corona

କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସଇନ୍ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଏହି କଥା ନଚେତ ପରେ |

HEALTH

ସାରା ଦେଶରେ କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ଦେଶରେ ଟୀକାକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଟୀକାକରଣ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ Pfizer, Moderna ଭଳି ଅନେକ କମ୍ପାନୀର ଟୀକାରେ କମ୍ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବି ଯେ ଏହି ଟିକା ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଛି। ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଏହି ଟିକାକୁ ଯତ୍ନର ସହ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଟିକା ପାଇବା ପାଇଁ କେଉଁ ଲୋକ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି।

covideee
ଆଲର୍ଜି ଥିବା ଲୋକ। ଆମେରିକାର ସିଡିସି ଅନୁଯାୟୀ, ଅନେକ ଲୋକ ଫାଇଜର ଏବଂ ମୋଡର୍ନାଙ୍କ ଟିକା ସହିତ ଗୁରୁତର ଆଲର୍ଜିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଯଦି କୌଣସି ଉପାଦାନରେ ଆଲର୍ଜି ଥାଏ ତେବେ ଟିକା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ସିଡିସି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି। ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦେବା ପରେ ଯଦି କାହାର ଆଲର୍ଜି ସମସ୍ୟା ଥାଏ, ତେବେ ସେମାନେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବା ଉଚିତ୍।

ଗର୍ଭବତୀ ଏବଂ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଉଥିବା ମହିଳା; ଗର୍ଭବତୀ ଏବଂ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଉଥିବା ମହିଳାମାନେ କରୋନା ଟିକା ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ୍। ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନଙ୍କରେ କୋଭିଡ 19 ଟିକା ନିରାପତ୍ତା ବିଷୟରେ କୌଣସି ତଥ୍ୟ ନାହିଁ କାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷଣରୁ ବାଦ ଦିଆଯାଇଛି। ଆମେରିକାର କେତେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା କାରଣରୁ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ଅସୁସ୍ଥ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥାଏ। ଯଦିଓ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଟିକା ତଥ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ, ଏହା କରୋନାରୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇଥାଏ।ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଗୁରୁତର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ କରୋନା ରୋକିପାରେ।

ଚିକିତ୍ସା ଅବସ୍ଥା ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି; କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଟିକା ଚିକିତ୍ସା ଅବସ୍ଥା ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ଯେପରି ସେମାନେ ସୁସ୍ଥ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ରୋଗୀଙ୍କ କୌଣସି ତଥ୍ୟ ନାହିଁ।ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କରେ କରୋନା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଗୁରୁତର ହୋଇପାରେ, ତେଣୁ ଏହି ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଟୀକାକରଣ କରିପାରିବେ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ଆଣିଥାଉ।ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା, ଦୟାକରି ତଳେ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହିଭଳି ଖବର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *