peg

ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ମାନେ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ଜିନିଷ |

HEALTH

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବ ପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମହିଳା ମାଆ ହେବାର ଖୁସି ଅନୁଭବ କରିବା ପାଇଁ ଚାହଁନ୍ତି।ଗୋଟିଏ ସୁସ୍ଥ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ କରିବାକୁ ହେଲେ ଗର୍ଭବତୀ ସମୟରେ ଅଧିକ ଯତ୍ନ ନେବାପାଇଁ ପଡିଥାଏ। କାରଣ ସୁସ୍ଥ ନିରୋଗୀ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ପାଇଁ ଗର୍ଭବତୀ ସମୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ ।

ଏହି ସମୟରେ ମାଆ ଯାହା ମଧ୍ୟ ଭୋଜନ କରନ୍ତି ତାହାର ଅଂଶ ଶିଶୁ କୁ ମିଳିଥାଏ। ସେହି ଅନୁସାରେ ଶିଶୁର ପୋଷଣ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଶିଶୁ ର ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ରେ ବିକାଶ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ତେବେ ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ଗର୍ଭବତୀ ସମୟରେ ଖାଇବା ଆଜିଠାରୁ ତୁରନ୍ତ ବନ୍ଦ କରି ଦିଅନ୍ତୁ। କାରଣ ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଶିଶୁ କୁ ମାନସିକ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ସ୍ତରରେ ଦୁର୍ବଳ ବନାଇ ପାରେ।

firstfood
ଉଭୟ ନିରାମିଷ ଏବଂ ଆମିଷ ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍ ଗ୍ରହଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ ।ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଫାଷ୍ଟଫୁଡର ବ୍ୟବହାର ଭବିଷ୍ୟତରେ ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ଧ୍ୟାନ ଅଭାବ / ହାଇପରାକ୍ଟିଭିଟି ବ୍ୟାଧି (ADHD) ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇଥାଏ।ଅଧିକ ଚର୍ବି ଏବଂ ଚିନି ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ଉପୁଜେ।ଏହା ଫାଷ୍ଟଫୁଡରେ ଅଧିକ।ଲଣ୍ଡନର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରସବକାଳୀନ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ADHD ଏବଂ ଶିଶୁ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅସୁବିଧା ହୋଇପାରେ।

ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଜଡିତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ଦଳରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା।ଗୋଟିଏ ଶ୍ରେଣୀର ପିଲାମାନେ ଏହି ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଗୋଷ୍ଠୀର ପିଲାମାନେ ସୁସ୍ଥ ଥିଲେ।ଅନୁସନ୍ଧାନରେ, ADHD ରେ ପୀଡିତ ପିଲାମାନଙ୍କର ମା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍ ଖିଆଯାଏ ତେବେ ଏହା ଶିଶୁ ଙ୍କ ବିକାଶ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଏ।

ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ଆଣିଥାଉ।ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା, ଦୟାକରି ତଳେ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହିଭଳି ଖବର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *