ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ସର୍ବଦା ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ରସୁଣ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ। ରସୁଣର ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଉପାଦାନ ଆଲିସିନ୍ ଆପଣଙ୍କ ଉଭୟ କିଡନୀ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ଆଣିଥାଉ।ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା, ଦୟାକରି ତଳେ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହିଭଳି ଖବର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *