chanyaka

ଧନୀ ମଣିଷ ହେବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଥିଲେ ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଏହି ନୀତି |

FACT

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଜଣେ ମହାନ ରାଜନେତା ଏବଂ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଅନ୍ତି। ଚାଣକ୍ୟ ତାଙ୍କ ନୀତିଶାସ୍ତ୍ର ଉପରେ ତାଙ୍କ ସମୟରେ ଅନେକ ପ୍ରଶଂସନୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ ପୁସ୍ତକ ‘ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି’ ଆମକୁ ଜୀବନର ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସଠିକ୍ ମାର୍ଗ ଦର୍ଶାଉଛି। ମଣିଷର ଧନ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ନୈତିକତାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚଟି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଲାଭ ଦେଇପାରେ।

ସର୍ବଦା ଏକ ସ୍ଥାନରେ ରୁହନ୍ତୁ ଯେଉଁଠାରେ ରୋଜଗାରର ଅର୍ଥ ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି ଚାଣକ୍ୟ କୁହନ୍ତି ଯେ ଧନ ପାଇବା ପାଇଁ ଜଣେ ସର୍ବଦା ସେହି ସ୍ଥାନରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ଯେଉଁଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ରୋଜଗାରର ମାଧ୍ୟମ ଉପଲବ୍ଧ। ମଣିଷ ଏହି କାରଣରୁ କେବେବି ଟଙ୍କା ଅଭାବ କରେ ନାହିଁ।ସେ ନିଜ ଚାକିରିରେ ନିୟୋଜିତ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ସୁବିଧା ଅନୁଯାୟୀ ନୂତନ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି। ଭୁଲ୍ ମାର୍ଗରେ ଅର୍ଜିତ ରୋଜଗାରର କୌଣସି ମୂଲ୍ୟ ନାହିଁ? ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଭୁଲ୍ ଉପାୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି ତାହାର କୌଣସି ମୂଲ୍ୟ ନାହିଁ, ଅପରପକ୍ଷେ ଏହା ମଣିଷ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ।ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ବି ତୁମେ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କର, ସଠିକ୍ ରୋଜଗାର କର, ଏହା ତୁମ ପାଇଁ ଶତ୍ରୁ ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ତୁମେ ସନ୍ତୋଷ ସହିତ ଜୀବନରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବ।

ସଞ୍ଚୟ ସହିତ ସଠିକ୍ ସ୍ଥାନରେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା ଜରୁରୀ – ଅନେକ ଲୋକ ବହୁତ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସଞ୍ଚୟ ନାମରେ ସେମାନଙ୍କର କିଛି ନାହିଁ।ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସଞ୍ଚୟ କରିବା ଉଭୟ ଆବଶ୍ୟକ। ତୁମର ଖର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ସଞ୍ଚୟ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସଠିକ ଅନୁପାତ ରଖ, ତୁମେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ସଞ୍ଚୟ କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହେବ।

ବିପଦ ନେବାକୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ –  ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାକୁ ହେଲେ ବିପଦକୁ ନେବାକୁ ପଡିବ, ତେଣୁ ଏଥିରୁ କେବେବି ପଛକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ।ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଗ୍ରହଣ କରେ ଏବଂ ଆଗକୁ ସେ ଧନୀ ଅଟେ। ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ବିପଦ ବିନା ଅଧିକ ଟଙ୍କା କାମ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଏକ କଷ୍ଟକର କାର୍ଯ୍ୟ।ତେଣୁ ତୁମର କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସର୍ବଦା ପ୍ରସ୍ତୁତ ରୁହ।

chanayaya

ଏକ ସ୍ଥିର ଲକ୍ଷ୍ୟ ସହିତ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବା କୁହାଯାଏ ଯେ ଜଣେ ଲକ୍ଷ୍ୟହୀନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର କୌଣସି ଲାଭ ନାହିଁ। ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମନୁଷ୍ୟର ଜୀବନରେ ଏକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିବା ଉଚିତ୍, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ନିରନ୍ତର ହାସଲ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ। ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ମଣିଷ ବିନା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବ ନାହିଁ, ଏବଂ ନିଜର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ସହଜ କରିଥାଏ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ଆଣିଥାଉ।ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା, ଦୟାକରି ତଳେ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହିଭଳି ଖବର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *