add

ଚାହା ପିଇବା କେତେ ହାନିକାରକ ଅଟେ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଆପଣ

NEWS

ଚାହା ଦୈନନ୍ଦିନ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ନିଶାରେ ପରିଣତ ହୋଇଯାଏ। କଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଚାହା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆମ ଶରୀରରେ ଅନେକ ଅସୁବିଧା ଉପୁଜିଥାଏ।ଡାକ୍ତର ମାନେ ମଧ୍ୟ କୁହନ୍ତି ଯେ ଚାହା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆମ ଶରୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମ ଅଂଶ କମିଯାଏ। ହାଡ଼ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ। ତେଣୁ ବୟସ ନହେବା ପୂର୍ବରୁ ଆମର ଆଣ୍ଠୁ ଅଣ୍ଟା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଇତ୍ୟାଦି ହୁଏ।

ଏହି ଦୁନିଆର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ଚା ଖାଆନ୍ତି। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ସକାଳୁ ଉଠିବା ମାତ୍ରେ ଚା ପିଇବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଚା’ରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଅସୁବିଧା ଥାଏ।ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଅଧିକ ଚା ପିଇବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି ତେବେ ଏହି ଖବର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରନ୍ତୁ। ପଢ଼ନ୍ତୁ ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଚା ଖାଉଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଚା ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ଭୟଙ୍କର ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ଆପଣ ବୋଧହୁଏ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି। ଆଜିର ଖବରରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ କେବେ ଏବଂ କିପରି ଚା ପିଇବା ଉଚିତ୍। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆମେ ଭୁଲ ସମୟରେ ଚା ପିଇଥାଉ କି ନାହିଁ ତାହା ମଧ୍ୟ କହିବୁ।

tea23

ସୀମିତ ପରିମାଣର ଚା ପିଇବା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଖରାପ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବାରମ୍ବାର ଚା ’ଖାଏ, ତା’ହେଲେ ସେ ପେଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫୁସଫୁସ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗେ।

ଅଧିକ ଚା ଖାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଭୋକିଲା ଅନୁଭବ କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦିଏ ଏବଂ ପାଚନ ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ ହୁଏ। ଶରୀରରେ ଦୁର୍ବଳତା ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରେ।

ଅଧିକ ଚା ପିଇବା ଆମ ଆଖି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ।ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଧିକ ଚା ’ଖାଏ, ସେ ସବୁବେଳେ ନାଲି ଆଖି ଥାଏ।

tea433

ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ଆଣିଥାଉ।ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା, ଦୟାକରି ତଳେ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହିଭଳି ଖବର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *